Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Ptáte se, co dnešní děti vlastní?

Ikona informativni

Ptáte se, co dnešní děti vlastní?

Autor: Miroslav Bocan
Spoluautor: Jiří Zajíc
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

     Slovo "moje" je jedno z prvních, které se člověk naučí. A také větička mezi dětmi "máš to a to..." je velmi častá. V jejich případě je to pochopitelné. Chtějí se poměřit s kamarády nebo prostě jen ukázat, že jejich rodina je "dost dobrá".

     V dotazníku jsme se dětí zeptali, které z daných předmětů přímo vlastní, či jej mají třeba ve svém pokoji:

     Jak lze vidět zcela jasně, vede mobilní telefon, který vlastní téměř 80 % dotázaných respondentů. Jako druhý skončil MP3 přehrávač, který má téměř polovina dětí.

    Tato data však nemůžeme brát za úplně konečná. Každé vlastnictví souvisí s věkem. Asi není žádným překvapením, že čím jsou děti starší a zvyšuje se jejich autonomie, tím více toho vlastní. Například mobil vlastní téměř všichni dotázaní ve věku 13 - 15 let, 65% z nich má MP3 přehrávač a 57% má ve svém pokoji počítač. Poněkud zarážejícím by se však mohl zdát fakt, že téměř 30 % dětí ve věku 6 - 9 let uvedlo, že mají ve svém pokoji televizi, přičemž spolu s věkem se tento trend zvyšuje. Podobně je to i s počítačem, ale jeho funkce jsou na rozdíl od televize poněkud rozmanitější.

     Je televize v pokoji dětí nutná? Nabízí se odpověď, že řada rodičů její pomocí řeší způsob trávení volného času svých dětí, a nebo dokonce můžeme říct, že takto řeší svůj vlastní volný čas. Dítě si pustí televizi a rodiče "nejsou rušeni". Otázkou je, co z takového dítěte bude za pár let?

Miroslav Bocan, garant výzkumů

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 24. 04. 2011
Zobrazeno: 3561krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BOCAN, Miroslav. Ptáte se, co dnešní děti vlastní?. Metodický portál: Články [online]. 24. 04. 2011, [cit. 2020-03-29]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/n/11949/PTATE-SE-CO-DNESNI-DETI-VLASTNI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: Jana PetrůVloženo: 25. 04. 2011 10:15
Když porovnám tuto část a části "televize nebo internet" a úvodní "jaké jsou české děti" (povinnosti v domácnosti), rýsují se z toho zvláštní výchovné metody českých rodičů a dalo by se usuzovat i na příčiny různých problémů ve škole...
2.Autor: Miroslav BocanVloženo: 17. 05. 2011 10:53

Na sledování televize či surfování na internetových stránkách nemusí být nic špatného. Záleží ovšem v jaké míře se děti těmto činnostem věnují a jaké pořady nebo webové stránky sledují. Proto je zarážející, že v našem výzkumném šetření 11 % dětí ve věku 6 - 9 let uvedlo, že jim rodiče nikdy žádný televizní pořad nezakazuje a dětí ve věku 13 - 15 let tuto skutečnost uvedlo 45 % dotázaných. A naopak, 18 % dětí ve věku 6 - 9 let uvedlo, že jim rodiče nikdy žádný televizní pořad nedoporučují a dětí ve věku 13 - 15 let tuto skutečnost uvedlo 36 % respondentů. Podobně je to s internetem, kde jsou čísla ještě vyšší. Dá se tedy předpokládat, že takto nekontrolovaná konzumace televize a internetu může především u dětí významně zaměňovat vnímání běžně žité reality s realitou virtuální a z těchto důvodů pak skutečně může docházet k mnohým výchovným problémům. 

Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.