Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Gymnázium > GeoKačer 2010 – tak trochu jiná geografická...

Ikona informativni

GeoKačer 2010 – tak trochu jiná geografická soutěž

Autor: Jiří Pánek
Anotace: Občanské sdružení Buď Geo… zahajuje již třetí ročník soutěže GeoKačer – geografickou soutěž pro středoškoláky a nově i jejich pedagogy. Hlavní náplní je outdoorová aktivita vycházející z geocachingu. Jedná se o hledání skrýší/pokladů pomocí GPS navigace (ale i bez ní) různě v krajině i městském prostoru. Součástí projektu jsou i přednášky v jednotlivých školách nejen o soutěži, ale také o geoinformatice. Členové občanského sdružení jsou totiž zároveň i studenti Katedry geoinformatiky PřF UP Olomouc.
Klíčová slova: geografie, geoinformatika, geocaching, GeoKačer
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Občanské sdružení Buď Geo…(1) zahajuje již třetí ročník soutěže GeoKačer. Jde o geografickou soutěž pro středoškoláky a nově i jejich pedagogy. Hlavní náplní je outdoorová aktivita vycházející z geocachingu (2). Jedná se o hledání skrýší/pokladů pomocí GPS navigace (ale i bez ní) různě v krajině i městském prostoru. Součástí projektu jsou i přednášky v jednotlivých školách (3) nejen o soutěži, ale také o geoinformatice. Členové občanského sdružení jsou totiž zároveň i studenty Katedry geoinformatiky PřF UP Olomouc.

Během čtyř měsíců budou středoškoláci v Olomouckém kraji plnit různé soutěžní úkoly: hledat ukryté schránky/poklady, plnit interaktivní úkoly, řešit geografické kvizy, poznávat místa z leteckých snímků, tvořit mapy, fotografovat, apod.

Letos je pro soutěžící připraveno přibližně 15 skrýší, pro jejichž nalezení budou účastníci muset plnit úkoly buď z domova nebo přímo v terénu. Stejně jako v minulých ročnících se zaměříme na specifika různých míst Olomouckého kraje, naučíme zájemce základům navigačních a geoinformačních technologií, a také něco z geografických disciplín.

Soutěž bude zahájena během března 2010 a její konec bude tradičně poslední týden v červnu. Během soutěže budou zorganizovány také tři srazy účastníků.

Na soutěžící čekají zajímavé ceny – velkoformátové mapy, dárkové balíčky a předměty, čaje a kávy, knížky, atlasy, drobná elektronika a mnoho dalších. Jako hlavní cenu, stejně jako v minulých letech, plánujeme získat volnou jízdenku autobusem kamkoli po Evropě!

Do soutěže se mohou hlásit týmy o 1 až 4 lidech složené z žáků středních škol (povolen je i jeden nestředoškolák mladší 26 let). Letos se mohou nově hlásit také týmy učitelů, které budou plnit stejné úkoly jako žáci a budou také odměněni.

Většina skrýší je připravena tak, aby šly nalézt i bez přístroje GPS. Pro zájemce bez vlastního GPS přístroje máme nachystáno několik kusů na zapůjčení zdarma!

Do soutěže je možné se hlásit na stránkách www.budgeo.cz/geokacer. Případné dotazy zasílejte na info@budgeo.cz.

Poznámky:

(1) Buď Geo... je nezisková organizace sdružující zájemce o geografii, geoinformatiku, kartografii a další geovědy. Cílem je podporovat rozvoj geoinformačních technologií a jejich následné využití během výuky v základních, středních a vysokých školách. Buď Geo... o. s. si klade za cíl zvyšovat geoinformatickou gramotnost na všech úrovních. V předešlých letech občanské sdružení Buď Geo... pořádalo soutěž GeoKačer 2008 a GeoKačer 2009 a jeho členové pod hlavičkou Katedry geoinformatiky UP Olomouc pořádali projekt BuďGeo...Vysočina. Více informací na www.budgeo.cz

(2) Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra. Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace umožňující její nalezení a informace o místě, kde se schránka nachází nebo proč byla založena. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů (nebo i bez nich) hledají. Při nalezení se zapíší do listingu (seznamu nálezců) ve schránce, případně si vyberou něco z jejího obsahu a výměnou do ní vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch zapíší do svého hledačského profilu na speciální internetové stránce. Více informaci na http://geowiki.hidden.cz/wiki/Hlavní_strana.

(3) Školy, které mají zájem o naši přednášku o geoinformatice, která probíhá vždy po domluvě a zdarma, se mohou hlásit na uvedeném kontaktu.

Kontakt:

Jiří Pánek, jirka.panek@budgeo.cz
Vít Pászto, vitek.paszto@budgeo.cz
Web: www.budgeo.cz

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitpdf105 kBLogo soutěže
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 16. 01. 2010
Zobrazeno: 2862krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
PÁNEK, Jiří. GeoKačer 2010 – tak trochu jiná geografická soutěž. Metodický portál: Články [online]. 16. 01. 2010, [cit. 2020-04-07]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/g/7685/GEOKACER-2010---TAK-TROCHU-JINA-GEOGRAFICKA-SOUTEZ.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: Jana KneřováVloženo: 17. 01. 2010 18:07
Geocaching patří k mým oblíbeným aktivitám :-). Díky němu jsem se dostala na mnohá zajímavá místa, řešila ledasjaké hádanky a dozvěděla spousty zajímavých informací. Hurá do toho, nepochybuji, že vás bude bavit. Ráda se tu pak dočtu o tom, jak to dopadlo. :-)
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.