Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > > > > > > > > Jak na internet: Generace youtuberů a se...

Ikona prakticky

Jak na internet: Generace youtuberů a selfies

Ikona inspirace
Autor: Akademie CZ.NIC
Anotace: Představte si situaci: Jste na dovolené. Procházíte se podél oceánu. Na útesu se otevře překrásný výhled. Před ním stojí mladá dvojice. Muž drží ruku co nejvíce nataženou před sebou a v ní svírá telefon. Oba se dívají do monitoru a snaží se zachytit na společnou fotografii. Tak Vás napadne nabídnout se, že je společně vyfotíte, ať mají pěknou památku … No to byste si uřízli ostudu! To, oč se snaží, je „selfie“ – v současnosti velký trend.
Podpora výuky jazyka:
Klíčové kompetence:
  1. Základní vzdělávání » Kompetence komunikativní » rozumí různým typům textů a záznamů, obrazových materiálů, běžně užívaných gest, zvuků a jiných informačních a komunikačních prostředků, přemýšlí o nich, reaguje na ně a tvořivě je využívá ke svému rozvoji a aktivnímu zapojení se do společenského dění
Očekávaný výstup:
  1. základní vzdělávání » Informační a komunikační technologie » 2. stupeň » Informační a komunikační technologie » Zpracování a využití informací » uplatňuje základní estetická a typografická pravidla pro práci s textem a obrazem
Mezioborové přesahy a vazby:
  1. Základní vzdělávání -> Filmová/Audiovizuální výchova
Průřezová témata:

Nejsou přiřazena žádná průřezová témata.

Klíčová slova: internet, jak na internet, youtube, selfie

Představte si situaci: Jste na dovolené. Procházíte se podél oceánu. Na útesu se otevře překrásný výhled. Před ním stojí mladá dvojice. Muž drží ruku co nejvíce nataženou před sebou a v ní svírá telefon. Oba se dívají do monitoru a snaží se zachytit na společnou fotografii. Tak Vás napadne nabídnout se, že je společně vyfotíte, ať mají pěknou památku … No to byste si uřízli ostudu! To, oč se snaží, je „selfie“ – v současnosti velký trend.

Selfie je typ fotografického autoportrétu pořízeného „z ruky“ anebo přes zrcadlo pomocí fotoaparátu nebo chytrého telefonu. Z velké většiny je pořizován za účelem publikování na sociálních sítích, nejčastěji na Facebooku, Twitteru, Instagramu, Pinterestu anebo Snapchatu.

Zdálo by se, že se jedná o „vynález“ dnešní doby, ale pravda je taková, že první zdokumentované snímky tohoto typu byly pořízeny již kolem roku 1900. Mezi nimi snímek přes zrcadlo, který pořídila ruská vévodkyně Anastázie Nikolajevna ve svých 13 letech. Fotografovala se tehdy pro svého přítele, jemuž k fotografii napsala: „Zachytila jsem tento snímek, dívaje se do zrcadla. Bylo to velice těžké, mé ruce se třásly.“

Selfies nabývaly na popularitě zejména s nárůstem oblíbenosti Facebooku a s příchodem nových dostupných zařízení, zvláště pak chytrých telefonů s kvalitním fotoaparátem a možností otáčení snímání.

Půvab selfies vychází z jednoduchosti jejich pořízení a sdílení i snadné kontroly nad vlastní prezentací na Internetu. Publikováním takové fotky autor většinou chce vyvolat pochvalné reakce v okruhu svých příznivců v síti.

Nárůst obliby selfies začal být markantní už po roce 2000. V roce 2012 magazín Time zaznamenal, že se selfie objevuje mezi 10 nejpoužívanějšími výrazy roku 2012. Podle ankety výrobce mobilních telefonů a fotoaparátů Samsung z roku 2013 bylo 30% všech snímků pořízených lidmi ve věkovém rozpětí 18-24 let právě typu selfie.

Papež má také selfie

Zpočátku byly selfies oblíbené zejména mezi mladými lidmi, ale postupně se tento fenomén rozšířil i na dospělé, mnohdy i kulturně či společensky aktivní. Mezi osobnosti, které uveřejnili selfie se zařadil dokonce i papež František.

Z podstaty selfie vychází, že na snímku je vždy zachycen autor a cokoliv či kdokoliv s ním. S touto myšlenkou vznikla jedna z nejznámějších a nejsdílenějších skupinových selfie vůbec. Na předávání Oscarů za rok 2013 jej pořídila moderátorka Ellen DeGeneres a kromě sebe na něj zachytila část publika, nejpopulárnějších hollywoodských hvězd včetně Meryl Streep, Kevina Spacey, Julie Roberts, Jennifer Lawrenc, Brada Pitta a mnoha dalších. Tento snímek retweetovalo přes 2 miliony lidí a během pár minut způsobil kolaps systému.

Kromě fotografií lidé často a rádi na Internet umísťují nejrůznější vlastní videa, jimiž chtějí vzbudit zájem ostatních. Nejčastěji to bývají videa vtipná a zábavná, roztomilá nebo naopak extrémní a bizarní či jinak zajímavá. Fantazii se meze nekladou, hlavní je upoutat pozornost dalších uživatelů Internetu. Pokud totiž zaujmete dostatečně velké publikum, což znamená čítající více než milión diváků, můžete na videu slušně vydělat.

Nejčastěji autoři svá videa umísťují na server YouTube, odtud také obecný název „youtubeři“.

V zásadě se youtubeři mohou rozdělit do skupin, podle toho, jaký obsah generují.

  • Videobloggeři vytváří a publikují videa na různá témata. Nové příspěvky přidávají v pravidelném režimu a tak udržují souvislou komunikaci se svým publikem. Nejčastěji glosují nebo parodují různé aktuální události anebo se soustavně věnují tématu, které je jim blízké.
  • Let´s playeři komunikují ve skupině hráčů počítačových her. Hry různě komentují, opatřují poznámkami nebo vyzývají k hraní těch jimi zvolených.
  • Zejména mezi mladými ženami je rozšířená obliba Beauty youtuberek, které natáčí videonávody a tipy na témata kosmetických úprav a přípravků, líčení, cvičení nebo módních doporučení.

Ne každý je však nadaný a ne každý má druhým skutečně co říci. Je jistě pěkné mít úspěch a oblibu mezi svými vrstevníky anebo lidmi podobných zájmů. Člověk by se ale neměl snažit na Internetu publikovat za každou cenu. Ve snaze zaujmout můžete snadno překročit pomyslnou hranici dobrého vkusu a je dobré si vždycky pamatovat, že co už jednou na Internetu je, velice těžko se z něj dostává pryč. Než tedy něco publikujete, zkuste si představit sami sebe za pět, deset, dvacet let. Stále Vám bude dělat radost, když si vás s fotografií či videem spojí někdo jiný?

Tento multimediální soubor je umístěn v modulu AudioVideo na Metodickém portálu RVP.CZ pod licencí CC-BY-NC-ND

Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.

Ostatní články seriálu:

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitodt48 kBPracovní list
Odstranitpdf105 kBČlánek pro učitele k tisku
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 25. 04. 2016
Zobrazeno: 3771krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
CZ.NIC, Akademie. Jak na internet: Generace youtuberů a selfies. Metodický portál: Články [online]. 25. 04. 2016, [cit. 2020-11-25]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/YouTube/20831/JAK-NA-INTERNET-GENERACE-YOUTUBERU-A-SELFIES.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.