Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání - těžké mentální pos... > > > > >

Zobrazit na úvodní stránce článků

Talnet na internetu

Informativní příspěvek
Tři dny před narozeninami Jana Amose Komenského vyvrcholí akce Talnet na internetu, která umožní zvídavým žákům, jejich rodičům a učitelům po pět dní klást otázky odborníkům z řad instruktorů a organizátorů projektu Talnet – on-line k přírodním vědám.

Tři dny před narozeninami Jana Amose Komenského vyvrcholí akce Talnet na internetu, která umožní zvídavým žákům, jejich rodičům a učitelům po pět dní klást otázky odborníkům z řad instruktorů a organizátorů projektu Talnet – on-line k přírodním vědám.

Talnet se snaží o to, aby se labyrint internetu stal žákům ve věku od 13 do 19 let místem, kde mohou rozvinout svůj zájem v oboru přírodních věd a techniky bez ohledu na své bydliště či místo studia. Ve dnech 22. 3. – 26. 3. 2010 se internetové dveře Talnetu otevřou všem, kdo se zajímají o otázky z přírodních věd, o vzdělávání nadaných žáků, o projekt Talnet a jeho spolupráci se školami. V on-line diskuzích, které budou probíhat vždy od 14:00 do 16:00 na adrese www.talnet.cz/nainternetu, se postupně během jednotlivých dní vystřídá deset hostů, zejména z řad instruktorů a úspěšných studentů Talnetu, kteří budou odpovídat na otázky ze svého oboru, nebo budou hovořit o tom, jak se v Talnetu pracuje s mladými zájemci o fyziku, chemii, biologii, matematiku, astronomii a další vědy. Otázky bude možné pokládat i předem.

Na internetové stránce www.talnet.cz/nainternetu, kde budou on-line diskuze probíhat, budou připraveny i videoklipy představující vybrané kurzy a další aktivity Talnetu. Zájemci o studium se budou moci do některého z kurzů ihned přihlásit, nebo se registrovat do zajímavých exkurzí, jejichž přípravná a závěrečná část probíhá také na internetu.

Již od 17. 3. 2010 je možné navštívit v Národním informačním centru mládeže v Praze (Na Poříčí 4) výstavu Talnet na internetu labyrint světa nebo škola hrou? K vidění jsou fotografie a prezentace z akcí, které Talnet pro své studenty pořádá již sedmým rokem.

Program diskuzí:

  • 22. 3. Petr Pišoft, instruktor kurzu Meteorologie; Monika Lokajíčková, koordinátorka kurzů
  • 23. 3. Petr Pudivítr, instruktor kurzů Astronomie; Natálka Friedová, studentka Talnetu
  • 24. 3. Pavel Teplý, instruktor kurzů Chemie; Vladimír Vít, učitel doporučující žáky do Talnetu
  • 25. 3. Martina Röhlichová, Eva Novozámská, instruktorky kurzů Biologie; Míša Žáková, psycholožka spolupracující s Talnetem
  • 26. 3. Tomáš Fencl, instruktor kurzu Programovatelné automaty a základy řízení výroby; Vojtěch Tutr, PR Talnetu

Talnet je projekt Národního institutu dětí a mládeže realizovaný Matematicko-fyzikální fakultou UK v Praze. Zaměřuje se na vyhledávání a výchovu nadaných žáků v oblasti přírodních a technických oborů. Talnet nabízí již sedmým rokem řadu aktivit, při nichž studenti komunikují s instruktory po internetu. Nejsou tak omezeni místem svého bydliště, při rozvíjení svých zájmů s podobně zaměřenými vrstevníky nejsou vytrháváni ze svého přirozeného prostředí. Studenti pak mohou zpětně obohatit své spolužáky ve škole. Kromě kurzů z fyziky, matematiky, chemie, biologie, astronomie, meteorologie a programovatelných automatů jsou pro zájemce připraveny T-exkurze, jejichž příprava a závěr probíhají na internetu. Při samotné návštěvě zajímavého pracoviště nebo terénu si tak studenti mohou již přímo vyzkoušet či ověřit poznatky, které nabyli během teoretické připravy.

S Talnetem spolupracují desítky učitelů středních a základních škol z celé ČR. Ti své žáky do Talnetu doporučují, což je podmínka účasti v projektu. Doporučit žáka však může i rodič, současný či bývalý student Talnetu a v odůvodněných případech se může doporučit i zájemce sám.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek