Proč musíme jíst? Čeho hodně, čeho málo? |
|
Cíl:
|
|
Motivace: Motivační rozhovor – seznámení dětí s tématem, Četba z knihy Baradeauová, Ch. - Finifterová, G.: Co ještě nevím. Praha: Albatros, 1989. |
|
Činnosti: | Pomůcky: |
Vystřihování různých druhů potravin z nabídkových letáků (během ranních her). Vlepování těchto výstřižků do pytlů vyrobených z papíru podle množství, v jakém by potraviny měly být zastoupeny v jídelníčku každého člověka › do velkého pytle obrázky potravin, které bychom měli jíst hodně, do malého ty, které by měly být v jídelníčku minimálně. | Reklamní letáky nabízející potraviny Připravené 3 různě veliké obrysy pytlů z pytloviny nebo z papíru |
Poznámky: | |
Pytle s roztříděnými potravinami budou připevněné na nástěnce po celou dobu projektu a děti do nich budou moci kdykoliv něco přidávat. |
Vnímání potravin všemi smysly | |
Cíl:
|
|
Motivace: Rozhovor a diskuse na téma
|
|
Činnosti: | Pomůcky, poznámky: |
PŘÍPRAVA POTRAVIN – čištění, loupání, krájení na malé kousky provedou děti během ranních her ROZHOVOR POZNÁVÁNÍ POTRAVIN CHUTÍ, ČICHEM, HMATEM Děti se rozdělí do dvojic, jeden z dvojice sedí na židli se zavázanýma očima, druhý mu dává do pusy potraviny, čichat k potravinám a ochutnávat je; dítě které určuje, řekne nejprve jaké to je a co by to mohlo být. |
ČICH: pomeranč, cibule, jablko HMAT: vejce (uvařené natvrdo), syrová špageta, vlašský ořech CHUŤ: brambora, cukr – kostky, jablko, česnek, cibule ZJISTIT PŘÍPADNÉ ALERGIE!!! |
Pekla vdolky | |
Cíl:
|
|
Motivace: Rozhovor na téma, kdo v rodině připravuje jídlo, co dětem od jejich maminky (tatínka) chutná, zda děti rády mlsají a jestli mají rády vdolečky. |
|
Hudební činnosti: | Pomůcky, poznámky: |
Nácvik písně Pekla vdolky + další písně o jídle, výběr záleží na dětech, například: To je zlaté posvícení Jedna, dvě, Honza jde Cib, cib, cibulenka Čerešničky Hop, hej! Cibuláři Jedna, dvě, tři, čtyři, pět Nepudu domů Nestarej se, ženo má Šel zahradník Už je to uděláno |
Orffovy hudební nástroje Informační zdroje: Kodejška, M. - Popovič, M.: Příručka klavírních doprovodů a dirigování písní v mateřské a základní škole. Praha: Portál, 1996. Jánský, P.: Já,písnička – zpěvník pro žáky základních škol, I. díl pro 1.- 4. třídu. Cheb: MUSIC CHEB, 1999. |
Pečení celozrnných koláčků | |
Cíl:
|
|
Motivace: Motivační rozhovor o tom, co by děti chtěly umět uvařit nebo upéct. Seznámení s kuchařskou knihou. Zpěv písně Pekla vdolky. |
|
Činnosti – seznamování s kuchařskou knihou: | Pomůcky, poznámky: |
Co se v ní píše, zda ji maminky dětí používají, co je to recept apod. Četba receptu, podle kterého budeme dělat celozrnné koláčky PŘÍPRAVA KYNUTÉHO TĚSTA – během ranních her PŘÍPRAVA CELOZRNNÝCH KOLÁČKŮ – vytvarování těsta, zdobení jahodami, jablky, drobenkou |
TĚSTO: ZDOBENÍ + DROBENKA: POMŮCKY NA PŘÍPRAVU: |
Odkud je to? | |
Cíl:
|
|
Motivace: Motivační rozhovor - Odkud to je? Kde se to vzalo? Např. brambora: „Děti, myslíte si, že brambora roste na stromě nebo v zemi?“ „ A vepřové maso je z prasátka nebo ze slepice?“ |
|
Činnosti: | Pomůcky, poznámky: |
VYHLEDÁVÁNÍ, TŘÍDĚNÍ PODLE VLASTNOSTÍ Děti se rozdělí do skupin po dvou až třech, dostanou papír A4 s obrázky různých potravin a výrobků; na chodbě budou rozmístěny (schovány) malé obrázky zvířat a rostlin, které budou děti hledat a podle jejich původu vlepovat do listu. Pohybová HRA KOMPOT Učitelka rozdá mezi děti názvy ovoce – hruška, jablko, švestka (menší děti mohou mít např. obrázek). Do kruhu se postaví židle sedadly dovnitř. Použije se o jednu židli méně, než je dětí. Děti se posadí, jeden zůstane stát uprostřed kruhu a určí skupinu, která si vymění místa (např. "Místa si vymění hrušky!"). Při vyměňování míst se hráči snaží posadit na jinou židli, než na které seděli doposud. Ten, na kterého nezbude místo, zůstane stát a určí další skupinu, která si vymění místa, a opět se snaží usednout. Pokud ten, co určuje, řekne: „Kompot!“, mění si místa všechny děti (Prevcentrum, 2006). |
Před hrou si s dětmi říct, co přesně který obrázek znamená! |
Ubrousku, prostři se! | |
Cíl:
|
|
Motivace: Četba pohádky a rozhovor o kouzelném ubrousku (Zábranský, 1980) – co by si děti nechaly vykouzlit od zázračného ubrousku, jak by mohl vypadat apod. |
|
Činnosti: | Pomůcky, poznámky: |
TĚLOVÝCHOVNÁ CHVILKA Cvičení se šátky (= kouzelnými ubrousky) VÝTVARNÁ ČINNOST – TVORBA PROSTÍRÁNÍ Tisk na papír přírodními razítky a temperovými barvami. Po zaschnutí barvy se prostírání zataví do fólie, aby bylo omyvatelné a dalo se běžně používat. |
Šátek pro každé dítě Barevné papíry (jemné odstíny) Temperové barvy Přírodní razítka z 1 pomeranče, 1 cibule, jablka a bramborová tiskátka |
Jak se nechováme u stolu | |
Cíl:
|
|
Motivace: Dramatizace neslušného chování (loutka) |
|
Činnosti: | Pomůcky, poznámky: |
KOMUNITNÍ KRUH – děti se dozvědí, že do školky přijede malé divadélko → zopakování slušného chování při kulturních akcích DIVADÉLKO – děti si rozdají Orffovy hudební nástroje a dostanou za úkol sledovat představení a vždy, když se jim něco nebude líbit, zahrát. Já jim zahraji krátkou scénku s jednou loutkou, ve které budou všechny prvky neslušného chování u stolu. Poslech četby Z ENCYKLOPEDIE SLUŠNÉHO CHOVÁNÍ |
Orffovy nástroje Informační zdroj: Dvořák, J. - Gubská, M.: Slabikář slušného chování. Praha: Svojtka & Co., 2003. |
Sport a strava a budu navždy zdravá! Olympijské hry |
|
Cíl:
|
|
Motivace: Tělovýchovná chvilka – Cesta do italského Turína |
|
Činnosti: | Pomůcky, poznámky: |
TĚLOVÝCHOVNÁ CHVILKA Besedování - seznámení dětí s Olympijskými hrami → kdy vznikly, jak probíhaly dříve a jak nyní, symboly OH, čeští sportovci Rozhovor o právě probíhajících OH Důležitost pohybu v životě člověka – proč se máme hýbat? VLAJKY Výroba vlajky OH + vysvětlení jejího významu Výroba české vlajky – aby děti doma mohly fandit českým sportovcům |
Informační zdroj: LAROUSSE – Encyklopedie pro mládež. Praha: Albatros, 1993. |
Zdravá hostina | |
Cíl:
|
|
Motivace: Motivační rozhovor – jak se připravuje slavnostní zdravá hostina Zopakování slušného chování u stolu |
|
Činnosti: | Pomůcky, poznámky: |
PŘÍPRAVA ZELENINOVÉHO CHLEBÍČKU A OVOCNÉHO ŠPÍZU Děti si připraví zeleninu a ovoce samy – potraviny očistí, oloupou, nakrájí. Chléb si samy natřou rostlinným tukem a ozdobí. SLAVNOSTNÍ ROZDÁVÁNÍ PROSTÍREK KONZUMACE PŘIPRAVENÉ HOSTINY – hodnocení, jak komu jeho chléb chutnal ZPĚV PÍSNÍ (+ individuální zábava) |
CHLÉB + ŠPÍZY: Chléb, rostlinný tuk, papriky - různé barvy, okurka, rajče, cibule, pórek, mrkev, pomeranč, mandarinka, hroznové víno, banány, jablko, citrón na zakapání ovoce, kiwi, blumy |
Denně:
Pohybové aktivity – každý den během pobytu venku, případně ranní tělovýchovná chvilka
Zhodnocení projektu
Projekt jsem realizovala v jednotřídní středočeské mateřské škole od 6. do 17. února 2006. Tento termín realizace mi připadal velice vhodný, protože vyplňoval nepříliš atraktivní období končící zimy. Vzdělávací přínos projektu pro děti jsem zjišťovala na základě rozhovorů v průběhu jeho realizace. Z rozhovoru probíhajícího poslední den bylo patrné, že projekt určitý přínos pro děti měl. Domnívám se, že jsem stanovené cíle, tedy seznámení dětí se základními pojmy, vedení dětí k péči o své zdraví prostřednictvím výživy a pohybových aktivit či seznámení s pravidly slušného chování u stolu, nesplnila na sto procent. Ovšem mnohem podstatnější se mi jeví to, že děti díky tomuto projektu získaly nové zážitky a zkušenosti, které jen tak nezapomenou.
1. Čeho hodně, čeho málo? |
Podle reakcí dětí jsem zvolila činnosti poměrně atraktivní a přiměřené jejich věku. Do veškerých aktivit se zapojovaly rády a velice aktivně. Nejvíce je nadchlo pečení celozrnných koláčů, příprava zdravé svačiny, kterou si mohly udělat přesně podle svých představ a také poznávání potravin různými smysly. Bezpochyby nejlépe se vydařilo završení projektu, tedy hostina spojená s přípravou dopolední přesnídávky. Děti se na tuto akci několik dní těšily a pak si ji také náležitě užily. Jediné, na co bylo třeba dát si skutečně pozor, bylo hrozící nebezpečí při práci dětí s nožem. Při těchto činnostech bych doporučila postupovat opravdu obezřetně a nezapomenout děti náležitě informovat o bezpečnostních pravidlech.
2. Zdravá hostina |
Délka projektu, tedy čtrnáct, resp. deset pracovních dní, se mi zdála ideální. Týden by na seznámení dětí se zdravou výživou nestačil a víc jak čtrnáct dní stále probírat výživu by je myslím nebavilo. Některé prvky projektu by však bylo vhodné realizovat celoročně ve všech mateřských školách i v rodinách dětí. Mám na mysli například slušné chování u stolu, dostatek pohybu každý den, ale především zdravější stravování. Celozrnné koláče i zeleninové chleby dětem moc chutnaly. To dokazuje, že děti nemají problém konzumovat zdravá jídla, tak jako mnoho dospělých. Proto nevidím jediný důvod, proč by se jim zdravá výživa měla v mateřské škole nebo doma odpírat.
3. Jak jsme pekli koláče – dívka, 6 let |
Další použitá literatura:
Baradeauová, Ch. - Finifterová, G.: Co ještě nevím. Praha: Albatros, 1989.
Dvořák, J. - Gubská, M.: Slabikář slušného chování. Praha: Svojtka & Co., 2003.
Jánský, P.: Já, písnička – zpěvník pro žáky základních škol, I. díl pro 1.- 4. třídu. Cheb: MUSIC CHEB, 1999.
LAROUSSE – Encyklopedie pro mládež. Praha: Albatros, 1993.
PREV-CENTRUM: Prevence, sociální péče, terapie zaostřené na drogy a šikanu (ukázka bloků primární prevence - online), cit. 2006-05-21. Dostupné na www.prevcentrum.cz
Zábranský, A.: České a moravské pohádky. Praha: Albatros, 1980.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.