Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona informativni

Zástupci Talentcentra na First European Talent Day

Autor: Vojtěch Tutr

Své příspěvky zde přednesly světové kapacity v oblasti práce s nadanými – např. Joan Freeman, Erika Landau nebo Francois Gagné; zástupci ministerstev školství z Maďarska, Polska, Velké Británie, Finska, odborníci z výzkumných institucí a universit i z řad velkých firem, které nějakým způsobem nadané podporují.

Zajímavé bylo zjištění, jakou podporu věnují nadání pořádající Maďarsko nebo Polsko. Tak například Maďarsko využívá evropské fondy k financování dvou programů na podporu talentů. Dohromady během 20 let (!) realizace těchto programů investuje miliony EUR do vytváření národní sítě, podporu institucí, které s nadanými pracují, i do podpory konkrétních osob. Jen mezi léty 2009 – 2011 činí rozpočet 2,4 milionů EUR. Dalších 8,3 milionů EUR získaly instituce – zejména školy a neziskové organizace - pomáhající nadaným uplatnit jejich talenty.

V Polsku vyhlásili školní rok 2010 – 2011 rokem hledání talentů. Poněkud skromnější tříletý program na podporu talentovaných dětí podobný tomu maďarskému běží od roku 2010 do roku 2013. Mimo to mohou polští nadaní a jim pomáhající instituce využívat Polský dětský fond, který podporuje nadání již od roku 1983. Od té doby měl 11 053 nominací nadaných dětí.

Zajímavé byly také reference o skotském systému podpory nadání a finské cestě, která je zcela odlišná. Péče o nadané je tu integrální součástí vzdělávacího systému, který je velmi individualizovaný z pohledu škol, žáků i učitelů. Zajímavě působil i příspěvek prof. Christiana Fischera z Münsterské university. Uvedl v něm mimo jiné, že Německo si z výsledků svých žáků v testech PISA odneslo opačný poznatek než Česko. Totiž, že v Německu se dělá dost pro děti s obtížemi při učení, ale málo pro talentované.

Doufejme, že kontakty, které Talnet na konferenci získal, mu pomohou rozvíjet mezinárodní spolupráci s podobnými iniciativami v okolních zemích.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 25. 04. 2011
Zobrazeno: 3336krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
TUTR, Vojtěch. Zástupci Talentcentra na First European Talent Day. Metodický portál: Články [online]. 25. 04. 2011, [cit. 2020-02-26]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/NF/11841/ZASTUPCI-TALENTCENTRA-NA-FIRST-EUROPEAN-TALENT-DAY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.