Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Občanské kompetence a kulturní povědomí > jednat odpovědně, samostatně a iniciativně...

Zobrazit na úvodní stránce článků

Neseď na gauči, rozjeď to!

Informativní příspěvek
Autor Petra Handlířová
Spoluautor: Gabriela Hrdinová
Pavlačové drbny si na začátku minulého století chodily stěžovat na lampárnu, kam má jít člověk dnes? Jestli jste, aspoň duší, mladí a chcete si nejen stěžovat, ale také něco začít dělat, zúčastněte se projektu O nás s námi, aneb hrajeme o náš kraj.

     Pavlačové drbny si na začátku minulého století chodily stěžovat na lampárnu, kam má jít člověk dnes? Jestli jste, aspoň duší, mladí a chcete si nejen stěžovat, ale také něco začít dělat, zúčastněte se projektu O nás s námi, aneb hrajeme o náš kraj.

     Je spousta věcí, které se mladým lidem na jejich okolí, v jejich životě, ve škole i ve městě nelíbí nebo by je chtěli jinak. Tak proč pro to nezkusit něco udělat?
Mít možnost vyjádřit svůj názor a svobodně nakládat se svým životem jsou základní principy demokracie. Mnozí si je však vysvětlují po svém. Svoboda slova neznamená, že budeme jen kritizovat a pomlouvat.

    „Jestli máme na něco názor, je dobré mít možnost ho vyjádřit, ale měli bychom také poslouchat argumenty druhých. A když si myslíme, že je něco špatně, měli bychom se sami zamyslet, jak bychom to mohli udělat jinak,“ vysvětluje koordinátorka místních setkání nazvaných Rozjeď to! Zuzka Tvrzská.

     „Projekt O nás s námi je realizovaný právě kampaní Rozjeď to!. Ve spolupráci s místními partnery, většinou Informačními centry pro mládež, místními parlamenty mladých a Domy dětí a mládeže pořádáme celodenní workshop na téma participace mladých. Jde o to, že nechceme jen kritizovat a bavit se „o politice“, ale chceme mladým lidem i dospělým odborníkům ukázat, že společnou diskusí a když je chuť něco opravdu změnit, tak se věci mohou pohnout,“ doplňuje Zuzka.

     První setkání pořádali lektoři organizace Liberecká občanská společnost, před vánoci v Lomnici nad Popelkou. Sešlo se tam přes dvacet mladých lidí z Lomnicka a Semilska a přes deset místních politiků, úředníků, pedagogů ale třeba i zástupce Policie ČR.

     „Jako největší téma se ukázal v Lomnici klub mladých a v Semilech fungování školní rady a jídelny na gymnáziu. Po  vánocích se nám účastníci ozvali se zprávami o tom co je nového – v Semilech uspořádali na škole projednávání a podle studentů se na základě toho zlepšil stav v jídelně a v Lomnici se intenzívně vyjednává o provozu klubu v prostorách, které město mladým nabídlo. Takže si myslím, že opravdu když je vůle na obou stranách a když mladí ukážou, že něco opravdu chtějí a jsou ochotni pro to také něco udělat, tak se věci pohnou,“ pochvaluje si Zuzka.

     Máte také svoje témata? Jsou věci kolem vás, které by stály za to je prodiskutovat a navrhnout co s nimi? Tak neváhejte a rozjeďte to! Projekt se s kampaní Rozjeď to! vydává do dalších koutů Libereckého kraje. V České Lípě se mladí sejdou v úterý 1. března v DDM Libertin, v pátek 4. března se sejdou liberečáci, jablonečáci a turnováci v Liberci ve V-klubu a 7. dubna se Rozjeď to! vydá do Frýdlantu. Tak mrkněte na web www.rozjedto.net a přihlašte se na některé ze setkání!

Článek byl převzat z webu http://remix.icm.cz
Petra Handlířová, Regionální koordinátorka-redaktorka, Kraj Liberecký

www.rozjedto.net

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek