Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Personální a sociální kompetence > opírat své mravní rozhodování o živé, dialogické...

Zobrazit na úvodní stránce článků

Brána k druhým otevřela nové možnosti

Informativní příspěvek


Soutěž pro týmy dětí a mládeže ukázala, co dobrého se dá dělat pro druhé a jak inspirovala další mladé lidi.


Byla na ně opravdu radost pohledět. Od malých kluků a děvčat ve skautských košilích a šátcích přes studenty gymnázia až po skutečně dospělé mladé muže a ženy.

Ti všichni přijeli 21. listopadu 2012 do Kongresového centra U Hájků v Praze. Před očima účastníků Závěrečné konference projektu Klíče pro život tu v příjemné atmosféře, k níž významně přispěl v roli moderátora Petr Vacek z Ypsilonky, proběhlo slavnostní ocenění nejlepších pěti týmů, které se zapojily do prvního ročníku soutěže Brána k druhým. Tu vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zastoupené ředitelem odboru pro mládež Michalem Urbanem a v rámci projektu Klíče pro život ji realizoval Národní institut dětí a mládeže. Z celkem osmnácti přihlášených týmů vybrala vítěze už na začátku října porota složená ze zástupců MŠMT, NIDM, SVČ, ČRDM, ale také z patronů soutěže – herce Petra Vacka, redaktorky Českého rozhlasu Daniely Brůhové a šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho.

Spektrum soutěžících bylo velmi pestré, a tak bylo poměrně náročné z tohoto různorodého společenství vybrat ty týmy, které dle názoru poroty udělaly pro občanskou společnost nejvíce. O výběru nejlepších nakonec rozhodoval obsah a reálný přínos aktivity, a to jak pro ostatní, tak pro samotný tým, nápaditost a přiměřenost věku. Je mimořádně povzbudivé, co všechno dobrého se mezi dětmi a ´mladými lidmi děje a jak jsou ochotní věnovat svůj čas a síly (nezřídka i vlastní peníze) druhým, a to i přesto, že se přitom někdy mohou dostat do pozice těch, o kterých si druzí myslí, že jsou tak trochu blázni.

Porota se nakonec rozhodla ocenit týmy Veverek y a Veverčáci (Junák – svaz skautů a skautek Opočno), Ekokřečci (Gymnázium Česká Lípa), Edíci (Gymnázium J. V. Jirsíka České Budějovice), Karpatskou stezkou (Brontosauři z Brna a odjinud) a Tangramáci (Duha Tangram Praha). Jejich aktivity bylo možné vidět alespoň částečně na prezentaci, která doprovázela předávání cen jednotlivým týmům.

Ke zdárnému průběhu celé akce a k pohodě soutěžících přispěly rovněž pěkné dárky z projektu Klíče pro život, zajímavý program – kromě předávání cen měli zájemci možnost dopolední prohlídky budovy Českého rozhlasu na Vinohradech a odpolední zajímavé besedy s hercem Studia Ypsilon Petrem Vackem a redaktorkou a moderátorkou ČRo Danielou Brůhovou v Národním technickém muzeu a následné moderované prohlídky dopravní expozice (vše díky laskavosti již zmíněných Daniely Brůhové, Petra Vacka a také generálního ředitele muzea Karla Ksandra). Finančním darem přispěla společnost Software 602 a zajistila tak dopravu soutěžících i z těch nejvzdálenějších míst. Dobře bylo také postaráno i o hladové žaludky účastníků. Potěšitelné je, že se o soutěžící zajímaly hned dva televizní štáby – Česká televize a TV Noe.

A co třeba zaznělo na odpolední besedě? Překvapivé například bylo, jak hodně mladé lidi z pléna zajímaly knihy, které v dětství a mládí četli nejen hosté besedy, ale jež dnes čtou i samotní tazatelé. Samozřejmě se mluvilo také o smyslu soutěže Brána k druhým. To, co k ní řekl Petr Vacek, by mohlo být odkazem celé akce:

Možná tady mezi vámi sedí někdo, kdo se tu dneska něco naučil, jednou v dospělosti to použije a že to tady potom bude vypadat díky vám trošku líp. Protože vy nejenže máte dobré vedení, víte a chcete dělat dobré věci, ale vy se ještě naučíte je prosazovat. A to je strašně důležité – ta naděje, že tady konečně nastoupí někdo, kdo bude nejen vědět, jak z bodu A do bodu B, ale ještě bude mít i dobré srdce.“

Text a foto: Svatava Šimková, NIDM

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek