Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona informativni

Daniel 2011

Autor: Svatava Šimková
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

V úterý 22. března 2011 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků 8. ročníku literární, historické a fotografické soutěže Daniel. Tato soutěž, která vznikla u příležitosti 27. ledna - Dne památky obětí holocaustu a prevence zločinů proti lidskosti, je vyhlašována MŠMT a jejím garantem je Národní institut dětí a mládeže MŠMT ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze. Letošní ročník se konal pod záštitou kardinála Miloslava Vlka a spisovatele a dramatika Arnošta Goldflama.

V tomto roce bylo do soutěže přihlášeno 119 prací, z toho 76 literárních, 7 historických a 36 fotografických. Oceněno bylo celkem 12 prací: 9 literárních, 2 historické a 1 fotografie, dále bylo uděleno 9 čestných uznání. Slavnostní vyhlášení výsledků probíhalo v příjemném prostředí Kulturního a vzdělávacího centra Židovského muzea. Celou slavnost provázela slovem Renata Klusáková z ČRo, stanice Vltava. Hudební část programu obstarali studenti Hudebního gymnázia Jana Nerudy z Prahy, ukázky prací četly Magdaléna a Kateřina Rysovy a Karolína Fruhbauerová. Ocenění za 1. – 3. místa předávali kardinál Miloslav Vlk a Ing. Karel Sedláček (ICEJ), za organizátory soutěže pak PaeDr. Eva Schneiderová a Mgr. Barbora Šteflová, za nejlepší fotografii fotograf Luboš Marek.

„Holocaust je výrazem ideologie nenávisti. Nenávist je ideologie proti životu a je se životem neslučitelná. Přeji vám, abyste uvěřili v lásku a láska aby byla silou, která váš život nese a bude orientovat a dovede vás ke štěstí, po kterém každý člověk touží,“ řekl oceněným mladým lidem kardinál Miloslav Vlk. Zástupce ředitele NIDM Jiří Zajíc k tomu dodal: „Albert Schweitzer, ten velký doktor, který založil nemocnici v gabunském Lambarene, řekl: Náš svět by vypadal úplně jinak, kdyby všichni zůstali věrni svým ideálům ze čtrnácti let. Lidé, kterým je čtrct let, většinou ještě mají ideály. Ty ideály tak nebo onak souvisí s láskou a já bych vám moc přál, abyste vy ty ideály nepoztráceli. To, že jste se účastnili téhle soutěže, dává naději, že se vám to povede.“

Vítězkou literární části soutěže se v I. kategorii (8. a 9. ročník ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) stala Karolína Peřinová z Gymnázia Uničov s prací Čas se zastavil. 1. místo ve II. kategorii (střední školy) si odnesla Dita Stehlíková z Gymnázia v Moravském Krumlově za povídku Terezínský Otčenáš. Vítězkou historické části se staly Štěpánka Oliveriusová a Kristýna Zemanová z Líbeznice za práci Osudy židovských občanů obce Líbeznice. Ve fotografické části soutěže, která se letos konala poprvé, byla oceněna komponovaná fotografie Michaely Matějkové, studentky SZŠ v Ústí nad Labem, která nesla název Terezín – symbol útisku.

Po slavnostním vyhlášení a převzetí cen se ujala slova paní Růžena Blechová, která jako dítě prošla Terezínem. Podělila se s přítomnými o své zážitky z dětství a předala své poselství mladým lidem: „Já jsem šla do transportu jako úplně malá holčička. Chtěla jsem zapomenout, ale ono to nešlo. Takže jsem to v sobě nosila, ale nikdy jsem o tom nemluvila. Potom šel svět tak, jak šel, a najednou se objevily řeči o tom, že si ty hrůzy Židi vymysleli a že není pravda, že plynové komory vraždily lidi, že se dělo něco tak strašného. Tak jsem se začala bát a říkala jsem si, že už vlastně mlčet nesmím. Ale nemluvím o tom ráda a nemluví se mi o tom dobře. Byla bych radši, kdyby se zapomenout mohlo, ale myslím si, že se zapomenout nesmí. Aby se to nemohlo opakovat.“

Paní Růžena Blechová pak byla i zasvěcenou průvodkyní účastníků při exkurzi po nejvýznamnějších památkách starého židovského města, kterou byla celá akce ukončena.

Svatava Šimková, NIDM

Úplné výsledky letošního ročníku soutěže najdete zde.
 

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 24. 03. 2011
Zobrazeno: 5332krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠIMKOVÁ, Svatava. Daniel 2011. Metodický portál: Články [online]. 24. 03. 2011, [cit. 2020-07-06]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/NDK/11371/DANIEL-2011.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.