Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Personální a sociální kompetence

Zobrazit na úvodní stránce článků

Život kolem nás

Informativní příspěvek

Pokud se díváte na svět okolo sebe otevřenýma a vnímavýma očima, není vám víc než osmnáct a máte u sebe fotoaparát, je tohle soutěž právě pro vás.

Až do 27. září mohou děti a mladí lidé do 18 let zasílat své práce do I. ročníku fotografické soutěže Život kolem nás, kterou nově vyhlašuje Národní institut dětí a mládeže MŠMT. Soutěž je určena těm, kteří navštěvují školní družiny, školní kluby, střediska volného času nebo se zapojují do aktivit některé nestátní neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží (např. A-Tom, Junák, Pionýr a řada dalších).

Fotografická soutěž byla zvolena jako vhodná součást plnění úkolů projektu Klíče pro život v rámci průřezových témat „Inkluze dětí se speciálními vzdělávacími potřebami“ a „Zdravé klima zájmového  a  neformálního vzdělávání.“ Jednoznačně ukazuje dobré spojení přímé práce s dětmi ve volném čase  a  zároveň spolupráci  a dobré vztahy mezi pedagogy volného času a účastníky zájmového vzdělávání.

 Ve čtyřech kategoriích se soutěžícím nabízí dvanáct zajímavých témat, např. Musíme si pomáhat, Patří mezi nás, Zvířátka a lidé, Jsou jiní než ostatní a další. Pro autory vítězných prací jsou připraveny věcné ceny, které budou předány při slavnostním vyhlášení vítězů fotografické soutěže. Podrobné propozice si můžete přečíst zde.

Se soutěží bude spojeno několik zajímavých osobností z oblasti sportu, vědy a kultury. Tím prvním, kdo naši soutěž podporuje a zahajuje, je Jiří Ježek, několikanásobný paralympijský vítěz a mistr světa v silniční a dráhové cyklistice. Ten nám také poskytl následující rozhovor:

Co vůbec člověku podle Vás přináší sport, a to jak amatérský, tak profesionální?

Sport je významný fenomén a provází nás od dětství až do pozdního věku. Samozřejmě, že rekreační sport je nezbytnou aktivní cestou ke zdraví a dobré životní pohodě. Profesionální sport je zase významnou zábavou moderní doby, přináší fanouškům nezapomenutelné zážitky. Pro děti můžou být špičkoví sportovci vzorem, důkazem, že má smysl zkusit něco dokázat.

Proč si myslíte, že i v dnešní době má smysl vštěpovat dětem pojmy a hodnoty jako čestnost, fair-play, pomoc druhému?

Myšlenka fair-play je stále strašně důležitá i v profesionálním sportu. Čestné soupeření je pro většinu sportovců mnohem výš, než krátkodobý úspěch. Myslím, že tohle by mělo být součástí nejen sportu, ale chování každého z nás i v běžném životě. Dětem je tohle vlastní a my dospělí se musíme snažit, abychom dětem zbytečně nedávali špatné příklady, ale naopak v nich podporovali a utvrzovali smysl pro fair-play a čest.

Významnou roli v tom, abyste se vypořádal se svou situací po úraze, hrála vůle. Jak si myslíte, že by se měla u dětí rozvíjet?

Silná vůle je právě skvělou součástí sportu. Vždyť pro vítězství potřebujete hlavně silnou vůli. Já sportoval odmalička a myslím, že i to mi významně pomohlo překonat následky úrazu. Když jsem v 11letech přišel o nohu, byla moje vůle vypěstovaná sportem tím nejsilnějším hnacím motorem. Samozřejmě, že mi strašně moc pomohli rodiče a kamarádi ze školy.

Jak a čím bylo pro Vás důležité mít vzor?

Mé vzory pro mě vždycky byli motivací. Viděl jsem na jejich úspěchu, že se vyplatí jít za svým snem. Chtěl jsem dosáhnout podobných výsledků, podobného uznání ostatních. Z každého svého „hrdiny“ jsem se snažil vzít s „něco“ pro svůj život. Možná že i to mi potom hodně pomohlo ve sportovní kariéře.

Dneska jste sám pro mnohé vzorem. Mohl byste uvést konkrétní příklad někoho, kdo díky Vám překonal tíživou situaci a byl ji schopen řešit?

Mám velkou radost, že díky svým sportovním úspěchům mohu být vzorem podobně hendikepovaným lidem, ale i těm „zdravým“. Velice často dostávám dopisy a příběhy lidí, kterým osud do života zasáhl nějakým úrazem či nemocí. Pokud mohu, snažíme se je s mou manželkou navštívit, pomoci nebo poradit, protože vím, jak je takový impuls „do začátku“ důležitý. Mám pak velkou radost, když mi po čase přijde poděkování, že můj příběh dal jejich životu novou „šťávu“ a že jim pomohl překonat nejhorší období. V tom vidím největší smysl mých sportovních aktivit. Samozřejmě, že nejvíc si každý pomůže sám, já těm lidem jen nenápadně mohu ukázat cestu. Ale snad i to pomáhá...

Stal jste se jednou z tváří naší fotografické soutěže. V čem vidíte její smysl a co byste vzkázal na startovní čáře soutěže dětem, které se soutěže zúčastní?

Chtěl bych dětem popřát, ať každému malému fotografovi přinese soutěž spoustu krásných zážitků. Fotografie totiž budou zachycením jejich úžasných životů. Dětské oči dokáží vidět svět krásnější, čistší a férovější. Proto věřím, že fotografie budou pro nás dospělé, ale i pro kamarády soutěžících důkazem, že svět kolem nás je stále ještě plný přátelství, pomoci a radosti!

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek