Příběhem do digi světa
Žáci si ve skupinách pročítají komiksový příběh, ve kterém chybí řešení některých situací. Skupina má k dispozici ke každé situaci určité varianty řešení. Jejím úkolem je vybrat tu nejvhodnější, a tak příběh dovést k úspěšnému zakončení.
Cíl výuky
Žák se naučí v životě rozpoznávat situace, v nichž lze účelně využít digitální technologie.
Popis činnosti
- Skupiny žáků dostanou v pracovním listu komiksový příběh, který obsahuje úkoly. V některých situacích příběhu chybí řešení a žáci se mají rozhodnout pro některou z nabízených variant.
- Z přílohy pracovního listu vystříhají kartičky s variantami řešení situací.
- Skupiny procházejí komiksový příběh a doplňují varianty z kartiček.
- Výstupem je komiks doplněný o řešení, která žáci vybrali jako ideální.
- V příloze pracovního listu je řešení, podle kterého si mohou žáci svou práci obodovat a kde také najdou komentáře ke všem variantám řešení situací.
- V závěrečné reflexi poznatky shrnou.
Předpokládaný čas
40 minut
Doporučený postup pro učitele
Příprava
- Projděte si komiks i správné varianty textů pro jednotlivé situace, včetně bodování.
- Ujasněte si role ve skupině – koordinátor, člen týmu, hlídač času a pomůckář. Připravte si, jak role žákům vysvětlíte a jakou činnost jim přidělíte (minimální činnost je popsána v pracovním listu pro žáky).
- Určete, kolik skupin žáků budete mít. Připravte si metodu rozdělení do skupin, přičemž se pokuste o rovnoměrné rozdělení žáků s ohledem na role.
- Rozmyslete si, jak využijete bodování pro motivaci žáků a následné vyhodnocení aktivity.
- Pro každou skupinu:
- vytiskněte pracovní list s komiksem;
- vytiskněte list s kartičkami obsahující varianty textů pro jednotlivé situace;
- připravte lepidlo a nůžky;
- připravte bodové ohodnocení variant odpovědí a případně připravte papír či tabulku pro bodové hodnocení.
Zahájení
- Rozdejte skupinám výše uvedené pomůcky.
- Objasněte role ve skupině a jejich účel a dejte žákům prostor, ať si role mezi sebou ve skupině rozdělí.
- Nechte žáky přečíst úvodní instrukce a následně odpovězte na dotazy.
- Vysvětlete bodování a hodnocení.
Průběh
- Buďte připraveni žákům pomoci při výběru správného řešení, především u prvních několika situací (můžete pracovat i frontálně).
- Sledujte, jak žáci zvládají svou roli ve skupině.
- Přiměřeně pomáhejte při hledání správných variant – berte na vědomí, že se nejedná o ověřování.
Ukončení
- Na základě dohody z úvodu aktivity proveďte vyhodnocení - v první řadě tím, že odpovědi obodujete a případně také okomentujete.
Reflexe
- Co ses díky komiksu dozvěděl nového?
- Která situace byla zcela jasná a která byla naopak nejobtížnější na výběr správné odpovědi?
- Dokážeš vymyslet a vytvořit podobný komiksový příběh? Kolik bys na to asi potřeboval času?
![]() |
Materiál vznikl v rámci celorepublikového projektu IN-Generation zaměřujícího se na vzdělávání žáků základních škol, jejich učitelů a rodičů v oblasti internetové gramotnosti.
Projekt IN-Generation je realizován společností European Leadership & Academic Institute (ELAI) ve spolupráci s dalšími partnery pod záštitou MŠMT.
|
Přílohy:
Náhled | Typ | Velikost | Název |
---|---|---|---|
![]() | 7392 kB | Pracovní list pro žáky | |
![]() | 254 kB | Metodický list pro učitele |
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.