Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > > > > > > > > > > > > > > > Svátek Všech svatých a Dušičky ve španělsky...

Ikona teoreticky

Svátek Všech svatých a Dušičky ve španělsky mluvících zemích

Ikona odbornost
Autor: kolektiv Lingea s.r.o.
Anotace: Počátek listopadu je ve Španělsku, Mexiku a ostatních španělsky mluvících zemích, stejně jako u nás, zasvěcen památce Všech svatých a vzpomínce na zemřelé. Dodržované tradice a zažité zvyky se však různí kraj od kraje a zemi od země. Ve Španělsku se dušičkové oslavy příliš neliší od těch našich. V Mexiku se v oslavách mísí vliv křesťanské kultury se stále živými pohanskými prvky z doby předkolumbovské.
Obor příspěvku:Další cizí jazyk
Klíčová slova: Dušičky, Mexiko, španělština, Lingea s.r.o., Španělsko

Někde lidé věří, že duše zemřelých se vrací zpět na zemi, aby zde pobyly se svými blízkými, proto jsou v domácnostech zapalovány svíce, které mají duším ukázat správnou cestu. Jinde věří, že zažehnuté světlo a velké ohně pomohou odehnat temnotu a zbloudilé zlé duchy.

Ve Španělsku se dušičkové oslavy příliš neliší od těch našich. Lidé navštěvují hřbitovy, zdobí hroby květinami a zemřelým zde věnují tichou vzpomínku. V mnoha městech a vesnicích se na hřbitovy vydávají procesí a průvody se svícemi a modlitbami a jsou zde slaveny i mše. Typickou španělskou sladkostí dušikového období jsou tzv. huesos de santo (kosti svatého), trubičky z mandlového marcipánu plněné žloutkovým krémem, a buñuelos de viento, což jsou malé smažené koblížky také plněné žloutkovým krémem a obalené v cukru.

V Mexiku se v oslavách dne Všech svatých a Dušiček mísí vliv křesťanské kultury se stále živými pohanskými prvky z doby předkolumbovské. Rodiny v těchto dnech připravují oltáře, které zasvěcují zemřelým rodinným příslušníkům a umísťují je v domech i přímo na hroby. Zdobí je květinami, vonnými bylinami, barevnými papírovými vystřihovánkami, pokládají na ně obětiny ve formě ovoce, sladkostí či oblíbených pokrmů zemřelého. U takto upravených hrobů se setkávají široké rodiny a často u nich tráví celou noc. Ulice jsou vyzdobeny květinovými koberci a barevnými vystřihovánkami. Všudypřítomný je motiv lebky a oblečených kostlivců, tzv. catrinas. Typickou cukrovinkou pro tyto dny je v Mexiku malá cukrová nebo čokoládová lebka. Dušičky jsou zde svátek smutku nad ztrátou blízké osoby, ale i bujarého veselí, které má zahnat zlé duchy a zároveň je předzvěstí blaženého posmrtného života.

Na závěr nabízíme náhled do jídelníčku převzatý z Česko-španělské konverzace Lingea

Konverzace španělskáKonverzace španělská  
Česko-španělská konverzace Lingea  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 23. 03. 2015
Zobrazeno: 5874krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
S.R.O., Lingea. Svátek Všech svatých a Dušičky ve španělsky mluvících zemích. Metodický portál: Články [online]. 23. 03. 2015, [cit. 2020-11-29]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/španělština/19661/SVATEK-VSECH-SVATYCH-A-DUSICKY-VE-SPANELSKY-MLUVICICH-ZEMICH.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.