Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > > > > > > > Pohádka o Rybitince

Ikona prakticky

Pohádka o Rybitince

Ikona inspiraceIkona kratkodobe
Autor: Jana Rýdlová
Anotace: Dítě a svět - zprostředkované poznávání vzdáleného světa, moře. Příspěvek uvádí metody práce s literárním textem, které podporují dětskou zvídavost, zájem poznávat nové a zároveň napomáhají rozvíjet i kultivovat estetické cítění.
Podpora výuky jazyka:
Klíčové kompetence:
 1. Předškolní vzdělávání » Komunikativní kompetence » průběžně rozšiřuje svou slovní zásobu a aktivně ji používá k dokonalejší komunikaci s okolím
 2. Předškolní vzdělávání » Sociální a personální kompetence » dětským způsobem projevuje citlivost a ohleduplnost k druhým, pomoc slabším, rozpozná nevhodné chování; vnímá nespravedlnost, ubližování, agresivitu a lhostejnost
 3. Předškolní vzdělávání » Kompetence k učení » má elementární poznatky o světě lidí, kultury, přírody i techniky, který dítě obklopuje, o jeho rozmanitostech a proměnách; orientuje se v řádu a dění v prostředí, ve kterém žije
Očekávaný výstup:
 1. předškolní vzdělávání » Dítě a ten druhý » přirozeně a bez zábran komunikovat s druhým dítětem, navazovat a udržovat dětská přátelství
 2. předškolní vzdělávání » Dítě a ten druhý » respektovat potřeby jiného dítěte, dělit se s ním o hračky, pomůcky, pamlsky, rozdělit si úkol s jiným dítětem apod.
Mezioborové přesahy a vazby: Nejsou přiřazeny žádné mezioborové přesahy.
Průřezová témata:

Nejsou přiřazena žádná průřezová témata.

Organizace řízení učební činnosti: Frontální
Organizace prostorová: Školní třída
Klíčová slova: četba, čtenář

Děkuji babiččiným povidlům, jejichž pára mě při míchání jednak napařovala, jelikož jsem byl nemocný, a jednak mi s příjemnou vůní stoupala do hlavy, kde se srážela v to, co vám teď budu povídat," napsala Petr Nikl na úvod své půvabné pohádkové knihy O Rybitince.

Poetické vyprávění o Obřím moři, psané krásným bohatým jazykem, se mi přece jenom z počátku zdálo pro mé „předškoláčky" o malounko „větší", asi jako kabátek, který mi maminka kupovala na jaře tak, aby byl i napřesrok.

A tak jsme si nejdříve povídali: Viděli jste už moře? Co se vám na něm líbilo/nelíbilo? Jaké vydává zvuky? Jak se umí pohybovat? Jaký je svět pod hladinou - je tam hluk, či ticho? Jak se ryby dorozumívají? Jak se dorozumívají ostatní zvířátka? Jak se dorozumívají lidé? Rozumí si vždy? Když ne, tak proč asi?

Odpovědi dětí byly úžasné. Např.:

 • „Moře šumí, šplouchá, dělá kopečky, vlnky, proměňuje se v pěnu."
 • „Líbilo se mi: jak jsme plavali, jak hezky hřeje sluníčko, jak se válíme, jak stavíme hrady a děláme z velkých kamenů stavby."
 • „Nelíbilo se mi: medúzy, protože když na nás sáhnou, tak nemůžeme plavat, ježci, protože píchají, vlny, které by mě odnesly daleko do moře od rodičů, moře, protože krade pantofle a splachuje mě."
 • „V moři je ticho, protože tam jsou zvířata, která nemluví. Dorozumívají se tak, že plavou za sebou a vyvádějí, nebo se dorozumívají třeba bublinkami.
 • „Ostatní zvířata se dorozumívají tak, že se honí, skáčou okolo maminky, když něco chtějí říci. Dělají také pohyby, že tím chtějí něco říci."
 • „Lidé se dorozumí, že na sebe mluví, že se mají rádi, tak tím chtějí něco vyslovit."
 • „Když si nerozumí zvířata, tak nic nedělají, ale jinak si doopravdy rozumí. Lidé si nerozumí, když jsou naštvaní, nafouklí nebo mají postižený mozek a ztratila se jim řeč".

Potom jsme se dali do čtení. Děti, kažené computerovo-televizním jazykem a zchudlými, špatně převyprávěnými klasickými pohádkami, se zvedaly z polštářků a spontánně se kolem mě seskupovaly, aby viděly ty zajímavé obrázky ryb tlustých, placatých i těch, co mají pusu od oka k oku. V příběhu jsme se zastavovali, něco si vysvětlili a hlavně jsme si vymýšleli a domýšleli. A najednou ten poetický jazyk pracoval s dětskou fantazií a vznikaly např. následující nádherné věty:

 • „Jednotlivá roční období by se mohla jmenovat Srdcovo, Kytičkovo, Barvolístkovo a Sněhulákovo."
 • „Noc je tmavé světlo."

Když jsme knihu dočetli, zeptala jsem se dětí: „Jaká byla Rybitinka? V čem byla jiná, než ostatní ryby? Co se stalo s Obřím mořem, kdo ho zachránil? Ten, kdo dokáže někoho (něco) zachránit, musí být vždy nejsilnější, největší? Co potřebujeme k odvaze? Co byste popřáli Rybitince?"

Děti odpovídaly se zaujetím, přemýšlely a vymyslely mnoho zajímavých odpovědí. Např.: „Rybitinka pomáhala, zachraňovala, protože neposlechla hloupou a zlou pijavici. Máme poslouchat mozek, protože ten poroučí, co máme dělat."

Dětskou fantazii jsem dále podněcovala: „Zkuste vymyslet svoje moře, jak by se jmenovalo, jaké ryby i rostliny by v něm žily." Děti vymýšlely:

 • „Moře Slanečkové, Hvězdicové, Rybitinkové."
 • „Ryby Osol, Červenotka, Liston, Pastelkon, Svítinol, Tmoucí tma."
 • „Rostliny Růžolovka, Modroočtola, či Modrokráska."

Vytvořili jsme si koláže moře z písku, mušliček a domalovali dle vlastní fantazie tuší a vodovými barvami. Děti vyslechly skladby - Claude Debussy „Moře" a Bedřich Smetana „Na břehu mořském."

Na moře jsme si prostě „sáhli" všemi smysly. Četba obohatila nejenom dětský slovník, ale přinesla také hluboké prožitky. Závěrem chci zdůraznit - nenechte se zmást tržní nabídkou bezpočtu kýčovitě zpracovaných pohádek, které mají v původní verzi svou hodnotu! Děti dokáží ocenit zvukomalebná slova krásných příběhů a není vděčnějších „čtenářů", dokážete-li jim četbu přiblížit, udělat z ní výlet do fantazie.

Citace a použitá literatura:
[1] - NIKL, Petr. Pohádka o Rybitince. Praha : Meander, 2008. ISBN 978-80-86283-60-9. 
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 10. 02. 2009
Zobrazeno: 10205krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
RÝDLOVÁ, Jana. Pohádka o Rybitince. Metodický portál: Články [online]. 10. 02. 2009, [cit. 2020-02-18]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/četba/2959/POHADKA-O-RYBITINCE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.