Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Jak na internet: Jak reklamovat zboží zakoupené...

Ikona teoreticky

Jak na internet: Jak reklamovat zboží zakoupené přes internet

Ikona odbornost
Autor: Akademie CZ.NIC
Anotace: Nákupy na Internetu bývají pro zákazníky výhodné, a to nejen kvůli ceně. E-shopy mají i další výhody. Snadno lze vrátit nechtěné zboží či reklamovat poškozené. Odstoupit od smlouvy může zákazník do čtrnácti dnů, ale neměl by si tuto možnost plést s reklamací.
Téma příspěvku:Informační a komunikační technologie
Klíčová slova: internet, reklamace, záruční doba, ochrana spotřebitele, zboží, jak na internet, e-shop, nakupování online, smlouva, odstoupení od smlouvy, internetový obchod, občanský zákoník, APEK, certifikát kvality

Odstoupení od smlouvy

V internetových obchodech nemá zákazník možnost si zboží prohlédnout a vyzkoušet. Podle Občanského zákoníku (§ 1829) může spotřebitel odstoupit od smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů. Některé internetové obchody nabízí tuto lhůtu prodlouženou až na 30 dní. Není-li o zákonné možnosti odstoupit od smlouvy spotřebitel poučen (např. v obchodních podmínkách obchodu), pak se lhůta prodlužuje o jeden rok, čili na 1 rok a 14 dnů.

Odstoupení od smlouvy musí splňovat určité náležitosti. Zboží nesmí být poškozené a musí být vráceno se vším příslušenstvím a prodejním obalem včetně výplně. Jestliže není zboží vráceno v prodejním obalu má prodejce právo účtovat skutečně vynaložené náklady na vrácení do původního stavu. Na vrub zákazníka jde při odstoupení od smlouvy rovněž úhrada nákladů na dopravu vraceného zboží, pokud jej o tom obchodník poučil, jinak náklady spojené s vrácením zboží nese právě on.

Podle § 1837 občanského zákoníku ale spotřebitel od některých smluv odstoupit nemůže, a to např. na dodávku audio, video nahrávek a počítačových programů, poruší-li spotřebitel ochranný obal (ochrannou známku výrobce) nebo na dodávku zboží, které bylo upraveno podle jeho přání nebo pro jeho osobu, případně zboží, u kterého byl porušen hygienický obal!

Možnost odstoupit od smlouvy se ovšem nevztahuje na firemní zákazníky (tzv. nákup na IČO). Tam záleží na podmínkách uzavřené smlouvy či obchodních podmínkách, které si firemní zákazníci s jednotlivými obchodníky dojednají či jaké obchodníci nabízejí i pro tuto skupinu klientů.

Peníze za zboží pak obchodník nemusí vrátit dříve, než je mu doručeno nebo než zákazník prokáže, že jej odeslal, poté však nejpozději do 14 dnů., a to včetně všech ostatních nákladů, které od zákazníka přijal, tj. např. za dopravu. I zákazník má své povinnosti - vrátit zboží do 14 dnů od odstoupení od smlouvy.

Reklamace

Reklamovat by měl zákazník neprodleně po zjištění vady, a to tam, kde zboží koupil, případně u jiné osoby, kterou je zpravidla smluvní servis, vyznačené v záručním listě.

Pokud je zboží reklamováno, nemusí být vráceno v původním obalu a funkční. U reklamací platí náklady na dopravu zboží obchodník.

V závislosti na povaze vady má kupující nárok na výměnu zboží za nové, odstranění vady, slevu z kupní ceny nebo může od smlouvy odstoupit. Reklamace musí být vyřízena do 30 dnů. Pokud se tak nestane, má zákazník právo od smlouvy odstoupit nebo si zvolit jiný způsob řešení reklamace dle svého výběru. Je však třeba dát pozor na text reklamačního protokolu, třicetidenní lhůtu je možné prodloužit pouze po vzájemné dohodě! Reklamaci lze uplatnit do 24 měsíců od převzetí.

Certifikace obchodů sdružením APEK

Od roku 1999 provádí APEK certifikace internetových obchodů, prodejců zážitků a cestovních kanceláří nabízejících své služby na Internetu. Asociace pro elektronickou komerci v současné době vystavuje dva druhy certifikátů – APEK Certifikovaný obchod a APEK Certifikát kvality. Oba tyto certifikáty potvrzují důvěryhodnost internetového obchodu, dodržování platné legislativy a vstřícný přístup k zákazníkům.

Tento multimediální soubor je umístěn v modulu AudioVideo na Metodickém portálu RVP.CZ pod licencí CC-BY-NC-ND

Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Jak na internet.

Ostatní články seriálu:

Přílohy:
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 16. 12. 2014
Zobrazeno: 8942krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

2 uživatelé Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
CZ.NIC, Akademie. Jak na internet: Jak reklamovat zboží zakoupené přes internet. Metodický portál: Články [online]. 16. 12. 2014, [cit. 2020-10-31]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/19449/JAK-NA-INTERNET-JAK-REKLAMOVAT-ZBOZI-ZAKOUPENE-PRES-INTERNET.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.