Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona informativni

Slavné dny

Autor: Tereza Vodičková
Anotace: Na začátku byl pořad Slavné dny internetové televize Stream, který už nějakou dobu učitelům pomáhal zprostředkovávat události 20. a 21. století, rozvíjet a podporovat průřezová témata, a to hlavně mediální výchovu...
Klíčová slova: mediální výchova, dějiny 20. století, novodobé dějiny, slavné dny, stream, dějiny 21. století

Lukáš Záhoř (šéfproducent Streamu) přišel s nápadem na knihu, která by mohla na základě přepisu těchto krátkých filmů vzniknout. Zároveň si uvědomil vzdělávací potenciál jednotlivých krátkých filmů a oslovil skupinu věci znalých metodiků (učitelů, kteří mají bohaté zkušenosti s tvorbou audiovizuálních lekcí) s nabídkou, zda nechtějí k těmto videím vymyslet vzdělávací aktivity. A tak se zrodil projekt Slavné dny.

Jedná se o audiovizuální lekce zaměřené na významné dny 20. století. Každá lekce obsahuje krátký film, na kterém je vystavěna vzdělávací aktivita, která účinně zprostředkovává žákům informace a vědomosti, nutí je budovat si postoje a vést argumentačně plnohodnotné debaty. 

Snímek vždy mapuje celý fenomén, pro který je vždy určující jeden konkrétní den. Díky tomu, že délka filmového dokumentu jen málokdy přesáhne 7 minut, je do vyučovacích hodin ideální.

Promítaná videa pracují s metodou zkratky, dobovými fotografiemi, historickými dokumenty či očitými svědectvími,  vyvolávají otázky, které by pouhý  výklad vyvolat nemusel, jsou  krátká a velmi srozumitelná.

Aktivity jsou zaměřeny buď na bližší prozkoumání některého z fenoménů, které snímek zprostředkovává, nebo mají ambici přiblížit žákům událost v celé její šíři rozsahu a dopadu.

Zkušenosti s aktivitami jiných pedagogů jsou velmi pozitivní, protože každá hodina, která žáky donutí přemýšlet o věcech kolem sebe, která je donutí ptát se, je hodina, která má smysl.

Vyzkoušejte sami:


Na Metodickém portálu RVP.CZ postupně publikujeme seriál s výběrem několika metodických materiálů z tohoto projektu sdružených do seriálu s názvem Slavné dny.
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Slavné dny.

Ostatní články seriálu:

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 15. 12. 2014
Zobrazeno: 5366krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
VODIČKOVÁ, Tereza. Slavné dny. Metodický portál: Články [online]. 15. 12. 2014, [cit. 2020-10-27]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/19425/SLAVNE-DNY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.