Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Jak na internet: Vzdělávání přes interne...

Jak na internet: Vzdělávání přes internet

Zapomeňte na tvrdé dřevěné lavice, vydýchaný vzduch ve třídě a drahé kurzy. Jestli se chcete kvalitně a pohodlně vzdělávat, použijte Internet! Distanční vzdělávání s sebou totiž nese celou řadu výhod. Především vám dovoluje hospodařit s časem dle vašeho samostatného uvážení, což ocení především časově vytížení jedinci. Můžete tedy studovat v klidu až po příchodu domů a nemusíte se hnát z práce s jazykem na vestě jen proto, že vám právě začíná na druhém konci města kurz daňového poradenství.

Považovali jste až dosud e-learning nebo online-learning za něco podivného a nedůvěryhodného? Ukážeme vám, že se není čeho bát, spíš naopak. Poznáte, jak nedocenitelným pomocníkem vám ve vašem vzdělávání může být právě Internet. A vůbec nezáleží na tom, zda chcete studovat jazyky, marketing, literaturu, ekonomii, nebo se vyškolit v BOZP či jiných zákonných školeních. Toto vzdělávání je v současné době hojně využívané nejen privátními uživateli, ale i velkými firmami a vzdělávacími institucemi. V akademické praxi dokonce mnohdy dochází ke kombinaci prezenční výuky a elektronického vzdělávání.

Jaký princip výuky zvolit?

Vzdělávacích kurzů jsou na Internetu stovky, jak tedy vybrat ten nejlepší a jak vlastně taková online výuka probíhá? Jsou dva základní druhy vzdělávání a záleží pouze na vás, kterému přístupu dáte přednost:

Synchronní vzdělávání je založeno na určitém kontaktu školitele a studenta. V praxi to vypadá například tak, že se v určitém čase musíte připojit na Internet a přes videochat, Skype či další programy komunikujete s učitelem a ostatními studenty, diskutujete a řešíte společně problémy. Tato metoda je sice poměrně časově náročná, ale zato poskytuje jedinečnou možnost navázat s ostatními účastníky bližší vztah.

Asynchronní přístup je založen na opačném principu. Je pouze na vás kdy, kde, jak a na jak dlouho se připojíte k Internetu, vypracujete zadané úkoly a prostudujete studijní materiály. Interaktivita je zde omezena na minimum a vy sami volíte, jak si činnosti zkoordinujete a jakým tempem budete ve studiu pokračovat. Starosti s tím, že byste tempu výuky nestačili, tedy můžete hodit za hlavu.

Moodlím, moodlíš, moodlíme!

Studenti a absolventi vysokých škol se během svého působení na univerzitě jistě setkali s některým druhem e-learningového vzdělávání. Často užívaným a lehce dostupným nástrojem je například systém Moodle, který se stává stále více populárním a pro pedagogy i studenty představuje velký přínos a zefektivnění výuky. Jedná se o softwarový balíček určený pro podporu prezenční i distanční výuky prostřednictvím online kurzů. Umožňuje tvorbu kurzů, sdílení studijních materiálů, zakládání diskusních fór, které poskytují okamžitou zpětnou vazbu, tvorbu online testů včetně elektronického odevzdání a následného vyhodnocení zadaných úkolů. Moodle je běžně využíván buď jako doplněk výuky nebo jako plně distanční vzdělávací systém s jednoduchým a technicky nenáročným uživatelským rozhraním. Dokáže plně nahradit prezenční výuku a umožňuje tak studium i těm, kteří se kurzů či studia nejsou schopni z různých důvodů pravidelně zúčastňovat. A největší klad Moodlu? I přesto, že je pravděpodobně nejrozšířenějším vzdělávacím systémem na světě, je jeho provozování zdarma a pracovat s ním může každý.

Zatímco Moodle zvládne bez problémů kurzy pro všechny vzdělávací obory, novinku ve studiu jazyků představuje projekt Duolingo. S Moodlem má jednu spojitost, i Duolingo je totiž zdarma a umožňuje tak jazykovou výuku každému, kdo má připojení k Internetu. Díky tomuto webu se učíte jazyk prakticky a zároveň pomáháte s překladem textu, kterého je na internetu obrovské množství. Procvičíte výslovnost (tu vám Duolingo dokonce dokáže opravit), obohatíte si slovní zásobu a ještě se u toho pobavíte.

Přestaňte se vymlouvat, že nemáte čas…

Internetové kurzy se vám vždy přizpůsobí a vybere si každý! Využijte volný čas na internetu k rozšíření svých znalostí a dovedností a dejte sbohem jazykové bariéře! Odměnou za absolvovaný kurz vám v mnoha případech může být i certifikát, či jiný druh osvědčení o úspěšném absolvování závěrečného testu. Tak kam povedou vaše kroky na Internetu příště?

Tento multimediální soubor je umístěn v modulu AudioVideo na Metodickém portálu RVP.CZ pod licencí CC-BY-NC-ND

Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.

 

Přílohy:
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek