Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Pexeso: zdravé stravování

Pexeso: zdravé stravování

Praktický příspěvek
inspirace
Autor Žij zdravě
Spoluautor: Mgr. Kristýna Vadassová

Cíl výuky:

Žák se naučí rozlišovat zdravé a nezdravé potraviny. Je schopen o jednotlivých potravinách říct, jak často by je měl jíst, nebo zda by se jim měl raději vyhýbat.

Určeno pro 2. ročník

Motivace (3 minuty)

Děti si zahrají hru Šibenice. Učitel/ka nakreslí na tabuli šest vodorovných čar. Každá čára je pro umístění jednoho písmene. Úkolem dětí je hádat, jaká písmena se ve slově vyskytují. Pokud děti vysloví písmeno, které se ve slově nachází, učitel/ka ho doplní na příslušné místo. Každým neúspěšným pokusem však učitel/ka postupně kreslí šibenici a oběšence. Hra končí, pokud děti uhodnou všechna písmena, nebo pokud učitel/ka dokreslí celou šibenici a oběšence. Řešením je slovo PEXESO.

Hlavní část (40 minut)

Děti dostanou stránky s kartičkami pexesa. Počtu dětí se přizpůsobí velikost skupinek žáků. Děti jednotlivé kartičky vystřihnou.

Žáci se rozdělí do 4 skupin. Každá skupina má 32 rozstříhaných obrázků potravin, jídel a nápojů. Úkolem každé skupiny je rozdělit obrázky do dvou skupin. V jedné skupině budou zdravější potraviny, jídla a nápoje, které by děti měly jíst častěji. Ve druhé budou méně zdravé potraviny, jídla a nápoje, kterým by se měly vyhýbat.

Zdravé potraviny a nápoje: banán, meloun, jablko, jogurt, mléko, voda, rajče, mrkev, okurka, ryba, sýr, med, vařené vajíčko, brambora, hruška, ředkvičky, tmavý rohlík.

Nezdravá jídla a nápoje: colový nápoj, džus, čokoládová tyčinka, kobliha, čokoládové vajíčko, sladký čokoládový koktejl, dort, salám, tatarka, bonbóny, hamburger, hranolky, popcorn, pizza, kečup.

Při třídění obrázků si děti v dolní části kartiček přečtou zajímavosti o jednotlivých jídlech a nápojích.

 

Ukázka kartiček hry Pexeso (všechny kartičky v příloze)

 

Jídla a nápoje, s jejichž zařazením mohou vyvstat otázky:

  • hořká čokoláda (lepší je zvolit kousek hořké čokolády místo čokoládových sušenek),
  • džus (pokud ho zředíme vodou, je zdravější než koncentrovaný),
  • brambory (pokud jsou na čtvrtině talíře, na další čtvrtině talíře by mělo být maso a na zbylé polovině zelenina).

Učitel/ka obchází skupinky dětí a zodpoví případné jejich dotazy.

Učitel/ka napíše na tabuli 8 kategorií: 1. tuky, 2. ovoce, 3. pečivo a přílohy, 4. nápoje, 5. mlsání, 6. mléčné výrobky, 7. zelenina, 8. ryby a uzeniny.

Úkolem dětí je rozdělit potraviny, jídla a nápoje na kartičkách do těchto osmi skupin.

Jakmile splní tento úkol, následuje procvičení získaných vědomostí. Rozdělí se do 2 skupin. Každá skupina má 2 sady 32 obrázků. Zahrají si pexeso. Obě skupiny si promíchají všech 64 kartiček a obrácené lícem dolů je rozloží na zem tak, aby tvořily tvar obdélníku. Děti střídavě obracejí vždy 2 kartičky a snaží se najít 2 stejné obrázky. Pokud se někomu podaří nalézt 2 totožné obrázky, kartičky si vezme k sobě. Současně o potravině, jídle či nápoji na obrázku řekne informaci, kterou si pamatuje z hodiny.

Závěr (2 minuty)

Spočítání vyhraných kartiček a vyhlášení vítěze. Vítěz získá od učitele/učitelky jablko.


Doporučené odkazy: www.YesNeYes.czwww.ZijZdrave.cz

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
pdf15708 kBPexeso
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám