Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Elektronická příprava dokumentů: publikace na internetu
Odborný článek

Elektronická příprava dokumentů: publikace na internetu

24. 4. 2012 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Zuzana Černá
Spoluautor
RNDr. Michal Černý Ph.D.

Anotace

V třetím díle seriálu věnovaném elektronické přípravě dokumentů se budeme věnovat možnostem online publikace PDF souborů, prezentací a dalších dokumentů. Zmíníme služby SlideShare, Issuu, Scibd a řadu dalších.

V předchozích dílech seriálu o elektronické přípravě dokumentů jsme věnovali poměrně hodně prostoru jak obecným zásadám v oblasti zpracování textu, tak také softwaru, který je pro školní DTP studio nezbytně nutný. V dnešním článku přikročíme k třetí a závěrečné fázi elektronické přípravy dokumentů, totiž k jejich publikaci. Tím zřejmě nejjednodušším, co může s prezentací či PDF souborem udělat, je tisk. Zde jde o poměrně triviální záležitost, které nebudeme věnovat větší pozornost.

Naopak se pokusíme ukázat některé možnosti v oblasti online publikace. Řeč tak bude především o nástrojích, které umožňují vystavení PDF souborů na internet a jejich pohodlné a efektivní čtení. Ač je PDF formátem, který se velice dobře hodí pro tisk a relativně dobře se čte také na čtečkách elektronických knih, pro webové prostředí není úplně vhodný, a to hned z několika důvodů. Prvním je problematické prohledávání obsahu, se kterým má řada vyhledávačů stále problém. Vystavený dokument je oproti HTML hůře indexovatelný, což má za následek jeho menší váhu při zobrazování výsledků vyhledávání.

Druhým problémem je praktičnost – PDF se ve webovém prohlížeči nečte právě pohodlně. A je vcelku jedno, zda se zobrazuje jako instance programu Adobe Acrobat nebo v Google Dokumentech či jakkoli jinak. Řada prohlížečů tyto soubory dokonce číst neumí a uživatel si musí otevřít externí aplikaci. Ještě větší problémy jsou u prezentací či textových dokumentů (DOC, ODF, DOCX, ...), které se v prohlížečích nezobrazí vůbec, a každý počítač je zobrazuje v detailech (často podstatných) jinak. Takové dokumenty se pro publikování na internetu nehodí vůbec. V následujícím článku se proto pokusíme zaměřit na několik služeb, které umožňují zprostředkovat onen krok z offline světa do internetu v oblasti publikace elektronických materiálů.

Je zajímavé si současně všimnout, že řada z nich se neomezuje jen na pouhou publikaci dokumentů, ale umožňuje tvorbu sociálních sítí na základě publikovaných souborů. To je možné chápat hned ve dvojím pozitivním rozměru. Ten první je možné vidět v tom, že pro vaše díla vzniká zcela přirozené publikum. Řada lidí si přečte práci, kterou jste vytvořili a může na ni reagovat nebo na ni navázat. Druhou výhodou této „socializace“ je, že se sami snadno dostanete k materiálům o tématu, kterému se věnujete. Tím je zajištěna jakási odborná provázanost a člověk se může mnoho dozvědět. Řada sítí dokonce umožňuje sledovat vybrané osobnosti. Podobné publikační služby se tak mohou stát dobrým doplňkem pro samostatné vzdělávání publikujících. Cenná může být také zpětná vazba, kterou je možné v diskusích o příspěvku získat.

V následujícím článku se nám samozřejmě nemůže podařit projít všechny dostupné služby, ale zmíníme se alespoň o těch nejznámějších a největších.

SlideShare

SlideShare je asi nejznámější a největší portál zaměřený na sdílení a online prezentaci dokumentů. Jde o jakési YouTube pro statický obsah, čemuž odpovídá také vzhled aplikace. Vystavený dokument je možné snadno sdílet s dalšími lidmi, ať již e-mailem nebo prostřednictvím sociálních sítí. Nechybí ani možnost si nechat vygenerovat kód, který je možné vložit na své webové stránky. Celá služba je orientována jako sociální síť. Nabízí možnost přihlásit se k odběrům od svých oblíbených autorů, vyhledávat v obsahu, komentovat prezentace druhých atp.

Velice užitečnou funkcí je rozpoznání textu (ať již v PDF, prezentaci či v dalších dokumentech). Pod oknem se samotnou prezentací se pak zobrazuje plný text, ve kterém je možné snadno vyhledávat a nebo jej kopírovat. Ač přepis není stoprocentní, pro většinu praktického využití je zcela dostatečný.

Pokud jde o podporované soubory, tak pomocí SlideShare je možné publikovat jednak prezentace, dále pak PDF soubory, textové dokumenty, ale také videa, a to ve všech běžně používaných formátech. Určitou zajímavostí je pak možnost uspořádání konferencí nad nějakou prezentací nebo podpora publikování tabulek v ODS.

AuthorSTREAM

AuthorSTREAM je druhou známou službou pro publikaci dokumentů online. Podporovány jsou bohužel jen prezentace, a to pouze ve formátech, které jsou Microsoftu. Na druhé straně jde o zřejmě nejlepší nástroj na jejich publikování. K dispozici je podpora až 1 GB na prezentaci, zachovávají se animace, přítomná je možnost aktivních živých konferencí nebo převod prezentace na video. Výhodou oproti SlideShare je větší rychlost a flexibilita systému.

Scribd

Scribd je na rozdíl od předchozích dvou nástrojů určený na publikování dokumentů, nikoli prezentací. Stejně jako jeho kolegové nenabízí jen prosté publikování, ale i základní funkce pro sociální sítě – od vyhledávání příbuzných témat přes možnost jednoduchého sdílení až po psaní komentářů.

Dokument musí mít maximálně 100 MB, ale tvůrci doporučují omezit se na 75 MB na jeden dokument. Zajímavostí je možnost importovat soubory z Google Dokumentů. Práce se Scribd je velice rychlá a pohodlná. Na rozdíl od SlidShare je převod dokumentů doslova bleskový. Ač prostředí může působit poněkud stroze, práce s aplikací je zcela bezproblémová a především pro PDF soubory nebo textové dokumenty jej mohu plně doporučit. V posledních letech je Scribd stále více sociální sítí, takže je možné si zajistit relativně slušnou čtenářskou obec.

Výhodu je také možnost provádět revize dokumentů a nahrávat nové verze, což se hodí v případě, že je třeba opravit několik málo překlepů.

Issuu

Issuu je relativně silná publikační platforma spojená se sociální sítí. Nahrát je možné dokumenty ve formátech PDF, DOC, ODT, ODP, PPT, RTF či SXW, a to ty, které mají maximálně 100 MB a 500 stran. Ke každému z nich je možné připojit název, popisek a vložit jej do správné kategorie. Samozřejmostí je také nastavení toho, zda jde o soubor privátní, nebo veřejný, zda jej bude možné stáhnout, nebo jen prohlížet atp. Tedy v zásadě stejně jako u SlideShare. Funkcí navíc oproti předchozím je, že soubory je možné mírně upravovat, a to tak, že do nich vkládáte ikonky, které představují odkazy – ať již na jiný web nebo dokument na Issuu. Tím je možné zásadním způsobem rozšířit možnosti prezentace elektronických dokumentů.

Zajímavý je celkový koncept práce s touto službou. Základem je totiž jakási virtuální knihovna, kterou si uživatel postupně buduje. Ať již nahráváním vlastních děl nebo děl jiných autorů. Z tohoto důvodu lze doporučit věnovat pozornost titulní straně – udělat ji barevnou a se zřetelným názvem, aby v „polici“ s dalšími tituly dobře vynikla. Je možné spolupracovat s přáteli, sdílet díla a nebo o nich diskutovat. Podporováno je také zakládání nejrůznějších tématických skupin. Knihovnu je možné také dále tematicky dělit.

K dispozici jsou detailní informace o čtenosti díla, což je také užitečné a zajímavé. Celkově nabízí Issuu zajímavé spojení publikační platformy (s velice pěkným nástrojem na čtení) se sociální sítí. Je možné jej dobře použít pro školní časopisy, také jako pro publikaci řady dalších materiálů.

Present.me

Poslední službou, o které se zmíníme, je Present.me, která umožňuje spojit přednášejícího a jeho hlas s prezentací. Součástí elektronické přípravy dokumentů je nepochybně i tvorba záznamů z různých přednášek či seminářů a právě pro tyto účel je připraven zmíněný nástroj. V bezplatné verzi je možné pracovat pouze s 15minutovým záznamem, nahrát 10 prezentací za měsíc a je možné vyčerpat maximálně 50 MB kapacity. Samotný proces je relativně snadný. Nahraje se prezentace (PDF, PPT, PPTX), zařadí se do příslušných kategorií, opatří tagy a vhodnou licencí. Pak již stačí jen použít webovou kameru a nahrát celý výstup. Pokud jste spokojeni se synchronizací, stačí jen uložit a pak je již možné sdílet výsledné představení.

Pro žáky je možné využití při práci s referáty či k prezentaci školního projektu. Pedagog může využít i bezplatné verze k tomu, aby si žáci mohli doma znovu projít obtížnější pasáže výkladu, což bude pro řadu z nich velice užitečné.

Závěr

Jak je vidět, možnosti publikace dokumentů na internetu jsou skutečně bohaté. Pokud bychom měli nějakou službu doporučit, pak osobně máme velice dobrou zkušenost se SlideShare a Issuu. To ale ani v nejmenším neznamená, že by někomu jinému nemohly vyhovovat nástroje jiné.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
24. 4. 2012
Článek nás, tak jako mnohé předchozí články na podobné téma, orientuje ve světě webových aplikací vhodných pro využití ve školní praxi. Díky podobným článkům máme možnost získat přehled o novinkách, které by jinak ušly naší pozornosti.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

Téma článku:

Informační a komunikační technologie