Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Informujeme > Aktuální témata > Databáze výstupů projektů OP VK nabízí učební...

Ikona informativni

Databáze výstupů projektů OP VK nabízí učební materiály i vzdělávací hry

Autor: MŠMT
Anotace: Začátkem července 2014 byla v ostrém provozu spuštěna nová Databáze výstupů projektů Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK).
Klíčová slova: projekt ESF, OP VK, Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Operační program, Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Databáze výstupů projektů Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) je veřejně přístupný portál, který vedle základních informací o jednotlivých podpořených projektech umožňuje veřejnosti prohlížet, stahovat a za určitých podmínek i bezplatně využívat výstupy (neboli produkty) vzniklé s přispěním OP VK. Smyslem je tedy volné šíření materiálů, které byly vytvořeny, popř. inovovány v rámci projektů OP VK, a zajištění jejich většího praktického využití v rámci vzdělávacího systému České republiky.

Tato databáze je určena jak odborné, tak i laické veřejnosti. Základní informace o projektech a jejich produktech jsou přístupné všem návštěvníkům bez rozdílu, vč. neregistrovaných uživatelů. V případě zájmu o samotné produkty a jejich konkrétní využití, např. jako materiál při výuce, je však zapotřebí se nejprve registrovat a vyslovit souhlas s podlicenčními podmínkami. Je třeba zdůraznit, že materiály umístěné v databázi jsou autorská díla chráněná autorským zákonem.

V databázi jsou uveřejněny nejrůznější výukové materiály, analýzy, studie, učebnice, manuály, příručky, audiovizuální díla, vzdělávací hry apod. Všechny tyto produkty byly otestovány v projektové praxi. V obecné rovině se jedná o materiály, které jsou přenositelné (tzn. bezprostředně využitelné i mimo původní projekt) a cíleně využitelné pro účely vzdělávání.

Vytvořené výstupy budou vzhledem k jejich množství v projektech OP VK (více než 10 tis. projektů) do databáze nahrávány postupně. Plánovaným termínem pro uveřejnění všech relevantních produktů je 31. 12. 2015.

Databáze výstupů projektů OP VK je dostupná přes webový portál OP VK (www.op-vk.cz), případně přes odkaz http://databaze.op-vk.cz/.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 12. 09. 2014
Zobrazeno: 5746krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 2.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
1 uživatel Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MŠMT. Databáze výstupů projektů OP VK nabízí učební materiály i vzdělávací hry. Metodický portál: Články [online]. 12. 09. 2014, [cit. 2020-08-04]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/ZIB/19143/DATABAZE-VYSTUPU-PROJEKTU-OP-VK-NABIZI-UCEBNI-MATERIALY-I-VZDELAVACI-HRY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: Jaroslav MatějkaVloženo: 12. 09. 2014 23:54

Zkusil jsem se podívat, co databáze obsahuje - s pomocí 1. odkazu jsme neuspěl vůbec, u 2. jsem měl nejdřív dojem, že by to mohlo jít lépe, ale taky nic.

2.Autor: Bořivoj BrdičkaVloženo: 14. 09. 2014 08:30

Už jsem to někde na ČŠ komentoval. Jedná se o typický produkt současného způsobu zacházení se zdroji EU. Původní návrh, aby všechny výstupy projektů EU peníze školám (http://www.op-vk.cz/cs/eu-penize-skolam/) byly povinně ukládány na dum.rvp.cz (a všichni tvůrci to předem věděli) byl ministerstvem zamítnut, aby v zápětí mohl vzniknout nový portál opět financovaný z OPVK. Asi by mě to tolik nezlobilo, kdyby zároveň byl podporován i původní portál RVP. Jenže ten živoří pouze díky povinné udržitelnosti. Jako jediný u nás ale sdružuje skutečně aktivní učitele, kteří mají potenciál vkládat do úložiště i použitelné materiály. Jsem zvědav, co se stane, až si (podobně jako pan Matějka) lidi všimnou, že takto povinně shromážděné výstupy splňujicí pouze formální požadavky jsou většinou nanic.

Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.