Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Projektové dny ve škole můžeme doporučit

Projektové dny ve škole můžeme doporučit

Informativní příspěvek
Pozitivní působení projektových dnů ve vyučovacím procesu.

Projektové dny ve škole můžeme doporučit

Naše základní škola (ZŠ Most, Zlatnická 186) se nachází v jedné z vyloučených lokalit v severních Čechách. Žáci, kteří školu navštěvují, jsou většinou ze sociálně znevýhodněného prostředí romského etnika.

Prostředí, ze kterého pocházejí a ve kterém vyrůstají, není pro děti zrovna dvakrát motivující a škola je pro většinu z nich příjemným setkáním kamarádů, učitelů a vychovatelek.

V letošním roce jsme se s kolegyněmi druhých a třetích tříd rozhodli obohatit žákům vyučování projektovými dny, které pořádáme každý měsíc a vztahujeme je k aktuálním tématům. Ten poslední pod názvem Masopustní rej masek se žákům velmi líbil.

Cílem těchto projektů je především učit se poznávat, učit se jednat, učit se žít společně a také žít s ostatními, učit se být. Projektové vyučování nám umožňuje organické spojení předmětů v kognitivní a činnostní oblasti. Žáci tak netradiční metodou vyučování získávají nové informace, které pak mohou využívat v běžném životě. Rozvíjí tak své dovednosti, schopnosti a postoje. Vztah žáka a učitele se upevňuje, získávají k sobě tolik potřebnou důvěru, která usnadní další práci ve výchovně-vzdělávacím procesu.

Jako každá škola tohoto typu, má i naše škola problémy s docházkou žáků. Projektové vyučování však žáky do školy přivádí, možná si říkají „co kdyby mi něco uteklo“. Docházka našich žáků se zlepšila a do školy se těší. Pořád se zde něco děje a ani nevnímají, že se vlastně učí celý den a že vědomosti takto získané jim zůstávají. Nyní se všichni připravujeme na vítání jara.

Mgr. Miroslava Sedlárová
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám