Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Mezinárodní den komunitních škol

Mezinárodní den komunitních škol

Informativní příspěvek
Autor Marek Lauermann
Informativní článek připomíná Mezinárodní den komunitních škol, který připadá na 1. března. Obsahuje též náměty na školní aktivity, jimiž jej lze oslavit, a kontakt na organizátory.

1. březen pro mnoho z nás neznamená více než jen další list v kalendáři nebo začátek nového měsíce. Ale od roku 2000 je znám také jako Mezinárodní den komunitních škol. V ČR je to stále poměrně málo známý termín, nicméně v roce 2007 byl díky úsilí Nové školy, o. p. s. poprvé výrazněji popularizován, uskutečnila se tisková konference MŠMT, k tématu mluvil tehdejší ministr Ondřej Liška a zejména se k oslavám a připomenutí tohoto dne přihlásilo hned několik škol, zejména těch, které byly zapojeny do projektu Přeměna škol na centra komunit.

K čemu oslava Mezinárodního dne komunitních škol slouží?

Především je dobrou příležitostí k propagaci programů komunitních škol. V řadě zemí se jedná o celonárodně organizovanou aktivitu, do níž se školy přihlašují, vyměňují si své zkušenosti a jejich výstupy jsou dále prezentovány a propagovány.

Například v Rusku existuje akce nazvaná „Dopisující si škola”. Školy se k určitému datu (většinou k 1. únoru) přihlásí koordinačnímu výboru, který následně pomůže vytvořit dvojice škol, které si budou navzájem dopisovat. Každá taková škola obdrží poštovní adresu partnerské školy, které by měla napsat klasický dopis. Škola může poslat v obálce soubor dětských kreseb, fotografií nebo eseje, které představují jejich školu jako komunitní. Pro rok 2009 bylo vybráno téma „Komunitní škola očima dětí”. Z obdržených dopisů je pak možné uspořádat prezentace nebo výstavu věcí zaslaných a vytvořených v partnerských školách. Také je možné o společných aktivitách napsat článek publikovaný na adrese http://cs-network.ru/, kde budou následně zveřejněny výsledky ze všech zapojených škol.

Jak oslavit a připomenout si tento den?

 • Uspořádejte ve škole neformální snídani pro rodiče.
 • Pozvěte všechny lidi, kteří vám pomohli uskutečnit nějakou zajímavou aktivitu a veřejně je oceňte.
 • Pozvěte místní a hovořte s nimi o tom, jaké nové aktivity byste mohli začít dělat.
 • Naplánujte zahájení nové aktivity vašeho komunitního centra právě na tento den.
 • Uspořádejte den otevřených dveří – ukažte vaše aktivity místním.
 • Využijte tento den k tomu, abyste poděkovali dobrovolníkům, učitelům, zaměstnancům školy.
 • Uspořádejte jarmark.
 • Uskutečněte sportovní a umělecké festivaly, setkání, koncerty.
 • Zrealizujte výstavy (fotografie, kresby).
 • Pořádejte soutěže (eseje, poezie apod.).
 • Vydávejte tiskové zprávy a pořádejte tiskové konference.

Uvedený soubor představuje pouze několik návrhů na to, co by bylo možné udělat pro zviditelnění myšlenky komunitní školy právě ve vaší škole a ve vašem okolí.

Pro další informace a náměty si můžete přečíst  zprávu z oslav Mezinárodního dne komunitních škol v roce 2007, kde také naleznete seznam škol, které se k této myšlence v daném roce přihlásily. V letošním roce se prozatím do oslav zapojily např. ZŠ Hostýnská z Prahy, ZŠ Bohdíkov na Olomoucku a ZŠ Jihomoravské náměstí v Brně.

Pokud máte zájem zapojit se do Mezinárodního dne komunitních škol v ČR v roce 2010, napište nám, prosím, na adresu komunitniskoly@email.cz. Můžete napsat o tom, co chcete uskutečnit anebo vám můžeme s přípravou nějaké akce poradit.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám