Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Lze se naučit myšlení „síťové generace“?

Ikona informativni

Lze se naučit myšlení „síťové generace“?

Autor: Dan Franc
Anotace: Článek se zabývá problematikou pochopení a porozumění chování a myšlení lidí, kteří žijí sítěmi a „těmi internety“ a kterým říkáme síťová generace.
Klíčová slova: komunikace, ICT, síťová generace

Pro čtenáře, kteří mají rádi stručná úderná sdělení, bych tento článek shrnul slovy: Ano, dá! A se všemi ostatními bych se rád krátce podělil o zkušenost z posledního roku, kdy jsme začali učitele učit, jak rozumět chování a myšlení lidí, kteří žijí sítěmi a „těmi internety“ a kterým říkáme síťová generace (k tématu viz článek Web nové generace), a zakončil ji jednou pozvánkou.

Lidé síťové generace, řečeno ve zkratce, žijí „síťový život“, tedy:

  • využívají nové nástroje pro společnou komunikaci, zejména Facebook a další nástroje internetu;
  • navzájem se ovlivňují a budují svoji „osobní značku“ v síti, zejména na internetu;
  • mají výrazná a od nás odlišná očekávání vzhledem k tomu, jakým způsobem a v jakém množství přijímají informace;
  • jsou připraveni spolupracovat a spolutvořit v kontextu své sítě.

„Síťové fungování“ ovšem v mnohém není zcela kompatibilní s naším vzdělávacím systémem a stylem pedagogické práce. V důsledku toho pak vzniká vzájemná frustrace jak na straně pedagogů, tak na straně žáků, která může vyústit v poměrně intenzivní vzájemná nedorozumění až neporozumění.

Jednou z nejčastějších reakcí pedagogů je prosté odmítnutí tohoto nového životního stylu. Mám rozepsaný článek Facebook je zlo, který naznačí, že tudy cesta nevede.

Druhý přístup je metoda „mrtvého brouka“ - předstírání, že se nic neděje. Mrtví brouci to mají obzvlášť těžké, pokud je konfrontujeme se statistikou, která říká, že minimálně 85 % našich žáků intenzivně funguje ve světě sociálních médií a sítí. Nelze ovšem jednoduše tvrdit, že nás nezajímá, kde si naši žáci „hrají“, že vůbec nemusíme vědět, jak si tam hrají, a že to, co jim toto celé dává, je nám lhostejné.

Třetí přístup představuje opačný extrém: snaha některých progresivních pedagogů do světa sociálních médií tzv. skočit po hlavě. Takové počínání bez rozmyslu ale občas působí, jako když skáčeme do mělké vody. Pokud nevíme, co v sociálních sítích děláme a proč, můžou naše snahy vyjít přinejmenším mělce, přinejhorším až trochu trapně.

A pak je zde čtvrtý přístup: pochopit, oč v „sítích“ jde, naučit se je využívat pro vlastní účely, získat k nim přístup a přitom si udržet zdravý odstup. Také se poněkud zbavit strachu, jenž všichni míváme z nových věcí, možná si v nich i něco najít pro sebe. V každém případě však jejich prostřednictvím porozumět svým žákům, které „síťový svět“ formuje historicky nebývalým způsobem, a díky tomuto porozumění se společně lépe cítit ve škole…

O toto se snažím ve svých kurzech s učiteli, které zatím mají velmi pozitivní odezvu. Proto bych vás i prostřednictvím tohoto článku rád pozval na „last minute“ kurz příští týden, kde se naučíte rozumět nejen novým technologiím, ale zejména svým žákům. Pro uživatele Metodického portálu nabízíme 10% slevu. Více informací a registrační informace najdete na http://www.c-agency.cz/seminar-generace-sitoveho-veku.

Přeji hodně úspěchů nikoli v boji, ale ve hře s lidmi „síťové generace“.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 19. 02. 2010
Zobrazeno: 8236krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 2
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
1 uživatel Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
FRANC, Dan. Lze se naučit myšlení „síťové generace“?. Metodický portál: Články [online]. 19. 02. 2010, [cit. 2020-02-24]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/8007/LZE-SE-NAUCIT-MYSLENI-„SITOVE-GENERACE“.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: Pavlína HublováVloženo: 19. 02. 2010 15:56
Mám tento článek chápat jako shrnutí situace nebo reklamu na další vzdělávání pedagogů. Pokusím se o volbu první možnosti.
2.Autor: Pavlína HublováVloženo: 19. 02. 2010 15:56
Doplněk: Zapomněla jsem za první větou otazník. Omlouvám se.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.