Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Teplotní roztažnost plastového pravítka

Teplotní roztažnost plastového pravítka

Praktický příspěvek
inspirace
uč.hodina
Autor Martin Macháček
Pokus, při kterém žáci poznávají, že se látky při zvětšování teploty roztahují.

Provedení

Pravítko položíme na prkýnko a těsně u každého z konců pravítka přitlučeme jeden hřebíček. Pravítko by se mělo celou plochou dotýkat prkýnka a svými konci hřebíčků.

Obr
1. Obr

Potom pravítko vyjmeme a na chvíli vložíme do nádoby s horkou vodou, aby se ohřálo. Musí se stejně zahřívat zdola i shora, proto ho několikrát ve vodě obrátíme. Zahřívá-li se totiž více zdola než shora, může se prohnout.

Teplé pravítko vyjmeme z nádoby a zkusíme ho vložit zpět na prkýnko mezi dva hřebíčky. Ukáže se, že teplé pravítko se mezi hřebíčky vejde jen prohnuté. To znamená, že se jeho délka se zahřátím zvětšila.

Obr
2. Obr

Vysvětlení

Téměř všechny látky se s rostoucí teplotou roztahují. Roztažnost plastů je ve srovnání s většinou jiných látek velká, proto ji můžeme prokázat i tímto jednoduchým pokusem. Plastové pravítko dlouhé 30 cm se při změně teploty o 40o C prodlouží o přibližně 2 mm, zatímco ocelové o méně než 0,2 mm.

Praktický význam

Upevňujeme-li pomocí šroubů velké desky z plexiskla nebo z jiných plastů, musí v nich otvory pro šrouby být oválné. Jinak by se při změně teploty plexisklové desky deformovaly.

Obr
3. Obr

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek