Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona teoreticky

Učení s dokumenty

Ikona aplikace
Autor: Jan Boněk
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Tato sekce by svým obsahem měla představovat především metodickou pomoc a inspiraci učitelům dějepisu, ale i jiných vyučovacích předmětů. Navazujeme tak na nejnovější trendy ve výuce dějepisu proklamované Radou Evropy v rámci našeho kontinentu, ale také na trendy výuky ve Spojených státech amerických.

Zařazování primárních dokumentů do výuky dokáže povzbudit vytvoření rozmanitého vyučovacího prostředí jak pro učitele, tak pro žáky. Výklad, demonstrace, analýza dokumentů, nezávislý výzkum a skupinová práce mohou podnětným způsobem u žáků vzbudit zájem a nadšení pro historii.

Příspěvky zařazené do této sekce mají plnit především účel metodické pomoci a inspirace. Jsme si naprosto vědomi toho, že žádnou látku nelze vyučovat jedním jediným "zaručeně správným" způsobem. Neexistuje dokonalá metodologie, která by byla vhodná pro všechny učitele a žáky.

V sérii následujících příspěvků se zejména snažíme předkládat takové návody a rady, které mohou být učitelům užitečné při vytváření vlastních pracovních plánů a které počítají také s individuálními studijními potřebami žáků. Pokusili jsme se využít nejnovějších metod, které v praxi zařazují různé vzdělávací instituce, výukové portály a v neposlední řadě samotní učitelé.

Bude zde také možné nalézt databázi s nejrůznějšími historickými dokumenty, zvukovými a filmovými ukázkami, s medailony historických osobností, s mapami a dalšími pomůckami k výuce.

Součástí sekce jsou i pracovní listy, které by mohly oživit výuku s nejrůznějšími doprovodnými materiály (film, historický dokument, zvuková ukázka, karikatura, fotografie, artefakt, plakát).

Zároveň také přivítáme náměty a podněty k výuce dějepisu, které se vám, učitelům dějepisu, ve výuce osvědčily a se kterými jste ochotni se podělit prostřednictvím tohoto portálu.


Plány lekcí

A. G. Bell - patent telefonu a T. A. Edison - patent elektrické lampy
Jak číst historický dokument
Ostnatý drát

Databáze
Pracovní listy

Pracovní listy k výuce dějepisu byly navrženy podle osvědčených zahraničních vzorů (www.archives.gov/education/), které vznikly na základě dlouhodobé intenzivní spolupráce vzdělávacích institucí s archívy. Předkládáme tedy konkrétní pomůcku a inspiraci k využití během práce s různými zdroji informací ve výuce, historickými dokumenty počínaje a filmovým záznamem konče.

Analýza artefaktu
Analýza filmového záznamu
Analýza fotografie
Analýza karikatury
Analýza mapy
Analýza plakátu
Analýza psaného dokumentu
Analýza zvukového záznamu

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 19. 12. 2005
Zobrazeno: 10244krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BONĚK, Jan. Učení s dokumenty. Metodický portál: Články [online]. 19. 12. 2005, [cit. 2020-05-27]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/428/UCENI-S-DOKUMENTY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.