Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Z učitelského blogu: Začínající učitelé a jejich první dny ve škole
Odborný článek

Z učitelského blogu: Začínající učitelé a jejich první dny ve škole

8. 9. 2009 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Julie Ravingerová

Anotace

Několik rad, jak začít školní rok pozitivně. Náměty jsou vhodné pro začínající učitele všech vyučovacích předmětů.

Jane Fung, vyučující dvaadvacet let v mateřské škole v Kalifornii a mentorka pro učitele při centru Alexander Science Center School v Los Angeles, na svém učitelském blogu nabízí několik jednoduchých rad, jak začít školní rok pozitivně. Náměty jsou vhodné pro začínající učitele všech vyučovacích předmětů. Zde je ve zkratce několik jejích nápadů, jak si začátek školního roku trochu usnadnit.

Najděte si přítele

Nebuďte sami a setkávejte se se svými kolegy. Jsou pro vás tím nejlepším zdrojem, jak školu poznat. Navíc se vždy najdou učitelé, kteří budou ochotni pomoci a podělit se s vámi o své zkušenosti i svůj čas. Nebraňte se spolupráci s kolegy z jiných stupňů. Spoluprací s nimi se totiž obohatíte nejen vy jako vyučující, ale z vaší zkušenosti mohou profitovat také vaši žáci.

Poznejte své okolí

Udělejte si procházku a poznejte svoje nové působiště. Víte, kde se nachází např. sborovna, školní lékař, ředitelství, kavárna nebo toalety? Jsou třídy rozmístěny podle ročníků? A kde žáci tráví přestávky?

Plánujte a rozvrhujte

Zeptejte se ostatních učitelů vyučujících ve stejných ročnících, co obvykle první školní týden nebo měsíc dělají, a čas a jednotlivé aktivity si naplánujte. Plánujte si dopředu. Je mnohem jednodušší mít toho naplánovaného více a něco z toho při hodině nestihnout, než naopak.

Stanovte si ve třídě řád

Pro nejrůznější aktivity během hodiny i po ní si stanovte vlastní systém. Kdy mohou žáci během hodiny opustit třídu? Smějí ve škole používat mobilní telefony?

Zároveň byste ještě před začátkem školního roku měli být seznámeni se školním řádem: Jak si zařídím suplování, pokud onemocním? Jak dlouhé jsou školní přestávky a kdy je pauza na oběd? Jak a kde si žáci kupují jídlo? Co mám dělat, když se mi žák ve třídě zraní? Jak často se ve škole uklízí? A kdy mohu žáky na konci dne propustit?

Nyní již máte klíče od své třídy v ruce, takže: co teď?

Dostat klíče od své první třídy je podobné, jako dostat klíče od prvního bytu či auta. Všechny třídy samozřejmě nejsou stejné. Ať už se jedná o zbrusu novu třídu, kde je vše perfektně připravené, anebo o starou učebnu přeplněnou věcmi, které tam zanechal někdo předchozí, je to nyní vaše třída. A se špetkou štěstí bude vaším působištěm i po celý školní rok, tak si ji podle toho upravte.

Dobrým nápadem je např. zkontrolovat si nábytek. Je ve třídě dostatek lavic a židlí? Jsou zde skříně pro uskladnění učebních pomůcek? Kde je CD přehrávač a zpětný projektor? Může vám třeba chybět i vaše učitelská židle, ale za zeptání nic nedáte.

Daleko příjemnější je třídu upravovat a zkrášlovat. Někdy víte přesně, jak co seřadit, ale někdy nevíte, kde a s čím začít. Nakoukněte proto pro inspiraci do tříd svých kolegů. Klidně se jich zeptejte, proč si třídu zorganizovali právě tímto způsobem, a popřemýšlejte o vlastních nápadech. Představte si, kde budete učit a jestli na vás všichni žáci uvidí. A co prostor k pohybu? Budou moci žáci plynule odcházet ze třídy, aniž by do sebe strkali?

Není třeba jednou rozvrženou třídu ponechat stejně pro celý školní rok. Pokud něco není zcela vyhovující, zkuste to změnit. Hrajte si s rozvržením věcí a nábytku ve třídě do té doby, dokud to nebude vyhovovat jak vám, tak vašim žákům.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Julie Ravingerová

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.