Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Británie chystá nový systém hodnocení a organizace...

Ikona informativni

Británie chystá nový systém hodnocení a organizace škol

Autor: Julie Ravingerová
Anotace: Ve Velké Británii se uvažuje o novém systému hodnocení a organizace škol. Podle nového vládního programu by měly vzniknout sjednocené řetězce škol, vedené těmi nejkvalitnějšími. Rodiče by rovněž měli mít více pravomocí, co se vzdělávání jejich potomků týče.
Klíčová slova: evaluace

Ve Velké Británii se chystá zásadní změna ve školní legislativě. Podle nového vládního programu by měl vzniknout seznam úspěšných škol a jiných poskytovatelů výuky, kteří by měli převzít pod svou správu své méně úspěšné sousedy. Tak by se vytvořil řetězec základních a středních škol pod jednou značkou, pod jedním společným ředitelstvím.

Plán rovněž obsahuje návrh na zavedení tzv. výkazových karet pro jednotlivé školy, jako budoucí alternativu pro způsob, jakým by mohli školu hodnotit rodiče. Tyto výkazové karty budou školu známkovat v kontextu jejích sociálních příjmů, podle měřítka její navštěvovanosti, a samozřejmě také podle dosažených výsledků. Také je zvažována možnost, že by škola směla žalovat rodiče problémových žáků. Bude zde také zajištěn dohled rodičů a studentů nad tím, co škola zajišťuje v oblastech jako individuální doučování, nebo týdenní dotace hodin tělocviku.

Toto by znamenalo i radikální přenesení kompetencí na ředitele škol, což by posílilo jejich zodpovědnost a zároveň i napomohlo k lepší kvalitě škol tak, aby každé dítě prospívalo.

Takové veřejné služby jsou však velice drahé a z řad ředitelů škol jsou kritizovány jako neadekvátní mrhání prostředků školy na neefektivní soudní procesy. Ačkoli britští labouristé přislíbili v rámci své kampaně na podporu školství lepší financování, již nyní je jasné, že tento slib nebudou moci dodržet.

Více zde.

Anotované odkazy:
BBC news o reformě školství v UKČlánek o reformě, na jejímž základě budou mít britští rodiče více práv ovlivnit vzdělávání svých dětí. Reforma také zvýší evaluaci škol, aby umožnila rodičům takové kroky nálěžitě rozhodovat.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 20. 07. 2009
Zobrazeno: 3408krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
RAVINGEROVÁ, Julie. Británie chystá nový systém hodnocení a organizace škol. Metodický portál: Články [online]. 20. 07. 2009, [cit. 2020-02-19]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/3219/BRITANIE-CHYSTA-NOVY-SYSTEM-HODNOCENI-A-ORGANIZACE-SKOL.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.