Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Muzeum Mladoboleslavska
Odborný článek

Muzeum Mladoboleslavska

2. 9. 2009 Základní vzdělávání
Autor
Muzeum Mladoboleslavska

Anotace

Středočeský kraj patří mezi největší územní celky České republiky. Ale nejen díky tomu se na jeho území nachází velké kulturní dědictví spojené s mnoha významnými osobnostmi nebo důležitými událostmi naší historie. Do jednotlivých kulturních institucí kraje vás budeme postupně zvát. V tomto článku zavítáme do Muzea Mladoboleslavska.

Muzeum Mladoboleslavska je regionální vlastivědné muzeum, které spravuje další dvě pobočky - Muzeum Benátky nad Jizerou a Muzeum v Bělé pod Bezdězem. 

Paměť města – v popředí motocykl Slavia z r. 1899
1. Paměť města – v popředí motocykl Slavia z r. 1899
 

Mladoboleslavské muzeum se nachází v impozantních prostorách místního hradu. Návštěvníkům nabízí stálou expozici Paměť města věnovanou dějinám Mladé Boleslavi od 18. do poč. 20. století (historie hradu, vývoj a správa města, stavební proměny Mladé Boleslavi, společenský a kulturní život, školství, průmysl a živnosti) a stálou expozici Venkov v proměnách času zaměřenou na venkovské slavnosti, regionální kroje, venkovskou správu, bydlení na vesnici, průmysl, dopravu, zemědělskou výrobu a drobné živnosti.

Muzeion – muzejní herna (pohled na stavebnici hradu)
2. Muzeion – muzejní herna (pohled na stavebnici hradu)
 
Muzeion – muzejní herna (pohled na stavebnici hradu)
3.
 

Součástí stálých výstav je i Muzeion - muzejní herna s širokou nabídkou interaktivních činností, které umožňují „hru na muzeum". Netradičním průvodcem a pomocníkem při řešení nejen badatelských úkolů v této části expozice je muzejní červotoč - zvířátko, které zná muzeum skrz naskrz. V této místnosti neplatí ono pověstné „Nedotýkejte se, prosím!". Návštěvníci jsou naopak vyzýváni k manipulaci s exponáty a ke hře. V herně (stejně jako ve stálé expozici v prvním patře) najdete i počítač s dotykovou obrazovkou se speciálním programem umožňujícím hravou formou rozšířit poznatky získané při prohlídce expozice. 

Muzeion – muzejní herna (pohled na stavebnici hradu)
4. Muzeion – muzejní herna (pohled na stavebnici hradu)
 

 

Depozitáře v Muzeionu
5. Depozitáře v Muzeionu
 

V přízemí muzea se nachází sál pro krátkodobé výstavy. K většině z těchto výstav probíhají tvůrčí dílny pro školy a další doprovodné programy. Kombinací komentovaných prohlídek s tvůrčími dílnami zprostředkováváme historii, umění a řemesla zábavnou formou a aktivně rozvíjíme tvořivost účastníků.

Krátkodobé výstavy fotografií a obrazů se konají v galerii na arkádě v 1. patře. V přilehlých prostorách také najdete hudební salónek využívaný na příležitostné akce komornějšího charakteru (koncerty, promítání, křty knih apod.).¨

Muzeion – tvůrčí dílny k výstavě Tkaní je hraní
6. Muzeion – tvůrčí dílny k výstavě Tkaní je hraní
 

 

Muzeion – tvůrčí dílny k výstavě Tkaní je hraní
7. Muzeion – tvůrčí dílny k výstavě Tkaní je hraní
 

Ve druhém patře je umístěn sál pro dlouhodobé výstavy. V současnosti zde máte možnost shlédnout výstavu Loutkové divadlo (soubor regionálních loutek - marionet z 30. let 20. století).

Sál pro dlouhodobé výstavy – Loutkové divadlo
8. Sál pro dlouhodobé výstavy – Loutkové divadlo
 

Pro školy jsou dále připraveny stálé vzdělávací programy pro 2. stupeň ZŠ (Malý muzejník a Muzejní přijímačky), přednášky pro ZŠ a SŠ či exkurze do vybraných depozitářů.

 Stálý program Muzejní přijímačky – lepení nádoby v restaurátorské dílně Muzeionu
9. Stálý program Muzejní přijímačky – lepení nádoby v restaurátorské dílně Muzeionu
 

 

Muzejní přijímačky – sestavování vývojových řad předmětů
10. Muzejní přijímačky – sestavování vývojových řad předmětů
 

Návštěvu muzea je vhodné zařadit jako součást výuky (návaznost stálých programů na Rámcově vzdělávací program pro Základní vzdělávání, rozšiřování obsahů učiva prostřednictvím tvůrčích dílen k aktuálním výstavám) stejně tak jako celodenní návštěvu v rámci výletů, exkurzí apod.

Více informací na: www.muzeum-mb.cz

Vzdělávací nabídka pro školy
Stálé programy

Muzeum Mladoboleslavska prozatím nabízí stálé programy pro 2. stupeň ZŠ.
Programy na sebe volně navazují, ale je možné je absolvovat i samostatně.
Je vhodné vyčlenit si na ně minimálně 2 hodiny a je nutné se předem telefonicky
objednat (326 325 616 - Mgr. Alice Karbanová).

Programy Malý muzejník a Muzejní přijímačky využívají herní aktivity v muzejní herně a „hru na muzeum" se zaměřením jak na muzeum a památky v obecné rovině tak na jednotlivé muzejní profese.

Malý muzejník- vzdělávací program pro 5. - 6. třídy ZŠ či primy osmiletých gymnázií:

Program seznamuje žáky s muzeem jako s kulturní a vzdělávací institucí. S pomocí pracovních listů a herních aktivit ukazuje dětem, jaké existují typy muzeí spolu se specifiky jejich sbírek, jak muzeum funguje, co to je exponát či co a kde v muzeu hledat.  Předvede žákům, jakým způsobem lze využít muzeí a jejich exponátů a k čemu mohou sloužit multimédia v muzeu. V netradičním prostředí klade důraz na zážitky a vlastní zkušenosti žáků.

Malý muzejník – práce s mapou MB, fotografiemi památek a informačními brožurami
11. Malý muzejník – práce s mapou MB, fotografiemi památek a informačními brožurami
 
Malý muzejník – stavebnice mladoboleslavského hradu, práce s návodem
12. Malý muzejník – stavebnice mladoboleslavského hradu, práce s návodem
 

Program využívá interakce v herní expozici ke vzdělávání v návaznosti na Rámcově vzdělávací program pro Základní vzdělávání.
Přispívá k rozvíjení klíčových kompetencí k učení, k řešení problémů, kompetence komunikativní, sociální a personální a občanské.
Úzce souvisí se vzdělávacími obory:

  • Člověk a svět práce - Design a konstruování
  • Český jazyk a literatura - Komunikační a slohová výchova
  • Informační a komunikační technologie - Zpracování a využití informací

Ukázka pracovních listů: stavebnice hradu, Průvodce hradem

Více informací: Malý muzejník

Muzejní přijímačky - vzdělávací program pro 7. - 9. třídy ZŠ či sekundy až kvarty osmiletých gymnázií:

Program umožňuje žákům vyzkoušet si ve zjednodušené formě jednotlivé muzejní profese. Žáci řeší badatelské, restaurátorské, kurátorské a instalační úkoly, podílejí se na výtvarném řešení vlastní výstavky a aktivně tak spoluvytvářejí podobu našeho muzea.  Zkoumají, co je exponát a o čem všem vypovídá, jaký je smysl sbírání, uchovávání a evidování předmětů. V průběhu řešení uplatňují analýzu a syntézu, třídění a vyvozování informací.

Muzejní přijímačky – instalace výstavy
14. Muzejní přijímačky – instalace výstavy
 

 

Muzejní přijímačky – odlévání sádrové repliky
13. Muzejní přijímačky – odlévání sádrové repliky
 

Program klade důraz na zážitky a vlastní zkušenosti žáků a využívá interakce v herní expozici ke vzdělávání v návaznosti na Rámcově vzdělávací program pro Základní vzdělávání. Přispívá k rozvíjení klíčových kompetencí k učení, k řešení problémů, kompetence komunikativní, sociální a personální, občanské a pracovní. Navazuje na vzdělávací obory:

  • Člověk a svět práce - Svět práce (závazný pro 8. a 9. ročník s možností realizace od 7. ročníku)
  • Český jazyk a literatura - Komunikační a slohová výchova

Ukázka pracovních listů: restaurátor, správce sbírek - tabulka

Více informací: Muzejní přijímačky

Přednášky

V Muzeionu - v muzejní herně dále probíhají přednášky věnované historii Mladé Boleslavi a dějinám každodennosti. Okruhy v základní nabídce mohou být rozšiřovány podle zájmu a potřeb školy.

Archeologický kloubek

„Archeologický kloubek" je určen dětem od 8 do 15 let a je zde možný doprovod rodičů. Probíhá v Muzeionu každé liché úterý v měsíci od 17.30 do 18.30 pod vedením Mgr. M. Prskavcové (pedagožka ZŠ) a archeologa muzea PhDr. Jiří Waldhausera, CSc. Tematicky se zaměřuje na archeologii jako vědeckou disciplínu s důrazem na regionální problematiku.

Na odborný komentář a promítání z oblasti dané problematiky navazuje vlastní tvůrčí činnost  (výtvarná, pohybová apod.), práce s archeologickým deníkem a vyhodnocení soutěže daného dne.

Ukázky dosavadních témat:Mumie a pyramida; Keltové na Mladoboleslavsku;  Pohádky o Keltech; Archeologie Robinsonova ostrova; Lebka; Neandertálci; Výroba „pazourků"; Komiks o založení Mladé Boleslav atd.

Exkurze do muzejních depozitářů

Žákům základních i středních škol muzeum dále nabízí prohlídku několika depozitářů s autentickými exponáty ze sbírek zaměřených například na zbraně, sklo, porcelán, vybavení domácností, hraček či nábytku. Exkurzi je nutné předem objednat na tel.: 326 325 616.

Programy k aktuálním výstavám a interaktivní dílny

Muzeum Mladoboleslavska v rámci doprovodných programů pro školy pořádá vedle stálých vzdělávacích programů interaktivní dílny k většině krátkodobých výstav. Programy zahrnují komentovanou prohlídku výstav, práci s metodickými materiály (pracovními listy) a návaznou aktivní tvůrčí činnost v muzejní herně. Ve spolupráci se sdružením Cech má muzeum v každoroční programové nabídce taktéž praktické dílny zaměřené na nejrůznější stará řemesla. Všechny uvedené programy zohledňují vzdělávací obsah Rámcového vzdělávacího programu pro Základní vzdělávání a rozšiřují obsahy vybraných vzdělávacích oborů. Netradičními formami práce přispívají k rozvíjení klíčových kompetencí - např.: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, kompetence sociální a personální či kompetence občanská.

Ukázka pracovních listů: Listina
Více informací na: Probíhající a připravované dílny
Program na školní rok 2008/2009

Tvůrčí dílny k výstavě Od rukopisu k tisku
15. Tvůrčí dílny k výstavě Od rukopisu k tisku
 

Další aktivity

V závěrečném prázdninovém týdnu již několikátým rokem probíhají výtvarně zaměřené dílny pro děti nazvané Létem světem s muzeem aneb...., které tematicky navazují na letní exotické výstavy zapůjčené z Národního muzea - Náprstkova muzea afrických, asijských a amerických kultur v Praze. Dílny jsou určeny dětem od 8 let. Cílem je poznat reálie dané země, její zvyky, svátky, historii - to vše prostřednictvím exponátů ve výstavě a výtvarných, hudebních či pohybových činností.

Více informací na: Archiv dílen - Letní prázdninové dílny

Létem světem s muzeem aneb Mexiko s Pedrem
16. Létem světem s muzeem aneb Mexiko s Pedrem
 

Informační zdroje

Od roku 2006 Muzeum Mladoboleslavska systematicky zařazuje do své nabídky kromě přednášek a exkurzí již zmiňované interaktivní dílny pro školy jako součást doprovodných programů k výstavám. Jedná se o řemeslné, výtvarné a zvykoslovné dílny.

Více informací na: Archiv dílen - řemeslné, výtvarné, zvykoslovné

Interaktivní dílny Barvíři aneb Velké prádlo v muzeu (zde barvení pomocí rostlin)
17. Interaktivní dílny Barvíři aneb Velké prádlo v muzeu (zde barvení pomocí rostlin)
 

Ve školním roce 2006/2007 proběhl dlouhodobý komunitní projekt určený studentům historického semináře Gymnázia dr. Josefa Pekaře nazvaný, Jak se žije domům. Hlavním cílem projektu bylo přispění k oživení Starého města a k jeho propagaci. Dále si projekt kladl za cíl naučit studenty pracovat s paměťovými institucemi a s informačními zdroji dalších institucí, využívat netradiční metody práce (např. metodu orální historie), aktivně zapojit mladé lidi do občanského života (komunikace o věcech veřejných, možnosti řešení problémů v našem městě, prezentace, publikační činnost) a naučit je prostřednictvím projektu porozumět kulturně historickému dědictví (uvažovat v historických souvislostech o místě, kde žijí, pomocí konkrétních příběhů domů získat vztah k městu, ve kterém bydlí, a být na něj hrdý).

Více informací na: Jak se žije domům

Muzeum Benátky
19.
 

18.
 
20.
 

Muzeum Benátky sídlí ve druhém patře zámku v Benátkách nad Jizerou. Najdete zde expozice věnované významným osobnostem regionu (Tycho Brahe, hudební rod Bendů, Bedřich Smetana atd.). Oblíbenou část stálé expozice tvoří interaktivní výstavy Rod pánů z Dražic (středověk), Tycho Brahe, který rok prováděl pozorování na zdejším zámku (renesance) a Jan z Werthu (třicetiletá válka).

Sál „Tycho Brahe“
21. Sál „Tycho Brahe“
 

 

Sál „Páni z Dražic“
22. Sál „Páni z Dražic“
 

Tyto tři výstavy se na pozadí regionální historie pomocí herních aktivit snaží přiblížit danou dobu - život tehdejší společnosti, módu, vědu, architekturu i souvislosti s „velkými" dějinami. Podobným způsobem láká návštěvníky již několikátým rokem dlouhodobá výstava Hrajeme si na Kelty.

Sál „Jan z Werthu“
23. Sál „Jan z Werthu“
 

 

Hrajeme si na Kelty
24. Hrajeme si na Kelty
 

Návštěvníky zaujme též expozice přírody zdejšího regionu či pravěké a středověké astronomie s obří skládačkou „pradědečka". Připomenuta je i historie muzea. Po dobu sezóny (květen - říjen) je pro školy připraven stálý vzdělávací program Bádejte ve středověku koncipovaný jako učení v tzv. centrech aktivity podle programu Začít spolu. Je určen žákům druhého stupně základních škol a středoškolákům.

Během sezóny muzeum nabízí i krátkodobé výstavy a akce. Více info: aktuální výstavy a akce.

Návštěvu muzea je vhodné zařadit jako součást výuky (návaznost stálého programu na Rámcově vzdělávací program pro Základní vzdělávání) stejně tak jako celodenní návštěvu v rámci výletů, exkurzí apod.

Více informací: www.benatky.cz/muzeum

Konstrukční centrum – doplnění zříceniny Dražic na původní podobu hradu
25. Konstrukční centrum – doplnění zříceniny Dražic na původní podobu hradu
 

Vzdělávací nabídka pro školy

Stálý program Bádejte ve středověku je vzdělávací program pro žáky 2. stupně. Odehrává se v sále věnovanému Pánům z Dražic. Regionální historie zde slouží k pochopení širších souvislostí života ve středověku. Žáci pracují v několika badatelských centrech zaměřených na nejrůznější oblasti středověké společnosti (výtvarné umění, literatura, skladba středověké společnosti...). Přispívá k rozvíjení klíčových kompetencí k učení, k řešení problémů, kompetence komunikativní, sociální a personální a občanské. Úzce souvisí se vzdělávacími obory:

  • Člověk a svět práce - Design a konstruování
  • Český jazyk a literatura - Komunikační a slohová výchova

Program vyžaduje větší časovou dotaci (jedno dopoledne) a je nutné se předem objednat na telefonu 326 316 682 nebo na e-mailu muzeum@benatky.cz.

Více informací: Bádejte ve středověku.

Kontaktní adresy:

Muzeum Mladoboleslavska
Staroměstské náměstí - hrad 1, Mladá Boleslav, 29301
Tel: 326 325 616 (ústředna, pokladna)
326 322 542 (fax, ředitel)
http://www.muzeum-mb.cz/

Muzeum Benátky
Zámek 49
294 71 Benátky nad Jizerou
Tel: 326 316 682/733 229 387
e-mail: muzeum@benatky.cz
www.benatky.cz/muzeum

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
338.87 kB
PDF
Ukázka pracovního listu: Listina
pdf
205.08 kB
PDF
Ukázka pracovního listu: Průvodce hradem
pdf
594.73 kB
PDF
Ukázka pracovního listu: restaurátor
pdf
365.23 kB
PDF
Ukázka pracovního listu: správce sbírek - tabulka
pdf
105.47 kB
PDF
Ukázka pracovního listu: stavebnice hradu

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Muzeum Mladoboleslavska

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Článek pro obor:

Český jazyk a literatura 2. stupeň