Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Školské dokumenty jako východisko pro rozvoj edukačních programů muzeí a galerií
Odborný článek

Školské dokumenty jako východisko pro rozvoj edukačních programů muzeí a galerií

29. 4. 2009 Základní vzdělávání
Autor
PaedDr. Markéta Pastorová

Anotace

Pro konstrukci obsahu edukačních programů muzeí a galerií je třeba nejen porozumět základním školským dokumentům, ale je třeba s nimi dlouhodobě a cíleně pracovat.

Přestože v  programech „na míru" mohou muzea a galerie bezprostředně doplňovat školní výuku a co nejvíce zohlednit konkrétní požadavek učitele, je třeba, aby dlouhodobá koncepce edukační nabídky vycházela ze znalosti rámcových vzdělávacích programů a současných trendů ve vzdělávání. Pokud se edukační programy vztahují ke konkrétnímu vzdělávacímu obsahu, mohou učitelé lépe zakomponovat návštěvy muzeí a galerií do svých vyučovacích předmětů, a tím i do výuky.

Obsah edukačních programů se může k rámcovým vzdělávacím programům vztahovat v různých rovinách:

1/ k vybranému vzdělávacímu obsahu (zahrnuje očekávané výstupy a učivo) určitého vzdělávacího oboru

Příklad: RVP ZV - oblast Člověk a jeho svět, tematický okruh Lidé a čas.

LIDÉ A ČAS
Očekávané výstupy - 2. období
  • pracuje s časovými údaji a využívá zjištěných údajů k pochopení vztahů mezi ději a jevy
  • využívá archivů, knihoven, sbírek muzeí a galerií jako informačních zdrojů pro pochopení minulosti; zdůvodní základní význam chráněných částí přírody, nemovitých i movitých kulturních památek
  • rozeznává současné a minulé a orientuje se v hlavních reáliích minulosti a současnosti naší vlasti s využitím regionálních specifik
  • srovnává a hodnotí na vybraných ukázkách způsob života a práce předků na našem území v minulosti a současnosti s využitím regionálních specifik
Učivo:
  • orientace v čase a časový řád - určování času, čas jako fyzikální veličina, dějiny jako časový sled událostí, kalendáře, letopočet, generace, režim dne, roční období
  • současnost a minulost v našem životě - proměny způsobu života, bydlení, předměty denní potřeby, průběh lidského života, státní svátky a významné dny
  • regionální památky - péče o památky, lidé a obory zkoumající minulost, rodná kraj
  • báje, mýty, pověsti - minulost kraje a předků, domov, vlast
2/ k vybraným tematickým okruhům průřezových témat

Příklad: RVP ZV - Environmentální výchova Tematický okruh:
Lidské aktivity a problémy životního prostředí (zemědělství a životní prostředí, doprava a životní prostředí, změny krajiny...).

3/ k vhodnému propojení učiva a tematického okruhu průřezového tématu

Příklad: RVP ZV - Tematický okruh „Lidé a čas" vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět je možné propojit s tematickým okruhem Mediální výchovy „Fungování a vliv médií ve společnosti" (vliv médií na každodenní život, společnost, politický život a kulturu).

4/ obsah programů muzeí a galerií může výrazně přispět k rozvíjení všech klíčových kompetencí: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, kompetence komunikativní, kompetence sociální a personální, kompetence občanské, kompetence pracovní

Příklad: RVP ZV - Kompetence občanská:
na konci základního vzdělávání žák „...respektuje, chrání a ocení naše tradice a kulturní a historické dědictví, projevuje pozitivní postoj k uměleckým dílům, smysl pro kulturu a tvořivost, aktivně se zapojuje do kulturního dění...".

Co je třeba vědět, aby spolupráce muzeí a galerií a škol/škol a muzeí a galerií byla pro vzdělávání žáků přínosná:
  • Rámcové vzdělávací programy jsou východiskem pro  systematičtější přistup k tvorbě edukačních programů muzeí a galerií.
  • Školní vzdělávací programy jsou školské dokumenty, které zpracovává každá škola podle rámcových vzdělávacích programů.
  • Školní vzdělávací program vychází z konkrétních vzdělávacích záměrů každé školy, zohledňuje potřeby a možnosti žáků, reálné podmínky a možnosti školy a oprávněné požadavky rodičů nebo zákonných zástupců žáka. Zohledňuje rovněž postavení školy v regionu i sociální prostředí, ve kterém vzdělávání probíhá.
  • Školní vzdělávací programy a vyučovací osnovy mohou zohlednit vzdělávací a kulturní potenciál regionu a dané lokality a edukační programy muzeí a galerií se mohou stát součástí výuky.
  • Edukačních programy muzeí a galerií mohou doplnit či rozšířit vzdělávací obsah vyučovacích předmětů, projektů nebo kurzů a seminářů a mohou motivovat žáky k hlubšímu zájmu o určitou problematiku a téma a inspirovat je k profesní dráze, či osobnímu rozvoji.
  • Edukačních programy muzeí a galerií mohou přinášet specifické metody a formy práce a promyšlenými postupy přispět k rozvíjení klíčových kompetencí.
  • Výstupy z programů a projektů muzeí a galerií mohou být součástí prezentace obou institucí a součástí portfolia jejich spolupráce.
Vzájemná komunikace a spolupráce

Cílem komunikace by měla být snaha pochopit možnosti a poslání obou institucí (škol a muzeí a galerií/muzeí a galerií a škol).

Cílem spolupráce by neměla být „pouze" návštěva muzea a galerie žáky, ale snaha nabídnout takový obsah edukačních programů, který co nejlépe zprostředkovává žákům poznání. (Nikoli pouze zábavu a relaxaci).

Vzájemnou spolupráci obou institucí je nutné vnímat jako dlouhodobý proces, nikoli pouze jako „jednorázové setkání".

Ze strany muzeí a galerií se očekává, že se podaří jasně definovat to, v čem jejich význam pro vzdělávání žáků spočívá a co mohou dlouhodobě nabídnout.

Ze strany škol se očekává, že budou zařazovat edukační programy muzeí a galerií do výuky.

Vzdělávací proces v autentickém prostředí muzeí a galerií je jedinečnou příležitostí výchovy ke vztahu ke kulturnímu a historickému dědictví a k prohloubení vzdělanosti nejen žáků, ale celé společnosti.

„Vzdělanost je schopnost celé společnosti nejen se učit z kulturní a sociální zkušenosti, ale také produkovat nové poznatky a využívat je ke svému rozvoji...Vzdělanost se nebude posuzovat jen podle stupně dosaženého vzdělání...Podstatné pro posuzování kvality vzdělanosti budou důkazy kultivovanosti a schopnosti zvládat spolu s ostatními změny, které přináší současný svět, odolávat nejistotám, tvořivě přispívat k zachování a rozvoji lidství"1.

Související článek naleznete 1 WALTEROVÁ, E. (ed). Rozvoj národní vzdělanosti a vzdělávání učitelů v evropském kontextu. Úvodní teoreticko-analytická studie. Praha: Pedagogická fakulta UK, 2000.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
PaedDr. Markéta Pastorová

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích: