Starověký Orient
Žáci si zábavnou formou zopakují učivo o starověké Mezopotámii, Egyptě, Indii a Číně. Nejprve se pokusí samostatně doplnit neúplný text, poté pracují ve dvojici a vymalovávají jednotlivá pole s údaji. V závěru hodiny pracují na společných myšlenkových mapách.
Cíl hodiny
Znalosti, schopnosti, dovednosti:
Žák:
- umí do textu doplnit vynechaná slova týkající se starověkého Orientu
- chápe souvislosti mezi jednotlivými událostmi
- je schopen rozlišit údaje týkající se jednotlivých národů
- dokáže ve skupině utvořit myšlenkovou mapu
Postoje, hodnoty:
Žák:
- vyzkouší si, jak umí nabyté znalosti využít při různých úkolech
- je schopen pracovat nejen samostatně, ale též poskytnout radu ve dvojici a ve skupině
Kroky realizace
1. EVOKACE
- Žák dostane před sebe nakopírovaný text. Samostatně se jej pokusí doplnit. Po určitém čase spolupracují žáci společně i s učitelem tak, aby měli text doplněný úplně všichni.
- Příloha č. 1 - Doplňovačka
2. UVĚDOMĚNÍ SI
- Učitel rozdá žákům do dvojic papír s pojmy týkajícími se starověkého Orientu (dvojice pracuje s jedním papírem).
- Úkolem žáků je vybarvit všechna pole tak, aby žádné nezůstalo bílé.
- Vše, co se týká Mezopotámie, žáci vybarví červeně, vše o Egyptu modře, vše o Indii zeleně, vše o Číně fialově a údaje o Předním východě žlutě.
- Příloha č. 2 - Barevná pole
3. REFLEXE
- Žáci se sami rozdělí do skupin po 3 žácích, každá má svůj velký papír, na kterém je uprostřed napsáno Starověký Orient.
- Každá skupina se pokusí o vytvoření myšlenkové mapy na téma Starověký Orient (myšlenková mapa viz STEELOVÁ, J. - MEREDITH, L. - KURTIS, S. - TEMPLE, Ch. - WALTER, S.: Rozvíjíme kritické myšlení. Praha: Kritické myšlení, 1997, s. 22).
- Asistenti a učitel žáky povzbuzují, případně je přivádějí na další myšlenky.
Hodnocení
Na všech úkolech pracovali žáci s velkým zanícením. Líbilo se jim, že mohou použít získané znalosti a zjistit, jak do sebe vše zapadá. S myšlenkovou mapou potřebovali někteří pomoci, jiní pracovali sami.
Náhled | Typ | Velikost | Název |
---|---|---|---|
![]() | 26 kB | Příloha č. 1 - Doplňovačka | |
![]() | 27 kB | Příloha č. 2 - Barevná pole |