Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Čtení a psaní, anebo sexuální výchova? (...

Ikona informativni

Čtení a psaní, anebo sexuální výchova? (Austrálie)

Autor: Jana Kindlmannová
Anotace: Asociace australských ředitelů základních škol tvrdí, že jejich národní kurikulum je přeplněné. Je to prý zejména díky tomu, že učitelé tráví příliš mnoho času nad výukou témat týkajících se životního stylu, a tím pak trpí výuka matematiky, čtení a psaní.


Asociace australských ředitelů základních škol tvrdí, že jejich národní kurikulum je přeplněné. Je to prý zejména díky tomu, že učitelé tráví příliš mnoho času nad výukou témat týkajících se životního stylu (jde např. o témata sex, drogy, dopravní výchova), a tím pak trpí výuka matematiky, čtení a psaní. Prezidentka asociace pak rovněž upozorňuje na to, že systém různých dodatků (ve formě doplňkových předmětů) ke kurikulu způsobuje nemožnost dosáhnout všech vzdělávacích cílů. V závěrečné zprávě asociace z minulého roku se navíc ukázalo, že 96 % z 5000 australských ředitelů a učitelů základních škol by uvítalo jednodušší kurikulum. Přesto Austrálie neustále zavádí nové projekty. Např. rok 2008 byl Rokem fyzické aktivity, rok 2009 pak bude patřit kreativitě. Letošní rok tedy probíhá na školách program „Chytrý tah", který vyžaduje, aby se žáci na prvním stupni pohybovali 30 minut denně a žáci na středních školách pak nejméně dvě hodiny týdně. Jak se ale ukázalo, učitelé při zavádění programů pracují takřka na dva celé úvazky a nemohou se soustředit na zvyšování právě čtenářské a matematické gramotnosti. Program na rozvoj kreativity by měl být sice méně náročný, ale i tak Austrálii čeká velká debata o ztenčování současného národního kurikula pro základní a střední školy. Více informací zde.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 14. 11. 2008
Zobrazeno: 4447krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KINDLMANNOVÁ, . Čtení a psaní, anebo sexuální výchova? (Austrálie). Metodický portál: Články [online]. 14. 11. 2008, [cit. 2020-10-25]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/2776/CTENI-A-PSANI-ANEBO-SEXUALNI-VYCHOVA-AUSTRALIE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.