Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Škola zkouší nový přístup při testování žáků...

Škola zkouší nový přístup při testování žáků (Austrálie)

Informativní příspěvek
Autor Lucie Procházková
Studentky z dívčí střední školy v Sydney mohou při zkouškách používat své mobily, notebooky nebo mp3 přehrávače, případně mohou zavolat někomu telefonem, aby jim poradil.

Ještě nedávno by se to nazývalo podvodem, ale studentky z dívčí střední školy v Sydney mohou při zkouškách používat své mobily, notebooky nebo mp3 přehrávače, případně mohou zavolat někomu telefonem, aby jim poradil. Tato nová pravidla při skládání testů jsou „ve zkušebním provozu" školy, jejíž učitelé jsou přesvědčeni, že je to dobrá cesta k hodnocení komunikačních dovedností. První písemné práce s novými podmínkami probíhaly takto: studentky měly vytvořit sonet a napsat kritickou studii o jazyku používaném v persvaze (výrazy mluvčího se záměrem přesvědčit), spolu s odkazy na informační zdroje. Na každý úkol měly vždy 40 minut.

Některé studentky využily telefonu nebo e-mailu ke konzultaci sonetu nebo některých myšlenek se svými známými, některé využily elektronického slovníku a internetu k ověření slov nebo zpřesnění některých výroků. Moderní technologie považují studentky za přínosné, ale mít přístup k internetu nebo telefonu samo o sobě test nebo písemnou práci neusnadní - oproti tradičním metodám jsou tyto technologie náročnější na čas a jeho organizaci.

Využívání techniky má tedy své výhody i nevýhody. Výsledky studentek, které využily moderní technologie, byly srovnatelné s výsledky těch, které se spoléhaly na svoje znalosti. Podle ředitele školy nemá testování pouze pamětně osvojených poznatků v dnešní době své místo, protože využitím technologií se dá zjistit také úroveň dovedností - posoudit kvalitu zdroje informací, třídit podstatné informace, time management atd. Více zde.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek