Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Jak na škole začít s esportem
Odborný článek

Jak na škole začít s esportem

10. 3. 2021 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek

Anotace

Esportovním klubem vytvoříte u žáků smysl pro komunitu a podpoříte jejich digitální občanství. Další důvody, proč jej založit a především jak, se dozvíte v následujícím textu.
Autor: vectorjuice, freepik.com

 

Vzpomínám si na úvodní hodinu multimédií v 1. ročníku oboru Kybernetická bezpečnost na začátku letošního školního roku. Myslím, že to dokonce byla jedna z prvních otázek, kterou mi tehdy jeden ze žáků položil: „Bylo by možné na škole vytvořit esportovní tým?“

Přestože moje zkušenost s esportem byla nulová, odpověď byla okamžitá a jednoznačná: „určitě“. A hned jsem se začal zajímat, jak by si to on a jeho spolužáci představovali. Zmínili soutěže se zapojením školních esportovních týmů, mě napadla myšlenka herního kroužku. Víc detailů si z toho rozhovoru dnes už nepamatuji, v paměti mi však zůstalo nadšení, které jsme všichni společně sdíleli.

O esportu ve škole jsme na Spomocníkovi poprvé psali v prosinci 2019. V uvedeném článku jsme vám představili tento fenomén i možnosti, jak jej využít ve vzdělávání. Dnes se detailněji podíváme na to, jak s ním na škole začít a samozřejmě též na důvody, proč to má smysl a co nám to přinese.

Jak na škole začít s esportem ve 4 krocích

1. Založte herní klub

Přestože vytvoření esportovního týmu se může zdát jako nejlepší první krok, zvažte nejprve založení nesoutěžního herního školního klubu. Má to hned několik výhod: přístupnost pro více účastníků, flexibilitu v nabízených herních titulech pro dostatek neformálních zážitků, rozvoj digitálního občanství a budování pevných vztahů pomocí konstruktivního prostředí sociálně-emočního učení.

Takový klub navíc poskytne žákům prostor k seznámení se s různým typem her, k realizaci shoutcastových soutěžních her mezi týmy nebo k tvorbě videí o těchto soutěžích.

Začněte tím, že zjistíte konkrétní zájem žáků o hraní, a na základě těchto zájmů vytvořte časový plán klubových setkání. Nechte žáky, aby vám s návrhem herního klubu pomohli. Naplánujte informační setkání se žáky a jejich rodiči. A zapojte také asistenty žáků, kteří mohou pomoci s průběhem aktivit a interních turnajů či ligových soutěží. [1]

2. Zjistěte, co bude ve vaší škole fungovat

Nechte si poradit od neziskových organizací, které poskytují cenné zdroje školám při nastartování různých programů, a nabízí jak podporu kolem týmových soutěží, tak také prostor v učení se a růstu vašich týmů v oblasti porozumění esportu a získání herních zkušeností. Znalost celé problematiky vám usnadní orientaci v široké nabídce možností, abyste zjistili, co ve vaší škole bude nejlépe fungovat. [1]

3. Spojte se s esportovními vzdělávacími skupinami přes sociální sítě

Využijte k tomu Hashtag #EsportsEDU na Twitteru nebo Discordu. Mnoho herních skupin lze najít právě na této herní platformě, kde se s nimi můžete propojit skrz chat či video. Discord může být též vhodným místem pro učitele a žáky k propojení se s jinými školami. Mnoho škol jej používá k poskytnutí prostoru žákům potkat se s lidmi, kteří se zajímají o tutéž hru. [1]

4. Pořádejte malé turnaje, ligy, speed-runy nebo designové výzvy

Dejte žákům roli pozorovatelů, abyste zjistili, co funguje a kde se nachází jejich oblast zájmu. Získaná data mohou být základem pro to, s jakým konkrétním esportovním školním týmem začnete a kteří žáci se zajímají o shout-casting či o videoprodukci her. [1]

Jsou také žáci, kteří rádi hrají hry, ale ne typu PVP (hráč/tým proti hráči/týmu, z angl. Player versus Player), které jsou tak typické právě pro esport. Pro ně jsou pak oblíbenými alternativami hry typu speed-running, kde je cílem zkompletovat danou hru, nebo designové výzvy odehrávající se např. v Minecraftu.

Založení herního klubu otevírá mnoho příležitostí pro školu i pro budoucí kariéru žáků. Těm umožní trénovat globální profesní dovednosti, jako např. komunikaci, kolaboraci, empatii, a podporuje jejich digitální občanství. Pod vedením učitelů pak mohou dosáhnout mnohem většího růstu, než kterého by dosáhli sami. [1]

Školní herní klub a propojení různých světů

Návrh školního herního klubu mých žáků z 1. ročníku má již nyní zcela konkrétní podobu. Čekají jen na to, až se vrátí do školy, aby mohli hned začít s jeho realizací. Pokud se to podaří (a za sebe pro to udělám maximum), bude to příkladná ukázka propojení mnoha různých světů: žákovského a učitelského, školního a domácího, vzdělávacího a zábavného, kompetitivního a nesoutěživého, kolaborativního a kooperativního, individuálního a týmového, technického a sociálně-emočního, hardwarového a softwarového, světa online a offline. Ukažte mi, které jiné odvětví tohle dokáže.

Literatura a použité zdroje

[1] – MCCARTHY, John. How to Start an Esports Club. 2021. [cit. 2021-3-8]. Dostupný z WWW: [https://www.edutopia.org/article/how-start-esports-club].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

David Plešinger
13. 3. 2021, 23:39
Díky za otevření této problematiky!
Esport bezpochyby do školství patří - už proto, aby veřejnost: jak někteří žáci, tak někteří učitelé začali rozlišovat esport a "celovíkendové paření". První esportový univerzitní tým u nás vzniknul na VŠB a vznikají další. Zejména pro střední školy to může sehrát i náborovou roli. Navíc esport ukazuje, že i ve hraní je třeba disciplíny, jako v reálném životě;-)
U nás (Acer) vnímáme tuto problematiku komplexně - přijměte pozvání na některý z webinářů:
Acer Esports in Education × MARCH 23 × 15:00 am CET | Duration: 1 hour
Acer Esports in Education - How to choose the right equipment × MARCH 30 × 15:00 CET | Duration: 1 hour
Acer Esports in Education – Planet9 Introduction × APRIL 6 × 15:00 CET - Duration: 1 hour
Registrace: https://www.ace…orm.html

další zdroje:
https://acerfor…ectives/
https://static.…Edge.pdf

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.