Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Tvoříme Wikipedii – díl 7.: 5 kroků, než...

Ikona prakticky

Tvoříme Wikipedii – díl 7.: 5 kroků, než začnete s Wikipedií ve škole

Ikona inspirace
Autor: Jaroslav Mašek
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Předtím, než se rozhodnete začlenit Wikipedii do své výuky, ať už pasivně (needitačně), či aktivně (editačně), je vhodné absolvovat několik nezbytných kroků. V následujícím textu se podíváme na 5 základních, které nám pomohou nejen s uvedenou integrací Wikipedie, ale umožní nám úspěšně realizovat kurz Wikipedie na naší škole.
Podpora výuky jazyka:
Klíčové kompetence: Nejsou přiřazeny žádné klíčové kompetence.
Očekávaný výstup:

Příspěvek nemá přiřazen žádný očekávaný výstup.

Mezioborové přesahy a vazby: Nejsou přiřazeny žádné mezioborové přesahy.
Průřezová témata:

Nejsou přiřazena žádná průřezová témata.

Klíčová slova: Wikipedie, Tvoříme Wikipedii, škola, digitální gramotnost, mediální výchova, vzdělávání, Wikimedia ČR, Uč (s) Wiki

V minulých dílech jsme si představili mnoho různých cest, jak editovat Wikipedii se žáky, ať už šlo o aktuální témata (BETT, WTD či WMF), konkrétní předmět (ČJL) nebo obecně kategorie článků, které vyžadují úpravy (5 kategorií a dalších 5 kategorií článků k úpravám). Všechny uvedené scénáře vycházely z předpokladu, že již máme za sebou vlastní zkušenosti s editací Wikipedie a nyní je ve výše uvedených příkladech chceme předat svým žákům. Co když jsme ale ještě nikdy Wikipedii needitovali a nevíme, jak kurz Wikipedie ve škole realizovat? V následujícím textu si představíme způsoby, jak poznat Wikipedii po stránce editační i edukační, jak získat inspiraci pro její využití ve výuce i jak nejlépe připravit vlastní kurz psaní Wikipedie na škole.

Kurzy pro dospělé

Pokud nemáte žádnou editační zkušenost s Wikipedií nebo jste začínajícími wikipedisty, vyplatí se navštívit kurz pro dospělé nebo kurz pro seniory, které pořádá Spolek Wikimedia Česká republika. Zde získáte všechny potřebné zkušenosti z pohledu editora Wikipedie, od jednoduchých editací až po tvorbu nových článků. Kurzy vedou zkušení lektoři a wikipedisté, kteří vám odpoví na jakoukoliv otázku týkající se Wikipedie i dalších projektů Nadace Wikimedia.

DVPP kurz Uč (s) Wiki

Po editorské zkušenosti je další fází zkušenost vzdělávací, tedy získání konkrétních představ o tom, jak zapojit Wikipedii do výuky. Spolek Wikimedia ČR za tímto účelem připravil pro učitele půldenní, intenzivní DVPP kurz, na kterém si můžete mimo jiné vyzkoušet několik vzorových aktivit s Wikipedií, seznámit se s příklady dobré praxe využití Wikipedie i získat představu o tom, co vše je potřeba udělat při realizaci kurzu Wikipedie na škole. V závěru kurzu si za pomocí lektorů vytvoříte vlastní aktivity na svou konkrétní hodinu, které jste schopni další den použít. Kurz je organizován na jedné ze škol přihlášených učitelů, není tedy nutné nikam dojíždět. A přijít na něj mohou i přihlášení učitelé z jiných škol. 

Kurz Uč (s) Wiki, únor 2019

Wiki kluby, editatony a jiná setkání wikipedistů

Ať už výše uvedené kurzy absolvujete nebo ne, dříve či později budete mít nějaké otázky k Wikipedii, k samotné editaci nebo čemukoliv jinému, co s ní souvisí. V takovém případě je možné obrátit se na kteréhokoliv wikipedistu online, přes jeho uživatelskou stránku, mnohem lepší je však potkat se s nimi osobně v rámci pravidelných setkání ve Wikiklubech, v rámci editatonů – několikadenních editačních maratonů, nebo na dalších setkáních. Zde vždy narazíte na velmi zkušené wikipedisty a lektory, kteří vám pokaždé velmi ochotně a rádi poradí a pomohou.

Návody

Následně již stačí přečíst si některé z článků v rámci tohoto seriálu, navštívit můj web věnovaný Wikipedii nebo se seznámit s Příručkou pro začátečníky z již zmíněného kurzu pro seniory, která se zaměřuje na základní dovednosti při editaci Wikipedie. Už brzy vyjde také Příručka Uč (s) Wiki pro učitele s pěti detailně popsanými aktivitami do výuky včetně pracovních listů pro žáky. 

Výuka v koordinaci s WM ČR

Abyste při přípravě kurzu psaní Wikipedie nic neponechali náhodě, je vhodné kurz připravovat ve spolupráci se spolkem Wikimedia ČR, následně vytvořit pro kurz Nástěnku a komunikovat své záměry s manažerkou vzdělávacích aktivit Lucií Schubert.

*

Chystáte se realizovat kurz psaní Wikipedie nebo plánujete jiné aktivity s Wikipedií u vás na škole? Napište nám do komentářů pod článkem.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 27. 11. 2019
Zobrazeno: 1545krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MAŠEK, Jaroslav. Tvoříme Wikipedii – díl 7.: 5 kroků, než začnete s Wikipedií ve škole. Metodický portál: Články [online]. 27. 11. 2019, [cit. 2020-10-25]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22323/TVORIME-WIKIPEDII---DIL-7-5-KROKU-NEZ-ZACNETE-S-WIKIPEDII-VE-SKOLE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.