Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Inovace Metodického portálu RVP.CZ jako téma...

Ikona informativni

Inovace Metodického portálu RVP.CZ jako téma na konferenci Počítač ve škole

Autor: Lenka Perglová
Anotace: Představení aktivit z oblasti rozvoje gramotností ve výuce a aktuálně probíhající inovace na Metodickém portálu RVP.CZ se staly součástí programu konference Počítač ve škole 2019 (16.–18. 4), které se vedle dalších řečníků a vystavovatelů zúčastnil i tým projektu PPUČ. Jak jsme si tuto akci užili? Nabízíme Vám ohlédnutí za konferencí, nezapomeňte si také sesbírat letáčky v našem virtuálním stánku.
Klíčová slova: Počítač ve škole, konference, PPUČ, digitální gramotnost, čtenářská gramotnost, matematická gramotnost, workshop

Počítač ve škole je tradiční konferencí, která se koná v Novém Městě na Moravě a každým rokem nabízí bohatý třídenní program pro všechny milovníky digitálních technologií ve výuce. Program sestává z pestrého výběru přednášek, workshopů a firemních prezentací, dále také možnostmi setkávat se se zajímavými lidmi z praxe a sdílet s nimi zkušenosti. Letošní konference byla věnována například tématům – algoritmizace a robotiky, informačním a vzdělávacím portálům škol, multimédiím ve škole, ale také dalším tematickým oblastem, které dohromady tvořily náplň celé akce.

Tým projektu PPUČ na konferenci aktivně vystupoval v několika workshopech a přednáškách. Jednou z nich byla například přednáška hlavního manažera projektu Petra Naskeho, který prezentoval kampaň Gramotnosti.pro, východiska pro rozvoj základních gramotností v praxi školy a přemýšlení projektu PPUČ nad portfolii žáků či učitelů. Pro zvýšení motivace učitelů k přemýšlení o vlastních digitálních kompetencích a plánování jejich rozvoje představili Ondřej Neumajer a Daniela Růžičková rámec digitálních kompetencí DigCompEdu. Nechyběl ani workshop s robotickými hračkami a stavebnicemi, který lektorovala Eva Fanfulová. Lektorky Daniela R. a Eva F. se na dalším workshopu společně věnovaly také kritickým místům rozvoje digitálních kompetencí žáků na ZŠ.

Seznámení s reputačním systémem EMA na workshopech

Inovacím a novinkám na Metodickém portálu RVP.CZ patřily dva workshopy Lenky Urbanové a Davida Hawigera, které nabídly vhled do aktuálních a plánovaných změn portálu, zároveň byl představen zbrusu nový reputační systém EMA. EMA je katalog digitálních vzdělávacích zdrojů. Její největší předností je, že na jednom jediném místě soustředí databázi odkazů na digitální vzdělávací zdroje s otevřenou licencí, jinak uložené na několika různých portálech a webech. Navíc je řadí dle jejich oblíbenosti i kvality, což umožňuje snadnější orientaci při hledání správného zdroje pro výuku. Už jste EMU navštívili? Vyzkoušejte ji také.

Účastníkům byla také nabídnuta možnost stát se součástí týmu tzv. Pilotů a vyzkoušet novinky na vlastní kůži. Staňte si i vy, čtenáři tohoto článku, naším Pilotem a pomozte nám přestavět Metodický portál RVP.CZ tak, aby byl modernější, přehlednější a užitečnější, kde budete lépe nacházet materiály pro inspiraci, ukládat je na příště a využívat zkušeností kolegů. Již na workshopu nám noví piloti a účastníci konference pomohli například s kategorizací obsahu na portálu. Víte k čemu přesně slouží jednotlivé moduly Metodického portálu? Podle jakých parametrů by měly být na portálu uspořádány? Pomozte nám také kategorizovat obsah.

Stánek Inovace Metodického portálu RVP.CZ a kampaň Gramotnosti.PRO

Po dobu celé konference jsme se s účastníky potkávali u stánku, kde jsme kromě inovací o Metodickém portálu mluvili i o dalších aktivitách, které směřují zejména do oblasti rozvoje matematické, čtenářské a digitální gramotnosti na MŠ a ZŠ. Stejně tak jako účastníky konference, i vás zveme na akce, které se tímto tématem zabývají. Účastněte se například minikonferencí odborných panelů pro čtenářskou (program, přihlášení) a digitální gramotnost (programpřihlášení). Vedle minikonferencí realizujeme i setkání společenství praxe pro jednotlivé vzdělávací oblasti, přihlaste se.

Návštěvníkům jsme nabídli také inspiraci do výuky, inspirujte se i Vy. Nevíte jak v praxi rozvíjet gramotnosti? Nabízíme Vám tipy na výukové aktivity a blogové příspěvky, které upozorňují na možnosti rozvoje gramotností s využitím materiálů z Metodického portálu RVP.CZ. Realizujeme také webináře, jejichž aktuální termíny můžete sledovat na titulce Metodického portálu, zhlédněte i video záznamy již proběhlých webinářů.

 

Na stánku PPUČ jsme rozdávali informační letáčky – sesbírejte si je také v našem virtuálním stánku.

  • Co je reputační systém EMA? V čem Vám může pomoci a v čem můžete pomoci Vy jí?

Ema – reputační systém

  • Inovujeme Metodický portál RVP.CZ. Jaké změny plánujeme a jak se na nich můžete podílet?

Inovace RVP.CZ – leták

  • Hledáme autory příspěvků pro rozvoj gramotností ve výuce za finanční odměnu.

Hledáme autory – leták

  • Potřebujete inspiraci do výuky z oblasti rozvoje gramotností? Nabízíme články, blogy, webináře.

Výukové materiály – leták

  • Co jsou gramotnosti a jak je rozvíjet? Sledujte blogové příspěvky na Gramotnosti.pro a registrujte se k odběru newsletteru.

Gramotnosti.pro – leták

  • Účastněte se minikonferencí a setkání společenství praxe pro jednotlivé vzdělávací oblasti a stupně vzdělávání.

Společenství praxe – leták

Těšíme se na další osobní i online setkání!

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 06. 05. 2019
Zobrazeno: 1577krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
PERGLOVÁ, Lenka. Inovace Metodického portálu RVP.CZ jako téma na konferenci Počítač ve škole. Metodický portál: Články [online]. 06. 05. 2019, [cit. 2020-10-25]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/22128/INOVACE-METODICKEHO-PORTALU-RVPCZ-JAKO-TEMA-NA-KONFERENCI-POCITAC-VE-SKOLE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.