Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Američtí studenti se zlepšili v psaní

Američtí studenti se zlepšili v psaní

Informativní příspěvek
Autor Lucie Procházková
Federální vláda publikovala výsledky celostátních testů studentů po 8. a 12. roce studia, ve kterých měli ukázat, jak si osvojili dovednosti vyprávět, informovat a přesvědčit.

Federální vláda publikovala výsledky celostátních testů studentů po 8. a 12. roce studia, ve kterých měli ukázat, jak si osvojili dovednosti vyprávět, informovat a přesvědčit. Celkově byly výsledky dívek mnohem lepší (jako již v minulosti) než chlapců v obou skupinách. Počet studentů po 8. roce, kteří se dostali nad základní úroveň, mírně vzrostl z 85 na 88 %. Na této úrovni studenti prokazují, že znají gramatiku, výslovnost a interpunkci, která je na dostatečné úrovni pro čtenáře, ale jejich práce mohou obsahovat chyby, které překážejí při pochopení významu. Asi jedna třetina této skupiny dosahuje úrovně „velmi dobrý". Jestliže se u ní vyskytují chyby, nejsou natolik vážné, aby zabránily pochopení významu.

Americká vláda se v posledních letech intenzivně zaměřila na zlepšení vzdělání těch nejhůře prospívajících studentů. To je zřejmě důvod, proč mnohem více dětí zvládá základy psaní. V nejlépe hodnocené skupině ale nárůst zaznamenán nebyl. Počet všech středoškolských studentů s výsledky nad základní úroveň dramaticky poskočil ze 74 na 82 % mezi lety 2002 a 2007. Tak výrazný pokrok nebyl zaznamenán u žádného jiného předmětu. Jedním z možných důvodů tak velkého zlepšení u středoškolských studentů může být zavedení tzv. SAT testů, kdy v roce 2005 bylo do přijímacích testů na vysoké školy zařazena část týkající se psaní a od té doby se učitelé středních škol zaměřují více na psaní.

Informace o národní zprávě zde.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám