Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Projekt Legie do škol

Projekt Legie do škol

Informativní příspěvek
Autor Mgr. Michal Rak, Ph.D.
Článek pojednává o projektu Legie do škol, v jehož rámci vznikly dvě elektronické publikace, které jsou volně ke stažení v příloze tohoto článku. Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci dotačního programu Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2017.

„Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa.“ To prohlásil president Tomáš Garrigue Masaryk po vzniku republiky. Dnes, celé jedno století od těchto událostí, se na tuto naší historii trochu zapomíná. A to i přesto, že do legií vstupovali Čechoslováci dobrovolně, bojovali za myšlenku samostatného státu a mnoho z nich za ni položilo svůj život. Svou odvahou, odhodlaností a padlými bratry však dokázali dohodovým mocnostem, že jsou ochotni za ideu samostatnosti obětovat to nejcennější, vlastní život. I díky tomuto jejich nasazení státy Dohody podpořily vznik Československa.

Po krátkém období uznání v období 1. republiky přišlo období nacistické a komunistické totality, které se snažilo tyto statečné muže z dějin národa vymazat. A téměř se jim to podařilo. Netřeba se jim divit, mnoho z legionářů se těmto totalitním režimům postavilo aktivně na odpor, a mnoho za to opět zaplatilo cenu nejvyšší. Až po roce 1989 se o jejich statečnosti a o nich samotných mohlo opět mluvit. Nemluvilo se však dostatečně, poslední z pamětníků zamřeli a opět se začalo zapomínat.

Projekt Legie do škol by měl pomoci toto zapomínání zastavit a oživit zájem o legie a vznik republiky. A to prostřednictvím dokumentárního filmu Československé legie 1914–1920, ke kterému komentář namluvil známý herec Jiří Dvořák, a výukové příručky, která obsahuje informace o legiích, významných osobnostech, dobové fotografie a pracovní listy pro žáky a studenty. Příručka byla vypracována ve dvou verzích, pro základní a pro střední školy. Všechny materiály jsou dostupné na této adrese a do škol budou také distribuovány na DVD. Věříme, že projekt Legie do škol a jeho výstupy vrátí tuto slavnou národní historii do povědomí mladých lidí a ti již nezapomenu.

A co vy? Neměli jste v rodině legionáře?

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
pdf82545 kBLegie do škol – SŠ
pdf107118 kBLegie do škol – ZV
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek