Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Nová forma výuky holocaustu na 1. stupni...

Ikona informativni

Nová forma výuky holocaustu na 1. stupni francouzských základních škol

Autor: Jana Kindlmannová
Anotace: Francouzský prezident Nikolas Sarkozy navrhl, aby se od podzimu 2008 každý žák ve věku 6-11 let dozvěděl, co zažívalo 11 000 dětí stejného věku, které byly zabity nacisty během holocaustu.
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Francouzský prezident Nikolas Sarkozy navrhl, aby se od podzimu 2008 každý žák ve věku 6-11 let dozvěděl, co zažívalo 11 000 dětí stejného věku, které byly zabity nacisty během holocaustu. Sarkozy svůj plán zdůvodnil tím, že si žák události zapamatuje nejlépe tak, když se vžije do příběhu svého vrstevníka, který hrál stejné hry, měl stejné hračky, před sebou stejně nadějný život, ale v roce 1940 měl smůlu v tom, že byl židovského původu. Návrh vyvolal mnoho diskusí jak mezi představiteli francouzské židovské komunity, tak mezi učiteli, filosofy a politiky. Někteří židovští představitelé totiž varují, že pro děti může být tato zkušenost velmi traumatizující a toto téma je navíc tak závažné a obtížné, že ho děti nemusejí vůbec pochopit. Jiní naopak tvrdí, že mnohem morbidnější jsou pro žáky horory vysílané v televizi. Učitelé zase nechtějí odstoupit od současného vyučování holocaustu, během kterého žáci studují systematické nacistické vyvraždění šesti milionů Židů jako zločin proti lidskosti. Starší žáci pak sledují filmy o holocaustu, navštěvují muzea či památníky holocaustu a místa, kde stály koncentrační tábory. Svým návrhem se prezident rovněž dotkl dalšího citlivého tématu a sice „náboženství". Tímto a rovněž předchozími postoji („Učitel není a nikdy nebude schopen nahradit kněze nebo pastora.") dal opět zřetelně najevo, že náboženské hodnoty mají ve francouzské společnosti důležité místo. Více informací zde. Článek zabývající se touto tématikou lze rovněž nalézt na internetových stránkách Lidových novin.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 25. 02. 2008
Zobrazeno: 3208krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KINDLMANNOVÁ, . Nová forma výuky holocaustu na 1. stupni francouzských základních škol. Metodický portál: Články [online]. 25. 02. 2008, [cit. 2020-08-06]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/2046/NOVA-FORMA-VYUKY-HOLOCAUSTU-NA-1-STUPNI-FRANCOUZSKYCH-ZAKLADNICH-SKOL.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.