Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Financování prospěšných projektů X Prize
Odborný článek

Financování prospěšných projektů X Prize

2. 7. 2015 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Martin Kadrnožka

Anotace

Zpráva o zajímavém grantovém programu, který, kromě jiného, financuje poměrně značnými částkami i vývoj výukových aplikací.

Co se skrývá pod názvem X-Prize Foundation? X-Prize Foundation je nadací, která se snaží posunout hranice lidského potenciálu a zaměřuje se především na aktuální výzvy v odlišných odvětvích. Nadace X-Prize si prioritně vybírá projekty, které nebyly zatím dostatečně financovány, nemají dle mnohých odborníku řešení či jsou širokou veřejností dlouhodobě přehlíženy. Řešitelské týmy nadace financuje nemalými částkami získávanými od sponzorů.

Jakým způsobem jsou projekty vybírány? První částí je vypsání výzvy, do které se mohou týmy přihlásit. Dalším krokem je v určeném časovém termínu sestavit strategický plán výzkumu a v případě dalšího postupu projekt za podpory sponzora efektivně vyřešit. Výzvy nadace X-Prize nejsou omezeny státní příslušností, mohou se tedy do nich přihlásit řešitelé z celého světa. V existujících týmech jsou nejen přední vědci a experti či inženýři, ale i talentovaní studenti ze středních a vysokých škol, zde se můžete podívat na úspěšný vědecký tým vedoucí patnáctiletým studentem. Doba řešení projektů je typicky 2-7 let, podle náročnosti úkolu. Po úspěšném dokončení sponzoři v mnoha případech v investování do aktivity pokračují. Cílem nadace X-Prize je ukázat společnosti, že i zdánlivě neřešitelné problémy mohou mít svá řešení.

Spektrum výzkumných záměrů je velmi široké a dotýká se globálních problémů, mezi něž patří nedostatek potravin, znečišťování oceánů, léčba rakoviny, ale mohou to být i specifičtější výzkumy typu rozvoje aplikace ukazující vesmírný pohyb asteroidů, zpřesnění detektoru lži apod. Některé nadnárodní společnosti, které výzkum finančně podporují svými prostředky, vyhlašují vlastní cenu X-Prize. Je to například Nokia či Google. Součástí X-Prize je také skupina samostatných vizionářů tzv. „Vision Circle“, kteří tuto aktivitu přímo podporují. Bez jejich finanční pomoci by nebylo možné projekty uskutečnit. Ve skutečnosti si donátor sám vybírá, jaký typ projektu podpoří.

Třeba výzvu Lunar X-Prize sponzoruje firma Google. Nemusí se však jednat pouze o sponzoring nadnárodních společností, výzvu Ansari X-Prize podporuje íránská rodina Ansáríových (Anúše A. se švagrem Amirem A.). Ti vybídli k sestavení soukromé lodi schopné dostat se dvakrát během čtrnácti dní sto kilometrů vysoko nad zemský povrch. To se podařilo raketoplánu SpaceShipOne v roce 2004 a svým úspěchem tak udal směr budoucí kosmické turistiky, na video, které dokumentuje let do vesmíru, se můžete podívat zde. Sponzorka ceny Ansari X-Prize Anúše se stala v roce 2006 první vesmírnou turistkou.

Google Lunar X-Prize vyhlásil v roce 2011 také soutěž o sestavení robota, který bude schopen samostatného pohybu na Měsíci, dokáže urazit trasu 500 metrů a monitorovat ve vysokém rozlišení měsíční povrch na neprozkoumané straně Měsíce. Výzkumné týmy mají úkol splnit do konce roku 2016, přičemž vítěz obdrží 20 milionů dolarů na další rozvoj svého projektu. V projektu Google Lunar X-Prize je nyní registrováno 29 týmů z USA, Ruska a dalších evropských států.

Mezi výzvy, které rozhodně nelze přehlédnout patří i Global learning X-Prize, která upozorňuje na problematiku nedostatku učitelů a absence možnosti základního vzdělávání pro mnoho dětí zemí třetího světa. Global learning X-Prize vyzývá k vytvoření softwaru, jehož prostřednictvím budou mít tyto děti šanci naučit se číst, psát a počítat. Mimo výukového programu bude součástí softwaru také standardizované ověřování výukových výsledků uživatelů. Aktuálně je přihlášeno 620 týmů z celého světa, Česká republika má zastání ve třech týmech z Prahy, Brna a Vizovic. Jistě bude zajímavé sledovat, jak dopadnou.

Následující propagační video ukazuje, co všechno se děti mohou prostřednictvím softwaru na tabletu naučit.

The Global Learning XPRIZE

X-Prize je celosvětově uznávanou nadací pomáhající v rozvoji inovativních vědeckých záměrů. Podporuje týmy odborníků z celého světa v záslužných a kvalitních projektech posouvající poznání lidstva vpřed. Zaslouží si naši pozornost a podporu.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Martin Kadrnožka

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.