Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Zpráva o vzdělávacím systému arabských států...

Ikona informativni

Zpráva o vzdělávacím systému arabských států (Word Bank)

Autor: Jana Kindlmannová
Anotace: Světová banka přinesla zprávu s názvem Stále na cestě - reforma ve vzdělávání na Blízkém Východě a Severní Africe.
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Světová banka přinesla zprávu s názvem Stále na cestě - reforma ve vzdělávání na Blízkém Východě a Severní Africe. Zpráva ukazuje především aktuální stav školských systémů v arabských zemích a její výsledky nejsou pro tento region příliš příznivé. Na rozdíl od zemí Asie a Jižní Ameriky se zde dlouhodobě nezvyšuje gramotnost (Zpráva Arabské ligy organizace ve vzdělávání, kultuře a vědecké oblasti dokonce uvádí, že až jedna třetina ze 300 milionů lidí z arabských zemí je negramotná) a počet žáků na středních školách a na universitách. Mezi největší reformátory v oblasti vzdělávání patří Jordán a Kuvajt, mezi země s nejhoršími vzdělávacími systémy pak Džibuti, Jemen, Irák a Maroko. I přes to, že se přístup dětí ke vzdělávání zlepšil a zmenšil se i poměr mezi počtem dívek a chlapců na školách, je třeba vzdělávací systémy reformovat a zlepšovat i nadále. Důvodem je především skutečnost, že přes vysoké procento mladých lidí pod 30 let (asi 60 %) se v arabských zemích pohybuje nezaměstnanost mezi 14 % - 26 %, horší situace je už jen v Sub-Saharské Africe. Cílem Světové banky je vytvořit v této oblasti v budoucnu asi 100 milionů pracovních míst a k tomu je potřeba právě vzdělaných a připravených lidí. Více informací zde.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 14. 02. 2008
Zobrazeno: 5066krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KINDLMANNOVÁ, . Zpráva o vzdělávacím systému arabských států (Word Bank). Metodický portál: Články [online]. 14. 02. 2008, [cit. 2020-05-29]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/1992/ZPRAVA-O-VZDELAVACIM-SYSTEMU-ARABSKYCH-STATU-WORD-BANK.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.