Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Jak na internet: Jak používat mapy na In...

Jak na internet: Jak používat mapy na Internetu

Teoretický příspěvek
odborný příspěvek
Autor Akademie CZ.NIC
Poměrně běžná situace. Chtěli byste o víkendu vyrazit někam na výlet, ale vlastně ani pořádně nevíte kam. Víte, že byste se rádi prošli přírodou v ne příliš náročném terénu, protože s sebou budete mít malé děti. Zavítat na nějaký hrad by se Vám asi také docela líbilo, určitě by měla být
v těsném okolí nějaká pěkná hospůdka, kde si dáte oběd. No a cestou domů by bylo skvělé, kdybyste pozdravili babičku, která bydlí kousek za Berounem.

Dokážete si představit, že sedíte nad papírovou mapou a snažíte se všechno efektivně rozplánovat? Toto a mnoho dalšího se dnes dá velice snadno a v několika minutách vyčíst v mapách na Internetu.

V internetové mapě se dají vyhledávat trasy podle toho, co vás zajímá nejvíce. Zda chcete jít nejkratší možnou cestou, nebo je pro vás důležitější rychlost. Stejně tak si můžete nastavit parametry vyhledávání a například se tak vyhnout placeným úsekům na dálnici.

Navigace v internetových mapách

Velkou výhodou map na Internetu je jejich interaktivita. Mapu si můžete přibližovat nebo oddalovat dle potřeby, uchopením myší se v ní posouvat do všech směrů… Ve chvíli, kdy máte jasno co je cílem vaší cesty, zadáte jej i s místem odkud vyjíždíte a necháte si naplánovat cestu. Mapu můžete přizpůsobit tomu, zda jedete autem, na kole nebo se pohybujete pěšky. Kromě běžných komunikací si můžete vygenerovat trasu třeba lesem, například lyžařskou nebo turistickou. Díky propojení na dopravní servery si na Vaší cestě můžete zjistit možnosti spojení hromadnou dopravou.

Plánovač trasy Vám řekne nejen to, kudy jet a kde zahnout. Také Vás informuje o vzdálenosti, kterou budete muset urazit i o tom, kolik času Vám cesta zabere – za předpokladu, že pojedete plynule a podle rychlostních předpisů.

Zajímavá a důležitá místa v okolí

Pokud naopak víte, kam pojedete, ale přemýšlíte jak tam naložit s volným časem, můžete pomocí internetové mapy prohledat okolí. Zjistíte, kde je nejbližší kino, restaurace ale třeba také lékárna nebo pošta. V elektronických mapách je mnohem snazší orientace, jelikož nabízejí satelitní snímky a uživatel si tak prohlíží existující snímky ulice nebo místa.

Z tohoto pohledu je nejdál Google, který na svých mapách nabízí tzv. street view, tedy 3D pohled z úrovně ulice - stejný, jako se člověku nabídne ve chvíli, kdy na ní opravdu stojí. V českých končinách jsou také velice populární mapy.cz, které patří do portfolia serveru Seznam.cz. Ty nabízí nad rámec zmiňovaných služeb například historické mapy a na současných mapách mají nejucelenější nabídku bodů zájmu (firem, podniků, institucí).

Mapy jsou na Internetu zdarma a nabízí přehledně orientaci na celém světě. Dostupné jsou také ve verzích pro chytré telefony. Pokud tedy odjíždíte do ciziny, není nic jednoduššího, než si mapu předem stáhnout a tím se dokonce vyhnout placení drahého roamingu.

Tento multimediální soubor je umístěn v modulu AudioVideo na Metodickém portálu RVP.CZ pod licencí CC-BY-NC-ND

Text je dostupný také na www.jaknainternet.cz.
V případě nápadů či komentářů pište prosím na e-mail akademie@nic.cz.
Přílohy:
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek