Centra aktivit: Den proti šikaně
Děti se seznamují s pojmem šikana, s možným nebezpečím jejího výskytu a návrhem různých a výběrem nejvhodnějších řešení krizových situací.
Cíl výuky
Hlavní: Žáci vyjadřují vlastními slovy své pocity; a to jak verbálně, tak i neverbálně.
Dílčí: Žáci poznávají zátěžové situace z běžného života; navrhují, jak jim lze předcházet. Žáci označují v plánu školy místa možného výskytu šikany.
Průběh a vyhodnocení
1. hodina
- děti si samy sobě přiřazují přívlastky, které je charakterizují
- vytváření skupin (podle měsíce narození, podle počtu sourozenců, podle koníčků, apod.)
- „třídní vlak“ – děti se řadí za sebou podle toho, kde si myslí, že jsou v třídním kolektivu:
- z hlediska výkonnosti v TV
- z hlediska úspěšnosti (v matematice, češtině,…)
- podle množství koníčků
Vlak se pohybuje po třídě, na znamení učitele se žáci otočí, čímž se mění jejich role (lokomotiva - brzda). Hovoříme o pocitech.
2. hodina
- rozvoj empatie - děti mají k dispozici fotografie lidských tváří a zamýšlejí se nad tím, co jednotlivé tváře vyjadřují, co daný člověk prožívá. Ve skupinách vymýšlejí příběhy.
- žáci hovoří o tom, co nebo kdo je dělá šťastnými, co nebo kdo je dělá smutnými - poté pracují ve skupině a zaznamenávají vše, co může vést k těmto dvěma pocitům
- společné hledání řešení, jak zvládat situace, když jsme smutní
3. hodina
- rozbor různých modelových situací ze života – žáci vyjadřují, jak se asi cítí oběť, co asi pociťuje agresor, jak se situace může vyvíjet dál, jak by postupovali coby svědci daných situací, navrhují řešení; správné reakce oběti a svědka
- pojem šikana – společné hledání definice
- vyplnění dotazníku[1] (vlastní setkání se šikanou)
- vyplnění plánku školy (kde pravděpodobně může k šikaně docházet)
- společná tvorba pravidel pro předcházení šikaně i boj s ní (pozitivní ladění pravidel) - sepsat a vyvěsit ve třídě
[1] Všechny pracovní listy naleznete ke stažení na stránkách projektu.
Reflexe
Uvedený jednodenní projekt je možné s různými úpravami rozsahovými i obsahovými využít i v dalších ročnících, případně na celém 1. stupni, ideálně jako projekt celoškolní.
![]() |
Ukázka pochází ze sborníku metodických námětů Realizace průřezových témat RVP ZV formou projektových dnů a center aktivit, který vznikl jako výstup z projektu Realizace průřezových témat RVP ZV formou projektových dnů. |