Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Paint.net - grafický editor pro všechny
Odborný článek

Paint.net - grafický editor pro všechny

10. 6. 2013 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Martin Žegklitz

Anotace

Článek popisuje vlastnosti volně dostupného bitmapového grafického editoru použitelného pro běžné potřeby výuky ve většině škol.

Co je to Paint.net?

V tomto článku bych se rád zaměřil na popis možností, nástrojů a využití volně dostupného bitmapového grafického editoru Paint.net fungujícího na počítačových platformách Windows. Mým cílem je seznámit čtenáře s hlavními prvky zmiňovaného editoru, tedy popsat, co editor nabízí, pro jaké účely se hodí, a krátce pojednat o myšlence jeho využití ve školství, především na základních a středních školách.

Program Paint.net je vhodný hlavně pro tvorbu grafiky a úpravu fotografií. Svou nejnovější verzí 3.5.10 sice určitě nebude konkurovat takovým gigantům, jako jsou například Adobe Photoshop od firmy Adobe Systems nebo Corel PHOTO-PAINT firmy Corel Corporation, ale má jistě mnoho nesporných výhod, díky kterým stojí za to se jím zabývat.

Jaká je dostupnost a náročnost?

Jednou z hlavních, a troufám si říct možná i nejdůležitější výhodou Paint.netu je jeho volná distribuce, což se netýká jen využití pro osobní účely. Podle licence je možné ho mimo osobních účelů volně využívat v neziskovém sektoru (školy či vládní instituce), ale i ve sféře komerční. Fakt, že Paint.net spadá do kategorie open source, z něj dělá velmi vhodný nástroj pro mnoho škol, které si jiné, byť lepší, ale placené programy nemohou dovolit. Jak už je u této kategorie software zvykem, Paint.net smíte užívat bezplatně, ale také můžete jeho autory podpořit libovolnou dárcovskou částkou dle vašeho uvážení, a to prostřednictvím webových stránek produktu.

Co se týká samotné instalace aplikace, zde nás asi nic nepřekvapí. Jedná se o klasický exe soubor, který je třeba si stáhnout (nejlépe z domovského webu), spustit ho a projít klasickým instalačním procesem.

Minimální softwarové požadavky jsou: Windows 8, 7 (doporučený SP1 – Service Pack 1), XP SP3 nebo Vista SP1/SP2. Pokud jde o hardware, minimemje PC s 800MHz procesorem, 512 MB RAM, minimální rozlišení obrazovky 1024 x768 a alespoň 200 MB volného místa na disku. Jak vidíte, požadavky nejsou nijak zvlášť velké, rozhodně menší než u profesionálních aplikací zmiňovaných na začátku.

Co všechno Paint.net umí?

Uživatelské rozhraní je graficky jednoduché, přehledné a velmi intuitivní na ovládání. Z vlastní zkušenosti musím říct, že práce v prostředí Paint.netu pro mě byla snad ze všech bitmapových grafických editorů, které jsem kdy měl možnost používat, nejpřirozenější.

V horní liště uživatelského rozhraní jsou na levé straně 3 různé řádky tlačítek rozdělené podle charakteru nabízených služeb. Spodní řádka je věnována nastavením pro určitý nástroj, se kterým zrovna pracujete, a je tedy vždy jiná v závislosti na vybraném nástroji. Ten si vybíráte v okénku Tools. Jedná se o klasické nástroje, jako jsou například štětec, různé geometrické tvary, magická hůlka, klonovací razítko či plechovka (viz detail vlevo).

Prostřední řádka tlačítek v horní liště je věnována operacím s bitmapovými obrázky jako s celistvými soubory. Jedná se o operace, jako jsou vytvoření nového projektu, ukládání či otevírání souborů atd.

Tlačítka v horní řádce skrývají další nabídky, mimo jiné i kompletní seznam možných operací, z nichž některé jsou umístěné v již zmiňované prostřední sérii tlačítek. Dále je zde pod tlačítkem Image skrytá nabídka různých plošných i „prostorových“ rotací nebo změn velikostí.

Pod tlačítkem Layers se skrývá nabídka operací pro práci ve vrstvách, která je též dostupná ve stejnojmenném samostatném okénku (detail vpravo). Možnost práce ve vrstvách bych osobně vyzdvihl jako velké plus. Nejedná se sice o nijak objevnou věc, nicméně je to jedna z funkcí, kterou většina jednodušších grafických editorů postrádá.

Pod dalším tlačítkem Adjustments se skrývá celá škála nástrojů většinou pro práci s barevnou informací obrazu, čili různá nastavení kontrastů, barevných odstínů, světlosti, alfa-kanálu (průhlednosti) apod. Základní nastavení barev a průhlednosti je možné provádět též v okénku Colors.

Za zmínku stojí též tlačítko Effects, pod nímž se nachází seznam rozličných funkcí, které je možné využít v nejrůznějších projektech. Nejpoužívanějšími efekty jsou například vyhlazení ostrých hran, stínování, zaostření či různé fraktálové nástroje.

Poslední nabídka, která stojí za zmínku, je pod tlačítkem Window. Zde je možné zapínat či naopak vypínat různá nezávislá okénka s různými funkcemi či informacemi. Často využívaným okénkem je History, kam se ukládá veškerá vaše činnost přesně tak, jak jste postupovali (detail vlevo). Díky tomu se můžete v rozpracovaném projektu lépe orientovat a vracet se o libovolně velký počet kroků zpět.

Vedle menu v levé části horní lišty se v pravé části ve formě miniatur zobrazují všechny otevřené projekty (obrázky) a lze mezi nimi snadno přepínat. Dále Paint.net disponuje spodní lištou, kde se zobrazují různé informace - například k obsluze vybraných nástrojů, o poloze kurzoru, vybraných objektů či o rozlišení obrázku.

K ovládání programu postačuje myš, nicméně v mnohých situacích je výhodnější využít různých klávesových zkratek. Jejich seznam najdete zde.

Popsané vlastnosti programu Paint.net nejsou samy o sobě nijak ohromující. Jeho vlastnosti jsou podobné kdejakému pokročilému grafickému bitmapovému editoru. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o jednoduchý grafický editor, který je navíc zcela zdarma. Ve své kategorii patří k tomu nejlepšímu, co existuje.

Jeho velkou předností je ale ještě něco jiného. Umožňuje nainstalovat si přídavné moduly (pluginy) s doplňkovými funkcemi. Instalace není nijak náročná, provádí se pouhým nakopírováním příslušného souboru do určené složky. Moduly jsou též zdarma a vězte, že jich je opravdu hodně! Zajímavé mohou být třeba ty, které umožňují práci se soubory v nativních formátech jiných grafických editorů (týká se především souborů ve formátu PSDAdobe Photoshop). Je zde však i mnoho dalších modulů přinášejících nové efekty, nástroje apod. Seznamy nejrůznějších modulů i jejich popisy je možné najít na různých místech – např. zde.

Ti z nás, kteří mají problémy s angličtinou, mohou použít lokalizaci ovládání do českého prostředí prostřednictvím instalace češtiny. A jako poslední bych vyzdvihl relativně slušnou podporu, kterou Paint.net má v podobě různých návodů dostupných na internetu, např. návody na oficiálním webu, na různých podpůrných webových stránkách, fórech či například video-návody na Youtube.

Odkazy na weby zaměřené na bitmapový grafický editor Paint.net:

Příklady video-návodů na Youtube:

Závěrem

Paint.net je jednoduchý, přehledný a intuitivní nástroj pro základní i pokročilejší tvorbu grafiky a úpravu fotografií s možností doplnění skutečně velké řady libovolných přídavných modulů s nejrůznějším využitím, který nepotřebuje náročnou technickou podporu a je zdarma pro komerční i nekomerční účely.

Mohu ho doporučit všem základním i nespecializovaným středním školám či gymnáziím, které nemají nebo nechtějí vydávat prostředky na jiné placené grafické bitmapové editory a nevychovávají budoucí specialisty v oboru bitmapové grafiky. Možnosti tohoto editoru jsou vskutku mocné a jsem si jist, že mohou pokrýt drtivou většinu potřeb souvisejících s výukovými aktivitami na uvedených typech škol, ne-li všechny.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Martin Žegklitz

Hodnocení od uživatelů

Radek Jež
14. 6. 2013, 12:16
Děkuji za tip na tento grafický editor. Vyzkoušel jsem jej a zatím si jej musím jen pochvalovat. Vyzkoušel jsem již nejrůznější editory včetně různých řad “Corelů” a “Photoshopů”. Musím říct, že mě velmi mile překvapilo, že se jim Paint.net může směle rovnat, přičemž jeho ovládání je mnohem jednodušší. Navíc mě mile překvapilo, že jsem jej bez problému rozjel i na mém starém Windows XP, na kterém jiné editory podobného “ražení” pracují s velkými obtížemi. Jako další velký klad bych viděl češtinu i velké množství tutoriálů. Sám jsem už některé vyzkoušel a myslím, že by se dali využít i při výuce IT. Skvělé je taky to, že je úplně zadarmo.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.