Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Skandální odhalení v El Paso. Kam zmizeli...

Skandální odhalení v El Paso. Kam zmizeli žáci během zkoušek?

Informativní příspěvek
Autor Petra Traxlerová

V texaském okrese El Paso se honosili skvělými výsledky žáků v klíčových plošných testech, které jsou v USA povinné. Ale pouze do doby než přišlo skandální odhalení dotýkající se 64 tisíc žáků okresu. Ukázalo se, že ředitelé škol nejenže manipulovali s čísly, ale byli obviněni ze záměrného nepouštění slabších žáků k testům a z přesunů žáků mezi ročníky.

A co víc, vše vyvrcholilo odsouzením bývalého školního inspektora Lorenzo Garcii (57) k odnětí svobody za manipulaci testování. Vyšetřování prokázalo existenci propracovaného programu zkreslování výsledků testů tak, aby se zlepšily výsledky místních škol. Díky tomu mohly zúčastněné školy získat roční bonusy za splnění cílů federálního programu No Child Left Behind.

Podvod se týkal státních povinných testů, které jsou známy jako Texas Assessment of Knowledge and Skills (texaské hodnocení znalostí a dovedností). Hodnotí výkon ve čtení, matematice a dalších předmětech. Bylo realizováno po většinu Garciova šestiletého funkčního období. Podle žalobců bylo cílem podvodu udržet slabé žáky mimo třídu tak, aby nebyli testováni a nezhoršili tím výsledky.

Takzvaní „slabší“ žáci byli buď přemístěni do jiných škol nebo je doma navštívili úředníci školského úřadu a nařídili jim, aby v den testů nechodili do školy. Některým žákům byly smazány body ze záznamových archů, jiným byl upraven ročník, takže mohli být překlasifikováni.

Některým mimo testované ročníky záměrně drženým žákům bylo umožněno vše dohnat před ukončením studia díky tzv. „turbomestru“, ve kterém mohli získat body v hodnotě celého semestru za několik hodin práce na počítači. Jeden bývalý ředitel střední školy před soudem řekl, že zná žáka, který získal poslední den školy během 3 hodin kredity za dva semestry. Jiní žáci, kteří přišli do okresu z Mexika, byli automaticky zařazeni do devátého ročníku, ačkoliv splňovali kredity pro ročník desátý, jen aby nebyli testováni.

Garciův model slavil úspěch obzvláště v roce 2008, kdy se celý obvod mohl chlubit úspěchy v nárůstu bodů z testu. V tomto roce všechny místní školy obdržely od státu hodnocení „akademicky přijatelný“ nebo lepší. Rodiče a žáci však měli na to, co se dělo, jiný názor. Testům začali říkat „zmizelí žáci“. Celý podvod ale nemohl dlouhodobě projít i z jiných důvodů. Absolventi středních škol jsou na vysoké v USA přijímáni právě na základě výsledků státních plošných testů. Již od roku 2007 začal být nárůst odpadlíků v prvním roce VŠ studia převyšující 50% značně nápadný.

Do případu vnesl světlo právník a bývalý texaský senátor Eliot Shapleigh, který ve věci zahájil své vlastní vyšetřování. Podle něj byly postiženy stovky žáků a vedení okresu selhalo, protože neudělalo všechno pro to, aby tyto žáky nalezlo a pomohlo jim. Dle jeho slov je skandál se „zmizením“ žáků ze třídy zdaleka tím nejhorším v dějinách Spojených Států. Předčil tak i jiný odhalený podvod, kdy v Atlantě pomáhali žákům s testy přímo učitelé.

Testování v El Pasu bylo vyšetřováno na federální úrovni. Ministerstvo školství potrestalo obvod snížením jejich akreditačního statusu, hloubkovou kontrolou a požadavkem na najmutí jiné agentury pro realizaci testů, jejímž úkolem má být odhalení strukturálních chyb, jež podvod umožnily.

Bývalí pedagogové z El Paso kritizovali státní úřady a místní radu, že nepopohnali Garciu k zodpovědnosti mnohem dříve. Garcia byl vyšetřován již v roce 2010, texaské úřady ho očistily, neboť nenalezly postačující důkazy k obvinění.

V červnu 2012 se Garcia pod tíhou důkazů k podvodům u soudu přiznal. Byl odsouzen na tři roky a šest měsíců ve federální věznici a bylo mu nařízeno vrátit $180.000 okresu. Navíc mu byla udělena pokuta $56.500 související s odměnou, kterou za testy od státu dříve obdržel. Soudní dokumenty ukazují na nejméně dalších šest lidí, kteří Garciovi s organizováním podvodného testování pomáhali.

Máte pocit, že něco takového u nás není možné? V tomto směru máte zatím možná pravdu. Co se ale stane, jestli po vzoru USA zavedeme podobné plošné testování i my?

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám