Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Kdy zaťukalo na dveře jaro roku 1806 a kdy...

Kdy zaťukalo na dveře jaro roku 1806 a kdy roku 2013?

Teoretický příspěvek
odborný příspěvek
Koncem minulého století jsme se učili, že jaro začíná každý rok 21. března. Nyní se však objevují informace, že jaro začíná již 20. března. Jak je to možné? Jak to tedy vlastně s počátkem jara je?

Když jaro zaťukalo na dveře roku 1806, přišel od řeky chlap, co sem jel jen tak a na svou pěst, na sobě hrubý pytel od kafe nosil místo kabátu, staří osadníci hádali, co k čertu hledá tu.

V písni o dobrotivém siláku Jonatánovi, který sázel jabloňové aleje, se takto zmiňuje příchod astronomického jara v roce 1806. Na konci 20. století jsme se učili, že jaro začíná 21. března. Nyní však s překvapením slýcháme, že bychom měli přepsat učebnice, protože jaro bude příští desetiletí začínat 20. března. A který den vlastně přivezl Jonatán osadníkům první pytle s jablečnými jadýrky v roce 1806? Začíná snad každý rok jaro v jiný moment?

Skutečnost je taková, že astronomické jaro začíná každý rok ve stejnou chvíli. Je to okamžik tzv. jarní rovnodennosti, kdy se Slunce ocitne přesně nad rovníkem, tedy osvětluje severní i jižní polokouli naší planety rovnoměrně.

Potíž je však s naším kalendářem. Jeden rok (oběh Země kolem Slunce) totiž netrvá 365 dní, nýbrž přibližně o 0,2422 dne více. Toto číslo znamená necelých 6 hodin, o které se nám každý rok příchod jara opozdí.

Protože nechceme, aby se nám za 500 let začátek jara přesunul až někam ke konci července, vkládáme jednou za 4 roky přestupný den 29. února, který nám zase datum příchodu jara posune o den zpátky.

Jenže to už je zase příliš a jaro by nám tak sice pomalu, ale zato pravidelně ve čtyřletém cyklu začínalo stále dřív a dřív. Proto roku 1582 rozhodl papež Řehoř XIII., že některé původně přestupné roky přestupnými nebudou. Konkrétně jde o letopočty, které jsou dělitelné 100, ale nikoliv 400. Tedy např. roky 1700, 1800 a 1900 nebyly přestupné a roky 2100, 2200 a 2300 přestupné také nebudou. Naopak roky 1600, 2000 a 2400 jsou roky přestupné.

Jelikož v současnosti již více jak 100 let nebyl vynechán žádný přestupný rok ve čtyřletém cyklu (naposledy se tak stalo v roce 1900), dostáváme se proto postupně do fáze, kdy se nám začátek jara posouvá na stále dřívější a dřívější čas. Vše vyvrcholí teprve v přestupném roce 2096, po němž za 4 roky v roce 2100 přestupný rok nebude, takže se začátek jara posune zase na později.

Skutečně v 21. století již žádný další počátek astronomického jara na 21. března nepřipadne. Většinou bude připadat na 20. března, od roku 2044 se však začne objevovat i 19. března.

Zatímco Jonatán v roce 1806 přišel od řeky až 21. března, jak můžeme najít v počítačovém výpočtu počátků astronomického jara od roku 1000 před naším letopočtem až do roku 2999, který si můžete stáhnout z této stránky ve formátu PDF.

Jak vidět, problematika je to složitější a jistě nevyžadujeme od všech dětí na základní škole její komplexní rozbor. Je však třeba apelovat na učitele, autory učebnic a dalších vzdělávacích materiálů, aby přizpůsobili výklad věku a schopnostem žáků, avšak vyvarovali se tvrzením, která nejsou pravdivá - jako např. takové, že počátek astronomického jara připadá na jedno fixní datum.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek