Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Jak proměnit každou obrazovku v počítač?

Jak proměnit každou obrazovku v počítač?

Informativní příspěvek
Zpráva o zajímavé novince na trhu miniaturních počítačů, jež má potenciál posunout možnosti využití technologií ve školách.

Na známém blogu TeachPaperless, na kterém Spomocník našel už mnohokrát inspiraci, byl v pátek 18. 11. jedním z blogerů Mikem Kaechelem publikován příspěvek s názvem  1:1 in your pocket (1), který se zabývá ohlášenou novinkou, která by mohla skutečně přesunout jazýček vah definitivně na stranu modelu 1:1.

Blogový příspěvek reaguje na vystoupení známé osobnosti počítačového světa (Android, Google) Andy Rubina v programu AsiaD – All Things Digital (vše digitálně), v němž se prostřednictvím improvizovaných rozhovorů můžete seznámit i s dalšími vizionáři a vedoucími představiteli počítačových firem. Andy Rubin v tomto pořadu minulý měsíc představil revoluční novinku (2) Cotton Candy.

Cotton Candy (americký výraz pro cukrovou vatu) (3) by měla podle Rubinových slov zařídit, že Android poběží na všech obrazovkách současných zařízení od počítače, přes televize, po mobilní technologie. Název cukrová vata je trefný. Toto zařízení velikosti USB flash disku je pomyslnou špejlí, na kterou výrobci navinuli mimo USB 2.0 dual-core 1.2-GHz Samsung Exynos ARM CPU, 802.11n WiFi, Bluetooth, HDMI-out a slot pro microSD kartu – tedy vlastně celý výkonný počítač. O jeho výkonu svědčí i to, že toto zařízení zvládá přehrát i 1080p video.

Cotton Candy může být připojen k HDTV přes port HDMI, používá USB jako zdroj energie a bluetooth pro připojení myši, klávesnice nebo tabletu, jimiž se pak vše ovládá. Systém nahraný v Cotton Candy pak umožňuje bezproblémový chod a to jak na Windows, tak na OSX, což je velmi revoluční a hranice bořící krok. K tomu všemu může být „cukrová vata“ připojena i na set top boxy, iPhony, iPady apod. Počítá se také s možným využitím Windows 8, se kterými díky architektuře procesoru ARM nebude mít problém.

Je zřejmé, že možnosti jsou nedozírné. Každý monitor se tak může změnit v poměrně slušně vybavený počítač, bez ohledu na to, k jakému zařízení byl původně připojen. Tato výhoda nemusí připadat přitažlivá vlastníkům všech moderních přístrojů počínaje iPhonem a nejnovějším počítačem konče. Zajímavá je pro vlastníky monitorů s DVB tunerem – televize v kuchyni může získat nový rozměr, bez problému bude možné zařídit si vše potřebné na úřadech a jiných veřejných místech, v neposlední řadě by Cotton Candy mohl být nabídnuta také školám.

Firma FXI Technologies hodlá v budoucnosti prodávat Cotton Candy za méně než 200 $ (pod 3800 Kč). Náklady na vybavení počítačové učebny by tak mohly rapidně klesnout. Byl by to další zvrat v předpokládaném vývoji. V doposud publikovaných článcích věnovaných technologiím 1:1 [ (4) (5) (6) (7)], byla pozornost věnována především přenosným počítačům, tj. notebookům a netbookům. V příspěvku Mobilní telefony LEGÁLNĚ ve výuce (8) pak bylo naznačeno, že si své pracovní zařízení 1:1 v podobě chytrých telefonů nosí a budou nosit žáci sami.

Vybavit třídu pouze monitory a polohovacími zařízeními by bylo finančně i prostorově mnohem méně náročné. Jak naznačuje autor blogu (1) Mike Kaechele, bylo by možné snadno vytvořit jakási komputerizovaná pracovní místa pro žáky, což není nic jiného než myšlenka Sugata Mitry o SOLE (Self-organising Learning Unit), kterou se Spomocník zabýval v článcích Co vidíme v díře ve zdi? (9) a Kam až dohlédneme dírou ve zdi? (10). U nás něco podobného známe též jako digitální hnízda.

I když se minimálně do poloviny příštího roku s touto novinkou nesetkáme, máme se opravdu na co těšit – pokud ovšem nenajde někdo (třeba Apple) zajímavější odpověď.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám