Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Rozšiřte si kancelářský balík OpenOffice.org/LibreOffice o nové funkce
Odborný článek

Rozšiřte si kancelářský balík OpenOffice.org/LibreOffice o nové funkce

7. 12. 2011 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Vlastimil Ott

Anotace

Kancelářský balík OpenOffice.org (LibreOffice) lze velmi snadno doplňovat o nové funkce. Existují stovky vývojářů, jedinců i firem, kteří tyhle doplňky vytvářejí. Doplňky (anglicky extension, přesně tedy „rozšíření“) jsou k dispozici na několika centralizovaných stránkách, jedna z nich je také ryze česká. V článku najdete návod, kde doplňky najít a jak je nainstalovat a aktualizovat.

Kde rozšíření stáhnout

Na podzim 2010 se od projektu OpenOffice.org oddělila jeho varianta LibreOffice. Dosavadní vývoj ukazuje, že vytvářené aplikace se od sebe budou lišit, a je to poznat už také v případě doplňků. Každý projekt má svůj katalog doplňků, ačkoliv je pravděpodobné, že se bude jednat o tytéž moduly – ne vždy je možné stejný balíček instalovat v obou kancelářských balících.

Český portál OpenOffice.cz vytváří pro uživatele rozšíření, která vycházejí z potřeb českých a slovenských uživatelů. Primárně jsou určena pro OpenOffice.org a může se stát, že je v LibreOffice nenainstalujete. V takovém případě upozorněte, prosím, redakci portálu na adrese redakce@openoffice.cz.

Kromě webu s rozšířeními existuje také web se šablonami. Jsou zde publikovány šablony dokumentů pro textový procesor Writer, tabulkový kalkulátor Calc nebo prezentační nástroj Impress. Většina šablon zřejmě nezaujme svou kvalitou, ale nic lepšího k dispozici není; resp. je to taková kvalita, kterou produkují uživatelé (a která jim také stačí). Šablony se mohou instalovat také jako rozšíření, tzn. ve formátu oxt.

Jak rozšíření nainstalovat

Rozšíření je obvykle jeden soubor s příponou .oxt. Jeho použití není žádná věda, prostě ho myší přetáhněte ze správce souborů na otevřený OpenOffice.org (LibreOffice). Zobrazí se dotaz, jestli se má instalovat, následně pak licence – její text musíte posunout na konec, poté se uvolní tlačítko pro instalaci, stačí instalaci potvrdit a je hotovo.

UPOZORNĚNÍ. Soubor s příponou oxt je ve skutečnosti archiv typu zip. Některé webové prohlížeče tento soubor při stažení do počítače přejmenovávají a mění jejich přípony na zip. Po stažení se ujistěte, že tato situace nenastala, případně soubor znovu přejmenujte na *.oxt. Poté instalujte.

Po instalaci musíte ukončit OpenOffice.org (LibreOffice), a to včetně rychlého spuštění – to je ikona v systémové oblasti (u hodin). Pak program znovu spusťte. Ukončení je nutné kvůli tomu, aby se nové funkce správně načetly – jinak nebude doplněk fungovat správně.

Rozšíření lze instalovat také prostřednictvím nabídky Nástroje | Správce rozšíření.

Autor díla: Vlastimil Ott

Jak rozšíření používat

Rozšíření by měla své funkce umisťovat do podnabídky Nástroje | Přídavky. Ne vždy to ale autoři dodržují, takže přidané funkce můžete najít také:

  • ve formě nástrojové listy (nabídka Zobrazit | Nástrojové lišty) a jejích tlačítek;
  • zabudované do nabídek Soubor, Formát nebo jiných;
  • v kontextové nabídce při určité situaci;
  • v podstatě kdekoliv jinde, pokud se tak autor rozšíření rozhodl – čtěte nápovědu rozšíření.

Podobně nejednotný je způsob ukládání konfiguračních údajů, opět záleží na autorovi rozšíření. Komplikuje to také multiplatformnost aplikací, takže v různých systémech může být nastavení uloženo jinak. K tomuto účelu existuje rozšíření jako Pracovní cesty, které zobrazí všechny použité soubory a adresáře.

Jak rozšíření aktualizovat

Pro všechna rozšíření funguje aktualizační proces, pokud autor doplněk na zdrojovém serveru aktualizuje. OpenOffice.org/LibreOffice ve Windows aktualizace zjišťuje sám (podobně jako Firefox), v Linuxu musíte kliknout na tlačítko Zkontrolovat aktualizace... Samozřejmě se to netýká doplňků instalovaných přes systémového správce softwaru, ty tímto způsobem aktualizovat nelze – je třeba znovu použít správce softwaru.

Jak rozšíření odstranit

Po kliknutí na název rozšíření ve správci se zobrazí jeho podrobnější popis a také tlačítka Zakázat  a Odstranit. První z nich rozšíření dočasně deaktivuje (což se hodí pro situaci, kdy by dva doplňky kolidovaly), druhé tlačítko rozšíření zcela odstraní. Poté je opět nutné program restartovat.

Autor díla: Vlastimil Ott

Dalšími rozšířeními se podrobně zabývá jiný článek.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Vlastimil Ott

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
7. 12. 2011
Ve školách má volně šiřitelný balík OpeNOffice.org/LibreOffice již poměrně stabilní zázemí. Přesto se nezřídka omezujeme pouze na jeho základní instalaci a konfiguraci. Přitom možnost dodatečné implementace vhodných doplňků může zvýšit užitnou hodnotu tohoto volně šiřitelného balíku.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

Téma článku:

Informační a komunikační technologie