Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Využití programu GEOGEBRA pro tvorbu interaktivních...

Využití programu GEOGEBRA pro tvorbu interaktivních aplikací, které nemají s matematikou nic společného

Praktický příspěvek
inspirace
Pro tvorbu interaktivních aplikaci je hojně využívána výuková aplikace GeoGebra. Tuto aplikaci i práci s ní již popisují články na tomto portálu. GeoGebra je vnímána jako nástroj pro matematiku, fyziku. Dovolte, abych se podíval na tento program a jeho využití ve výuce trošku z jiného úhlu.

K napsání tohoto článku mě také inspiroval článek Jana Wagnera na České škole: Interaktivní tabule v roce 2011 3. část. (WAGNER, Jan. Česká škola [online]. 2011 [cit. 2011-05-10]. Interaktivní tabule v roce 2011 3. část. Dostupné z WWW: <http://www.ceskaskola.cz/2011/05/jan-wagner-interaktivni-tabule-v-roce.html>. ISSN 1213-6018).

Jsou zde zmíněny autorské nástroje pro interaktivní řešení včetně jejich výhod a nevýhod. Zvláště licenční nástroje jsou problémem při sdílení interaktivních výukových materiálů na různých typech tabulí od různých výrobců. Existují samozřejmě i otevřené systémy, existuje i možnost exportu formátu prezentace za cenu ztráty řady vlastností. Nebyla zde zmíněna další, podle mě poměrně podstatná nevýhoda proprietálních systémů i systémů otevřených, a to nutnost jejich instalace na počítače učitelů i žáků.

V rámci přípravy a realizace projektu v rámci OP Vzdělání pro konkurenceschopnost jsme řešili problém, jak implementovat interaktivní prvky do materiálů umístěných do e-learningového lms systému. Většina zapojených učitelů neměla zkušenost ani s tvorbou HTML stránek, ani s prací v nějakém programovacím nástroji. Hledal jsem možnost, jak jednoduché interaktivní materiály vytvořit na softwaru otevřeném, který nevyžaduje instalaci, pro práci s vytvořeným materiálem nejsou nějaké speciální požadavky na programové vybavení a zároveň je s tímto nástrojem schopna pracovat standardní česká učitelka.

Mám zkušenosti s použitím GeoGebry v materiálech pro matematiku. Má vlastnost, kterou jsme potřebovali − umí exportovat vytvořené materiály do formátu HTML, k jehož spuštění není třeba nic víc než prohlížeč webových stránek s podporou JAVY. Zároveň je relativně jednoduchá a v českém jazyce.

Využil jsem toho, že se dá do programu vkládat objekty typu obrázek, tyto objekty lze ukotvit, nebo nechat volně pohyblivé. V případě, že si zvykneme na to, že obrázky je třeba předem upravit na požadovanou velikost, že pořadí vkládání ovlivňuje pořadí jak jsou vrstvy s obrázky nad sebou a že při export do HTML je třeba hlídat velikost otevřeného okna (aby byly objekty v exportovaném HTML souboru stejně uspořádané, je třeba nastavit okno GeoGebry do požadované velikosti), zjistíme, že je to použitelné řešení. Určitou pracnost, možná neohrabanost, nám vynahradí jednoduchost na pochopení a použití i neinformatiků – uživatelů standardního kancelářského SW. (mám vyzkoušeno jak u žáků, tak i u učitelů). Výsledné HTML soubory lze umístit do libovolného lms systému, případně na webové stránky (školy či osobní).
Prostředí programu
1. Prostředí programu
 
Export do HTML
2. Export do HTML
 
A využití? Na ukázku dva příklady.
 
Příklad první: V IVT u kvarty (deváťáci) se dá krásně zkombinovat výuka práce v grafickém editoru GIMP (filtry, vrstvy, průhlednost, výběr aj.) s vytvářením interaktivních skládaček – puzzle.
Ukázka 1.- PUZZLE
3. Ukázka č. 1. – PUZZLE
 

Příklad druhý: Interaktivní mapa Evropské unie – využití ve výuce zeměpisu se nabízí samo.

Ukázka č.2 - Evropská unie
4. Ukázka č. 2 – Evropská unie
 
 
A zde si můžete sami vyzkoušet výše uvedené příklady (pozor, délka načítání je ovlivněna počtem obrázků použitých v souboru):

http://www.jardaz.cz/soubory/eu_new.html

http://www.jardaz.cz/soubory/puzzle.html

Určitě Vás napadne další využití (doplňovačky, přiřazování atd.) ve všech vzdělávacích oblastech.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek