Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Nová technologie přivítána rodiči, studenti...

Ikona informativni

Nová technologie přivítána rodiči, studenti mají strach

Autor: Jiří Štípek
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Školy ve státě Washington zavádějí počítačový program umožňující rodičům studentů každý den kontrolovat, zda se jejich děti účastnily celé výuky, zda odevzdaly domácí úkoly a dokonce, co měly k obědu.
Klíčová slova: rodiče, USA, technologie, kontrola, docházka

Školy ve státě Washington (USA) zavádějí počítačový program umožňující rodičům studentů každý den kontrolovat, zda se jejich děti účastnily celé výuky, zda odevzdaly domácí úkoly a dokonce, co měly k obědu.

Program je zaváděn v 277 z 296 školských okrsků státu Washington. Kontrakt byl podepsán v květnu 2001 tak, aby byl provoz odstartován začátkem tohoto roku.

Učitelé do systému vloží informace o ročníku, domácích úkolech, trestech, docházce atp., rodiče si je pak po zadání hesla mohou prohlédnout. Je to mnohem schůdnější forma kontroly dítěte než kontaktovat učitele např. telefonicky, snadná dostupnost navíc povzbuzuje rodiče se více a častěji zajímat o své potomky a jejich studium.

"Ráda bych měla přístup k informacím, kdy a zda má dcera byla ve škole", říká Cynthia Nelson, technologická ředitelka Edmonds School District (Washington). "Jednou nastoupí na střední školu a nebude možné jí denně vysypávat školní batoh. Na to už bude pozdě, bude to jen její věc."

Edmondský obvod je členem Washington Schools Information Processing Cooperative - organizace, která poskytuje podporu pro získání této technologie. Ředitel výkonného výboru (cooperative's executive director) této organizace odhaduje investice do systému od firmy Skyward Inc. na 20 miliónů USD. Všechny spolupracující školy by měly program zprovoznit v průběhu pěti let.

Spolu se zavedením systému bude též aktualizován administrativní software škol. Tato modernizace by měla umožnit učitelům jednodušší správu a analýzu dat jednotlivých tříd, včetně klasifikace.

V důsledku snahy o minimalizaci nákladů na modernizaci byl vybrán databázový produkt firmy Progress Software místo známého Oracle. Mluvčí Washington Schools Information Processing Cooperative Adam Zand k tomu dodává: "To také ukazuje, že méně známé firmy mají produkty, které vyhovují potřebám škol a zároveň jsou laciné."

Rodiče přijímají systém s povděkem, protože jim umožňuje lépe sledovat své děti. Nicméně mnoha dětem, dokonce i dobře prospívajícím, nahání hrůzu.

"Naši rodiče nemusí vědět všechno, co děláme." říká Brittany Tucker, patnáctiletá studentka druhého ročníku Meadowdale High School v Lynnwoodu."

Navzdory námitkám studentů, kteří systém chápou jako prostředek k narušování svého soukromí, zákon hovoří jasně - rodiče mají právo nahlížet do záznamů o svých dětech. Za předpokladu, že vyvěšené informace jsou bezchybné a systém bezpečný, nehrozí problémy s narušováním soukromí.

"Systém fy. Skyward je již velmi populární u rodičů v Michiganském okresu", říká Joe Bouman. "Máme rodiče, kteří jeho služeb využívají denně. V jednom případě měli rodiče podezření, že jejich děti neobědvají. Díky systému pak zjistili, že si místo jídla kupují zmrzlinu a džusy. Požádali proto, aby jim byl tento nákup v kantýně znemožněn. Nyní, kdykoli děti projdou registrací v kantýně, je obsluha informována o omezení a zmrzlinu jim neprodá."

Většina výhod systému je určena učitelům a rodičům, kteří podle názoru studentů již nyní mají veškerou potřebnou kontrolu.

Kromě Skyward nabízejí podobné systémy i jiné firmy, např. Chancery Software, NCS Pearson, Powerschool a Administrative Assistants Ltd. (AAL).

Odkazy:
Washington Schools Information Processing Cooperative - http://www.wsipc.org
American Association of School Administrators - http://www.aasa.org
Skyward Inc. - http://www.skyward.com
Chancery Software Ltd. - http://www.chancery.com
NCS Pearson - http://www.ncspearson.com
Powerschool - http://www.powerschool.com
Administrative Assistants Ltd. - http://www.admassist.com
Progress Software Corporation - http://www.progress.com

zdroj: http://www.eschoolnews.org/news/showStory.cfm?ArticleID=2629

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 17. 01. 2002
Zobrazeno: 2872krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠTÍPEK, Jiří. Nová technologie přivítána rodiči, studenti mají strach. Metodický portál: Články [online]. 17. 01. 2002, [cit. 2020-10-26]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12271/NOVA-TECHNOLOGIE-PRIVITANA-RODICI-STUDENTI-MAJI-STRACH.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.