Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Laser způsobil trvalé poškození oka

Ikona informativni

Laser způsobil trvalé poškození oka

Autor: Veronika Fišerová
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o případu vážného poškození zraku žáka sedmé třídy laserem.
Klíčová slova: zdraví, oko, laser, technologie

Ve Spojených Státech byl zaznamenán první případ vážného poškození zraku žáka sedmé třídy. Chlapec doplatil na stále se rozšiřující zábavu dětí, které používají laserových ukazovátek k tomu, aby jimi na sebe mířili a vzájemně se tím překvapovali. Laserové ukazovátko bylo původně vyvinuto pro různé obchodní prezentace a vyučování. V dnešní době se ale stává rozšířenou a, jak ukazuje zmiňovaný případ, i nebezpečnou hračkou. Děti ji mohou levně sehnat ve tvaru tužky nebo přívěsku na klíče.

U dvanáctiletého školáka došlo k tomu, že mu spolužák několikrát na pár vteřin namířil paprsek přímo do oka. Následně si postižený stěžoval na úplné oslepnutí jednoho oka a byl převezen do nemocnice. Později bylo rodičům sděleno, že jejich syn má trvale poškozenou část sítnice. Kvůli tomu musí student nosit pásku přes oko, aby zabránil dalšímu zhoršení.

Oční lékař Dave Fritz z Kansasu, kde se incident odehrál, tvrdí, že stejně jako přímý pohled do slunce může jakýkoliv laser zničit fotoreceptory na sítnici. „Ačkoliv jsou paprsky v těchto pomůckách velice slabé, prodlouží- li se jejich působení, můžou sítnici spálit.“

O problému laserových ukazovátek se už dříve vedly debaty, ale teprve po této nehodě začaly školy a úřady omezovat nebo rovnou zakazovat používání podobných vynálezů. Dave Fritz jim dává za pravdu: „Děti většinou nejsou dost rozumné na to, aby s laserem zacházely opatrně. Musíme si uvědomit, že to nejsou hračky, a tudíž mohou způsobit velké problémy.“

Zdá se ale, že se o problému konečně začalo mluvit. Výrobci na lasery umisťují varování, aby se uživatelé vyhnuli přímého kontaktu oka a paprsku. Americká optalmologická komora vydala oficiální varování školám a rodičům. Překvapivě se však objevují hlasy tvrdící, že celá záležitost je zbytečně dramatizována. Doktor William Tasman, uznávaný oční lékař z filadelfské Will`s Eye Hospital, se nechal v jednom rozhovoru slyšet, že riziko poškození je opravdu minimální. Většina laserů má kapacitu pěti miliwattů, což je podle něj velice nízká hodnota: „V životě jsem úraz způsobený laserovým ukazovátkem neviděl“, dodává.

Ve škole, kde se incident odehrál, přesto zabavili dětem více než 100 kusů těchto hraček a podobně postupují i jinde. V některých amerických státech je již prodej laserových ukazovátek dětem do 18 let zakázán.


zdroj: Student suffers permanent eye damage from laser pointer: Only seconds of exposure can cause retinal burn damage, eSchool News online, February 1, 1999

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 27. 05. 2002
Zobrazeno: 4962krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
FIŠEROVÁ, Veronika. Laser způsobil trvalé poškození oka. Metodický portál: Články [online]. 27. 05. 2002, [cit. 2020-10-31]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12259/LASER-ZPUSOBIL-TRVALE-POSKOZENI-OKA.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.