Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Zákon vyžaduje výuku internetové bezpečn...

Ikona informativni

Zákon vyžaduje výuku internetové bezpečnosti

Autor: Kamil Hajšman
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o novém zákoně amerického státu Virginia, který nutí státní školy, aby učily studenty o bezpečnosti na internetu. Smyslem zákona je posílit schopnost děti rozumět nebezpečí, které se skrývá v kybernetickém světě.
Klíčová slova: bezpečnost, USA, zákon, Virginia

Parlament amerického státu Virginie v březnu 2006 schválil a guvernér Timothy M. Kain podepsal zákon, který nutí státní školy, aby učily studenty o bezpečnosti na internetu. Smyslem zákona je posílit schopnost současných technicky vyspělých děti rozumět nebezpečí, které se skrývá v kybernetickém světě.

Poslanec William H. Fralin Jr. patron předlohy řekl, že ho na myšlenku o potřebě zákona přivedl jeho nejstarší syn v době, kdy mu bylo 10 let a začal se s rodiči dohadovat o čas strávený u počítače. „Tenkrát mě napadlo:" řekl. „Učíme je, aby nemluvili s nikým cizím, aby od nich nebrali bonbóny. Ale v dnešním světě internetu nejen, že mohou mluvit s cizím člověkem bez dozoru, ale mohou mluvit i s někým, o kom si myslíte, že je OK, ale on není." Proto je nutné, aby se nebezpečí správnou výchovou předcházelo. Virginské ministerstvo školství teď vydává směrnice pro školy, aby tuto problematiku integrovaly do svých vzdělávacích plánů.

Fralin: „Mnoho dětí se s ohrožením počítačů setkává spíše doma než ve škole, a protože spousta rodičů je na tom ohledně PC hůře než děti, musí pomoci škola. Doma jsem se svým synem bezpečnost na internetu probíral, ale abych vám řekl pravdu, bylo by mi příjemnější, kdyby to udělal někdo, kdo je znalejší."

V mnoha místních školách už tuto problematiku vyučují ve třídách nebo více neformálně. Např. ve Fairfaxu jsou pravidla internetové bezpečnosti vyučovány v 7. ročníku v rodinné výchově. K dispozici mají video a leták, který si děti mohou vzít domů a sdílet s rodiči. „Dětem zdůrazňujeme, aby měly důvěru ve své pocity", říká Elizabeth T. Payne, státní poradkyně pro vzdělávání. „Jestliže máte pochybnosti, jděte pryč, přerušte kontakt."

Střední škola T.C. Williams v Alexandrii poskytuje každému studentovi laptop, na nějž jsou předávány výukové materiály. Mezi nimi jsou zahrnuty i bezpečností informace – zvláště varování proti navštěvování veřejně nepřístupných webových stránek. Ředitel John Porter řekl, že učitelé namátkově sledují, co studenti navštěvují a co posílají. „Někteří si myslí, že je zaměstnanci ve škole nemohou doopravdy sledovat. Jistě, že nelze sledovat každého pořád, ale samozřejmě, že stačí jednou rozšířit sdělení, že se bude dělat kontrola, a oni už vědí, že máme lidi, kteří to dokážou."

Učitelé a ředitelé souhlasí, že součástí jejich práce je i vzdělávat rodiče, kteří si tak dokáží představit, co jejich děti mohou dělat on-line. Škola Bull Run např. organizuje odpoledne v době kávy a večer v čase tanečních kroužků semináře, kde učitelé s rodiči probírají problematiku síťového násilí. Podle učitelů ale děti samotné k pochopení potřebují víc než jeden den.

Je běžné, že si děti a často i rodiče říkají: „Nám se to nemůže stát." "Neměli by ale zapomínat, že se to skutečně děje", řekl Porter. „Studenti potřebují vědět, jak se chránit," řekl Payne. Podle národního střediska pro pohřešované a zneužívané děti, se téměř každé páté dítě ve věku 10 až 17 setkalo s on-line obtěžováním.

Už bylo dost zjištěných případů, kdy studenti zveřejňovali potenciálně zneužitelné informace na Blogu nebo na myspace.com. Tato data dělají z dětí terče pro internetové lovce, kteří se jim snaží ublížit. Taková zkušenost je pak může pronásledovat a může mít vliv i na jejich budoucnost.

 

zdroj: Rosalind S. Helderman - Law Tells Schools to Teach Students Abouts Online Safety, Washinton Post, April 2, 2006

 

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 16. 05. 2006
Zobrazeno: 1439krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
HAJŠMAN, Kamil. Zákon vyžaduje výuku internetové bezpečnosti. Metodický portál: Články [online]. 16. 05. 2006, [cit. 2020-10-30]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12115/ZAKON-VYZADUJE-VYUKU-INTERNETOVE-BEZPECNOSTI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.